Na budowie hali zdjęciowej TVP pojawiła się wiecha
Korporacja Budowlana DORACO zakończyła roboty konstrukcyjne przy budowie nowoczesnej hali zdjęciowej dla Telewizji Polskiej. W uroczystości zawieszenia symbolicznej wiechy udział wzięli przedstawiciele inwestora, generalnego wykonawcy oraz podwykonawców. Inwestycja powstaje w Warszawie na terenie głównej siedziby TVP przy ulicy Woronicza 17. Zgodnie z założeniami oddanie gotowego obiektu do użytkowania, realizowanego w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, planowane jest w pierwszym kwartale 2024 r.
Korporacja Budowlana DORACO, pełniąca funkcję generalnego wykonawcy, dokonała symbolicznego zawieszenia wiechy na budynku realizowanym na zlecenie Telewizji Polskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele inwestora - Telewizji Polskiej wraz z Dyrektorami Działów wspomagających realizację inwestycji, przedstawiciele Biur Projektowych oraz Biura Konstrukcyjnego i osoby z ramienia Korporacji Budowlanej DORACO wraz z podwykonawcami.
„Budowa hali zdjęciowej jest niezwykle ciekawym projektem pod względem inżynierskim, wpisującym się doskonale w nasze kompetencje. Jednym z wyzwań jest zapewnienie idealnej akustyki we wszystkich sześciu powstających modułach zdjęciowych, gdzie prowadzona będzie produkcja telewizyjna. Przestrzenie docelowo będą umożliwiały prowadzenie nagrań i organizację wydarzeń z udziałem nawet 300 osób. Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zakończyliśmy już roboty konstrukcyjne i przystępujemy do prac wykończeniowych. Oddanie do użytkowania gotowego obiektu planowane jest w pierwszym kwartale 2024 r. – powiedział Wojciech Bróż, Dyrektor Kontraktu, Korporacja Budowlana DORACO.
Realizacja projektu została rozpoczęta w styczniu br. Obiekt osiągnął już swoją docelową wysokość oraz kubaturę. Nowa hala zdjęciowa liczy pięć kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną i będzie miała do dyspozycji łącznie około 21.000 m2 powierzchni.
Do realizacji inwestycji wykorzystanych zostanie łącznie około 16 tys. m3 betonu, co stanowi objętość prawie 6 basenów olimpijskich oraz 2,5 tys. ton stali. Na budowie każdego dnia zaangażowanych jest około 150 pracowników generalnego wykonawcy oraz współpracujących z nim podwykonawców.
Budynek docelowo będzie łączył wiele funkcji. Poza możliwością zaawansowanej produkcji telewizyjnej będzie oferował również strefę relaksu z zieloną oraz małą architekturą umożliwiającą odpoczynek dla użytkowników i gości. Uzupełnieniem będą powierzchnie biurowe i socjalne z częścią gastronomiczną, a także garaż podziemny. Przed budynkiem hali zdjęciowej powstanie reprezentacyjna przestrzeń do wykorzystania jako plac miejski, miejsce spotkań czy dodatkowy plan zdjęciowy.
Na placu wydzielona zostanie część tzw. „czerwonego dywanu”, która będzie prowadziła do wejścia głównego hali zdjęciowej. Tak zaaranżowana przestrzeń będzie kontynuowana wewnątrz budynku w formie reprezentacyjnych czerwonych schodów, które staną się znakiem rozpoznawczym budynku. Niespotykanym rozwiązaniem będzie również multimedialny system projekcji audiowizualnej. Strefę eventową hali oraz gastronomiczną obsługiwać będzie system DALI zintegrowany z BMS. Na ostatniej kondygnacji w ramach części wspólnych znajdzie się taras mogący pełnić również rolę studia plenerowego. Pozostałą część dachu stanowić będą tzw. zielone dachy.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.