Najwyższy budynek Polski Północnej otrzymał ocenę „Excellent”

Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Najwyższy budynek Polski Północnej otrzymał ocenę „Excellent”
Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84if4PbksqaXju4G8trw?e=ChiGzH
Olivia Centre zgarnia kolejne laury. 2021 rok minął pod znakiem nagród związanych z bezpieczeństwem, dobrostanem rezydentów, ofertą turystyczną i designem, a już z początkiem 2022 roku projekt uzyskuje kolejne wyróżnienia.
Uzyskana ocena Olivii Star na poziomie Excellent została przyznana w największym stopniu za energooszczędne rozwiązania, jakie są dostępne w budynku (strefowanie oświetlenia, stosowanie oświetlenia led) dostępność alternatywnych form transportu (miejsca parkowania dla rowerów i hulajnóg wraz ze stacjami ładowania, dostępność komunikacji miejskiej – Szybka Kolej Miejska, Pomorska Kolej Metropolitalna, sieć tramwajowa i autobusowa) oraz wysoko oszczędne technologie gospodarowania zasobami wody. Powykonawcza certyfikacja oznacza spełnienie wszystkich wstępnych założeń określonych w projekcie.
Asesorzy analizując obiekt uwzględnili fakt, że Olivia Star jest jednym z najnowocześniejszych budynków wysokościowych w Polsce z całoszklaną trójszybową elewacją. Zastosowanie pakietu trzyszybowego oraz dobra izolacja profili pozwoliła na osiągnięcie bardzo wysokich parametrów termoizolacyjnych. Budynek wyposażony jest również w elementy uchylne fasady, które tworzą naturalny system wentylacji obsługującej świeżym powietrzem wszystkie powierzchnie biurowe. Powyższe czynniki wpływają na wysoką energooszczędność budynku. To jednocześnie pierwszy wysokościowiec w Polsce z naturalnym systemem wentylacji.
Wysoko oceniony został również zainstalowany w budynku system grzewczy z pompą ciepła, wykorzystujący źródła geotermalne aż z 95 metrów poniżej najniższej kondygnacji budynku. W ten sposób Olivia Star czerpie ciepło z poziomu wodonośnego w osadach paleogenu (trzeciorzęd oligocen). Co ważne, system ten nie produkuje szkodliwych gazów i należy do najbardziej przyjaznych środowisku instalacji.
Wysoka wydajność, niskie koszty eksploatacji, długa żywotność, ochrona środowiska poprzez korzystanie z odnawialnych (alternatywnych) źródeł ciepła to najważniejsze wnioski z oceny Olivii Star.
Certyfikat powykonawczy BREEAM na poziomie Excellent to już kolejne wyróżnienie jakie zostało przyznane Olivii Centre w ostatnich miesiącach. Najważniejszym z nich była certyfikacja Well Health Safety Rating, przeprowadzona przez 600 naukowców z całego świata, współpracujących z International Well Building Institute z Nowego Jorku. Instytut ten9 miesięcy temu przyznał Olivii maksymalną ocenę 25 punktów na możliwych 25, w 22 podstawowych i 3 dodatkowych kategoriach związanych z innowacjami z zakresu bezpieczeństwa i dobrostanu pracowników. Żaden inny obiekt na świecie nie uzyskał dotychczas tak wysokich not, co pozwoliło nosić Olivii miano najbezpieczniejszego centrum biznesowego na świecie. Taki wynik możliwy był do osiągnięcia tylko dzięki zaangażowaniu na rzecz wdrożenia najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa: centrale wentylacyjne zostały wyposażone w jonizatory powietrza, które na bieżąco oczyszczają powietrze znajdujące się w budynkach z grzybów, wirusów i alergenów. W częściach wspólnych zastosowane zostały aktywne powłoki tytanowe, tworzące powierzchnie wolne od mikroorganizmów chorobotwórczych, a dodatkowo poziom filtracji powietrza został podniesiony na najwyższy z dostępnych poziomów (z klasy G4 na F7).
Latem tego roku w czasie jubileuszowej 20. edycji CIJ Awards Poland jury składające się z ekspertów z obszaru ekologii, nieruchomości komercyjnych, designu i zarządzania nieruchomościami przyznało nowemu projektowi w Olivia Centre - Olivii Garden, nagrodę w kategorii Best Interior/Exterior Design. Olivia Garden to egzotyczny ogród, obejmujący 8720 m³ zielonej przestrzeni, wypełnionej 3000 roślin. Wysokie nawet na 11 metrów rośliny reprezentują aż 150 gatunków i pochodzą z 4 kontynentów. Co ważne, Olivia Garden to miejsce, które powstało z inspiracji Rezydentów. W 2018 roku w czasie warsztatów pracownicy firm z Olivii wskazali, że to właśnie takiej naturalnej, zielonej oazy potrzebują, aby móc w czasie przerw w pracy w pełni zregenerować siły, odzyskać energię i pobudzić kreatywność. 2021 rok był datą finalizacji tych planów i już w maju tego roku pierwsi goście zawitali do tej wyjątkowej przestrzeni.
Olivia Garden mieści się właśnie w Olivii Star, która na swoich najwyższych piętrach oferuje również inne ogólnodostępne atrakcje przyczyniające się do uznania nie tylko środowiska związanego z nieruchomościami komercyjnymi. Jesienią 2021 roku menedżerowie Olivii Star odebrali nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za przygotowaną ofertę turystyczną, co pokazuje jak wielowymiarowy jest to projekt i jak nowoczesne myślenie o projektach biurowych realizuje.
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielu potencjalnych najemców powierzchni w Olivii bierze pod uwagę miejski, wielowymiarowy charakter naszego centrum, które ich pracownikom oferuje znacznie więcej niż przestrzeń do pracy – mówi Konrad Danecki z Olivia Centre. Obecnie praktycznie każdy weryfikuje odpowiedzialność środowiskową, ekologię, wellbeing i usługi dodatkowe, jakie czekają w nowym miejscu pracy. Certyfikacja Well Health Safety Rating, BREEAM czy inne wyróżnienia pozwalają zobiektywizować i potwierdzić naszym partnerom biznesowym poziom naszego zaangażowania w zapewnienie im najwyższego światowego poziomu usługi. Tak wysokie noty to dla nas także duża satysfakcja potwierdzająca, że to, co robimy na co dzień spotyka się uznaniem niezależnych ekspertów mających rozległą wiedzę i odpowiednią perspektywę w skali międzynarodowej.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.