Nowe Ogrody, nowe relacje
Dostępność do przedszkola, apteki, drogerii, czy sklepu jest istotna i wpływa na komfort mieszkańców. Podobnie jak możliwość korzystania z zalet lokalizacji w postaci np. bliskości komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, obiektów sportowych, czy urokliwego parku. Przygotowanie tak rozumianych kompleksowych inwestycji to jedno. Równie istotne jest umożliwienie mieszkańcom budowanie relacji międzyludzkich. Przecież do tego, że z sąsiadami warto żyć dobrze, nie trzeba nikogo przekonywać. – Z jednej strony mamy popularną ideę miasta 15 – minutowego, która daje mieszkańcom możliwość realizacji podstawowych potrzeb w ciągu kwadransa. Z drugiej strony mamy trend powrotu do osiedli, gdzie sąsiedzi dobrze się znają, nawzajem sobie pomagają. Nasza inwestycja Nowe Ogrody, jej charakter oraz mała architektura zachęcają do nawiązywania kontaktów, wspólnego spędzania czasu, a tym samym tworzenia relacji pełnych pozytywnych emocji - mówi Piotr Łopatka, członek zarządu firmy Proxin. Położone na Jeżycach osiedle Nowe Ogrody to m.in. specjalne, zamknięte od ruchu kołowego zielone dziedzińce z placami zabaw. Funkcjonuje również rowerownia i stacja naprawy rowerów. Miejsc sprzyjających integracji nie brakuje. I choć w ramach inwestycji powstają jeszcze dwa ostatnie budynki, to mieszkańcy zrealizowanych już etapów stworzyli silną wieź, pełną wspólnych inicjatyw, czy sąsiedzkiej pomocy.
Życie osiedlowe koncertuje się również w obszarze strefy handlowo – usługowej, która powstaje w ramach inwestycji deweloperskich. Mieszkańcy chcą mieć wszystko pod ręką. I to zadaniem dewelopera jest, aby projektując nowe osiedla te oczekiwania w jak największym stopniu spełnić. – Zarówno inwestycja Nowe Ogrody, jak i projekt Słowackiego 7 to dostęp do położonych na parterze lokali handlowo – usługowych. Mini market, apteka, czy drogeria to tylko przykłady ich możliwego zagospodarowania. To również miejsca, gdzie się spotykamy się, rozmawiamy, budujemy relacje z najemcą czy między mieszkańcami – dodaje Piotr Łopatka.
Zakończenie realizacji osiedla Nowe Ogrody jest coraz bliżej. Ostatni budynek ze 107 lokalami zostanie oddany w II kwartale 2024 roku. Łącznie w ramach projektu powstanie 768 mieszkań, a tym samym społeczność osiedlową będzie tworzyć kilka tysięcy osób. Deweloper zrobił bardzo dużo, by te relacje miały solidne fundamenty.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.