Nowa droga na wrocławskim Jagodnie
Dom Development, największy deweloper w Polsce, rozpoczął prace przy budowie ulicy Drabika na wrocławskim Jagodnie. Docelowo nowa droga stanie się wygodną alternatywą dla ulicy Buforowej i usprawni transport na południu miasta. Inwestycja jest możliwa dzięki współpracy wrocławskiego magistratu z deweloperami.
Ulica Drabika powstanie między ulicami Beaty Artemskiej i Asfaltowej, które łączą Jagodno z Wojszycami. Pierwszy jej fragment, budowany przez Dom Development, zostanie oddany do użytku w kwietniu 2021 roku. Kolejne etapy wybudują deweloperzy realizujący sąsiednie inwestycje, zlokalizowane wzdłuż nowej drogi. W całości ulicą Drabika pojedziemy pod koniec 2022 roku.
Projekt drogi przewiduje szereg rozwiązań przyjaznych jej użytkownikom. Dla bezpieczeństwa mieszkańców zaplanowano wyniesione przejścia dla pieszych oraz progi zwalniające. Po obu stronach ulicy przewidziano ścieżki pieszo-rowerowe oraz pasy zieleni z nasadzeniami. Prace drogowe obejmą również budowę skrzyżowania ulicy Drabika z Artemską tuż przy realizowanej przez Dom Development inwestycji Osiedle Komedy. W efekcie, wkład dewelopera w opracowanie projektu, budowę infrastruktury technicznej, nowej nawierzchni i towarzyszących chodników oraz oświetlenia sięgnie blisko 4 mln złotych.
– Czujemy się odpowiedzialni za otoczenie naszych inwestycji. Dlatego zainicjowaliśmy rozmowy o tym projekcie z miastem i innymi deweloperami.– mówi Iwona Kołodziejczyk, prezes Dom Development Wrocław. – Cieszę się, że rozpoczęliśmy budowę pierwszego etapu nowej, tak potrzebnej mieszkańcom drogi, która ułatwi poruszanie się po Jagodnie. To kolejny projekt pokazujący jak deweloper może współpracować z magistratem, by tworzyć użyteczne przestrzenie publiczne – dodała.
Oprócz odciążenia ulicy Buforowej nowa droga ułatwi dojazd do planowanego zespołu szkolno-przedszkolnego powstającego przy ulicy Asfaltowej. Mieszkańcy osiedli zlokalizowanych w bliskiej odległości ul. Drabika nie będą musieli jechać ul. Buforową, żeby dotrzeć do nowej szkoły i przedszkola. Usprawni to komunikację w tej części miasta i skróci czas dojazdu do placówki.
W zespole szkolno-przedszkolnym, którego budowa, zgodnie z informacjami publikowanymi przez Gminę Wrocław, ruszy jeszcze w tym roku, znajdzie się miejsce dla 1000 uczniów oraz 200 przedszkolaków.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.