Komunikaty PR

Najem dla studenta - czy to wciąż dobra perspektywa?

2023-10-06  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Leszek Markiewicz
NieruchomosciSzybko.pl (Grupa ML sp. z o.o.)

ul. Marszałkowska 111
00-102 Warszawa Warszawa
media|nieruchomosciszybko.pl| |media|nieruchomosciszybko.pl
+48 22 100 47 31
www.nieruchomosciszybko.pl

W ciągu ostatnich kilku lat, na rynku najmu wzrosło znaczenie imigrantów zarobkowych jako lokatorów wynajmowanych prywatnie mieszkań. Trudno ukryć, że jednocześnie zmniejszyła się rola studentów w generowaniu popytu na najem. Przyczyniła się do tego przede wszystkim demografia. Warto przypomnieć, że jeszcze w roku akademickim 2010/2011 na polskich uczelniach studiowało około 1,8 mln osób. Dziesięć lat później analogiczny wynik oscylował już na poziomie tylko 1,2 mln. Obecnie liczba studentów wciąż wynosi około 1,2 mln. W szczytowym momencie (2006 r.), na polskich uczelniach studiowały niemal dwa miliony osób. Trudno przypuszczać, że takie wyniki zobaczymy ponownie w najbliższej przyszłości. Zatem warto zastanowić się, czy najem dla studenta wciąż może być dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia właściciela mieszkania. Ciekawym źródłem wiedzy mogą być w tym kontekście dane z niedawno opublikowanego raportu „Portfel Studenta 2023”.

Nasz artykuł w dużym skrócie:

  • Od 2020 r. nie widzimy znaczących spadków liczby studentów w Polsce. Ma to związek między innymi z napływem studentów zagranicznych (ok. 105 000 w roku akademickim 2022/2023).
  • Warto pamiętać, że mieszkania na wolnym rynku wynajmuje jedynie około co trzeci student. Nie jest to jednak nowa sytuacja.
  • Na razie wzrost czynszów raczej nie zmienił preferencji rodzimych studentów. Najem dla studenta w zdecydowanej większości przypadków to oferta dotycząca samodzielnego pokoju.

Artykuł przygotowany przez agencję nieruchomości NieruchomosciSzybko.pl prezentuje również wiele innych ciekawych informacji o tym, jak w polskich warunkach wygląda najem dla studenta. Chodzi o dane, które mogą zainteresować nie tylko inwestorów.

Studenci zagraniczni na razie kompensują wpływ demografii

Z punktu widzenia właścicieli mieszkań na wynajem, dobrą informacją jest na pewno fakt, że ogólnopolska liczba studentów przestała spadać po 2020 r. Ta stabilizacja na pewno po części ma związek ze wzrostem liczby studentów zagranicznych. Dane Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazują, że w roku akademickim 2022/2023 na krajowych uczelniach studiowało około 105 000 osób. To oznaczało wzrost o około 11% w ciągu roku. Jak nietrudno zgadnąć, najliczniejszą grupę wśród zagranicznych studentów stanowili obywatele Ukrainy (około 48 000 osób, roczny wzrost o niecałe 10 000). Warto dodać, że aż 90% zagranicznych studentów wybiera stacjonarny tryb nauki. „Ich dużym zainteresowaniem cieszą się największe krajowe miasta (Warszawa, Kraków i Wrocław)” - tłumaczy Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Najem dla studenta: z oferty rynku korzysta co trzeci żak

Jeżeli chcemy oceniać znaczenie, jakie ma najem dla studenta z punktu widzenia właścicieli mieszkań, to warto pamiętać, że jedynie co trzecia osoba pobierająca edukację wyższą korzysta z oferty rynkowej najmu. Do takich wniosków prowadzą wyniki badania wykonanego przez Warszawski Instytut Bankowości w 2023 r. Wspomniane wyniki wskazują, że największa grupa studentów (46%) mieszka u rodziny lub znajomych i dlatego nie płaci za najem. „Analogiczny udział studentów wynajmujących lokum na warunkach rynkowych (29% w 2023 r.) jest obecnie o wiele mniejszy” - informuje Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Co ciekawe, te same wyniki ankiety przeprowadzonej przez WIB wskazują, że tylko 10% rodzimych studentów zasiedla akademik, co jest związane z ograniczoną pojemnością takich domów studenckich. Ogólnie rzecz biorąc, można szacować, że grupa tych studentów, którzy wynajmują mieszkania na polskim rynku liczy sobie około 350 000 osób - 400 000 osób. Dla porównania, łączna liczba wynajmowanych w Polsce mieszkań prywatnych jest szacowana jako 1,2 mln - 1,3 mln. Obok studentów, największą grupę najemców stanowią imigranci zarobkowi oraz młodzi pracownicy, którzy już ukończyli studia. „Przy porównywaniu liczby studentów jako najemców oraz podaży mieszkań na wynajem warto oczywiście pamiętać, że w jednym lokum zwykle zamieszkuje więcej niż jedna osoba” - zaznacza Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Większość studentów preferuje samodzielny pokój …

Nie tylko studenci oraz właściciele mieszkań na wynajem dobrze wiedzą, że miniony rok przyniósł drastyczny wzrost czynszów sięgający w niektórych miastach około 20%. Taka sytuacja oczywiście mocno wpłynęła na wydatki studentów - tym bardziej, że równocześnie mocno wzrosły koszty związane chociażby z mediami (gaz, prąd, woda) i ogrzewaniem. Mimo trudności dla studenckiego portfela, wyniki badania „Sytuacja finansowa młodych Polaków” przeprowadzonego przez Warszawski Instytut Bankowości w 2023 roku wskazują, że aż 61% ankietowanych studentów wynajmuje samodzielny pokój. Ten wynik nie zmienił się względem poprzedniego roku, a odsetek studentów mieszkających z jednym współlokatorem wzrósł tylko symbolicznie (zmiana z 19% do 20%). Analizowane badanie wskazuje, że samodzielny najem nieruchomości (zwykle kawalerki) w 2023 roku był rozwiązaniem wybieranym tylko przez 16% ankietowanych (bez zmian względem 2022 r.). „Jak nietrudno się domyślić, na przeszkodzie wielu osobom stoją koszty samodzielnego wynajmu kawalerki” - wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Zaprezentowane powyżej informacje stanowią na pewno wskazówkę dla inwestorów, których interesuje najem dla studenta jako sposób zarabiania. Tacy inwestorzy dość często kupują duże mieszkania, które można łatwo podzielić na małe pokoje. Oczywiście, przy okazji takiego podziału nie można przesadzać, bo zbyt małe pokoje nie cieszą się popularnością. Co więcej, spotykane czasem przypadki podziału dużego mieszkania na kilkanaście małych pokoików mogą skutkować problemami prawnymi dla inwestora. Mianowicie, nadzór budowlany zawiadomiony na przykład przez sąsiadów może uznać, że doszło do niezgłoszonej zmiany sposobu użytkowania lokalu (na obiekt zamieszkania zbiorowego). „Podobna sytuacja dotyczy również starszych domów jednorodzinnych, które są przerabiane na małe hotele robotnicze z myślą o imigrantach zarobkowych” - podsumowuje Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: NieruchomosciSzybko.pl (Grupa ML sp. z o.o.)
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.