Novdom należący do właściciela KROSS, wyemituje obligacje na kwotę do 20 mln zł

Paweł Świąder
Prepare Sp. z o.o.
Świętokrzyska 18
00-052 Warszawa
pawel.swiader|prepare.pl| |pawel.swiader|prepare.pl
783917437
www.prepare.pl
Novdom, spółka deweloperska z Grupy Firm Rodziny Sosnowskich, należąca do właściciela KROSS, wyemituje obligacje na kwotę do 20 mln złotych
Dynamiczny rozwój oraz ekspansja na nowe rynki, w tym na najbardziej rozwinięty w Warszawie, to główne cele Novdom na najbliższe lata. Tylko w drugiej połowie 2021 roku firma planuje wprowadzić na rynek 600 nowych mieszkań. Plany rozwoju spółki zostaną sfinansowane z emisji obligacji na kwotę do 20 mln złotych.
Novdom to firma o ugruntowanej pozycji w Polsce północno-wschodniej. Od 2008 roku deweloper oddał w ręce klientów blisko 2500 nowych mieszkań. W budowie pozostaje 600 a kolejnych 1500 jest w przygotowaniu. Spółka należy do Zbigniewa Sosnowskiego, założyciela polskiego producenta rowerów KROSS, który jest liderem rynku rowerowego w Polsce. Stabilną sytuację Novdom postanowiono wzmocnić poprzez dywersyfikację źródeł przychodów i emisję obligacji zaplanowaną w ciągu kilku najbliższych tygodni.
- Ostatnie lata to czas bardzo dynamicznego rozwoju Novdomu. Konsekwentnie realizujemy strategię, która w dużej mierze polega na zdobywaniu kolejnych rynków. Nie ukrywam, że zależy nam bardzo na rynku warszawskim, na którym zrealizowaliśmy już jedną inwestycję, ale planujemy kolejne. Analizujemy trendy, które jasno mówią o rozwoju rynku nieruchomości wakacyjnych, stąd decyzja o inwestowaniu w kurortach, np. w Mikołajkach. Aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest bardzo dobra i chcemy ją wykorzystać do dalszego rozwoju naszej spółki. W tym celu, już w okresie wakacyjnym planujemy pozyskać finansowanie z emisji obligacji na kwotę do 20 milionów złotych – mówi Prezes spółki Zbigniew Sosnowski.
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na inwestycje i przemyślany rozwój, zgodny ze strategicznym kierunkiem rozwoju firmy.
- W najbliższej przyszłości spółka będzie dopasowywać ofertę do potrzeb inwestorów i funduszy, działających w obszarze budownictwa wielorodzinnego na wynajem. Tworzone przez nas osiedla wyróżnia architektura, wysoka jakość i atrakcyjne lokalizacje. Komfort użytkowników zawsze stawiamy na pierwszym planie – dodaje Prezes Sosnowski.
Wraz z dynamicznym rozwojem spółka planuje także zwiększać zatrudnienie, w ciągu najbliższego roku o około 20-25 procent. W 2019 roku Novdom osiągnął skonsolidowane przychody na poziomie 103 milionów złotych. Wynik netto wyniósł w tym czasie 12,2 miliony złotych. W 2020 roku przychody Novdom były co prawda niższe o ok. 50% ze względu na długoterminowy charakter projektów deweloperskich oraz wywołane pandemią opóźnienie we wprowadzaniu do sprzedaży nowych projektów, ale w kolejnych latach spółka chce pobić wynik rekordowego roku 2019.
Firma jest obecna w licznych miastach Polski północno-wschodniej, między innymi w Olsztynie, Ciechanowie, Ostrowi Mazowieckiej, Płońsku, Ostrołęce czy Mławie. Zrealizowała także inwestycję w Warszawie i na tym, najbardziej rozwiniętym rynku, chce się umacniać w kolejnych latach. Inwestycje Novdom tworzone są z pasją, są funkcjonalne i stwarzają nowe, dobre do życia przestrzenie. W atrakcyjnych lokalizacjach, zwykle położonych blisko centrów miast, Novdom tworzy oazy zieleni i spokoju, zachowując najważniejsze dla mieszkańców udogodnienia. Spółka należy do Grupy Firm Rodziny Sosnowskich, do założyciela KROSS, lidera rynku rowerowego w Polsce.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.