Nowoczesne zaplecze do obsługi taboru Kolei Dolnośląskich oddane do użytku
W Legnicy zakończyła się rozbudowa zaplecza technicznego do obsługi i serwisowania taboru Spółki Koleje Dolnośląskie S.A. W nowoczesnym budynku znalazło się pięć torów przejazdowych o długości łącznej ok. 600 metrów. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma ALSTAL Grupa Budowlana.
Zaplecze techniczne Kolei Dolnośląskich znajduje się w Legnicy przy ulicy Pątnowskiej 1. Nowy budynek został dobudowany do już istniejącej hali serwisu taboru kolejowego. Pierwsza część budynku jest dwukondygnacyjna. Na parterze, znajduje się myjnia automatyczna o powierzchni pond 1000 m2 i długości ok. 120 metrów, a na piętrze zlokalizowano pomieszczenia biurowo-socjalne. Kolejną część budynku stanowi hala napraw, gdzie wykonano trzy stanowiska serwisowe – przejazdowe, ułożone na kanałach serwisowych o łącznej długości ponad 300 metrów. Trzecia część obejmuje pomieszczenia techniczne, magazynowe i warsztatowe oraz halę tokarki podtorowej.
- Bardzo cieszę się z realizacji rozbudowy zaplecza technicznego. To duży projekt, który ma olbrzymie znaczenie dla Inwestora i wszystkich pasażerów Kolei Dolnośląskich. Sporym utrudnieniem w realizacji tej inwestycji był fakt, że tuż obok znajdowały się czynne tory kolejowe oraz zakład i hala serwisowa. Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z wysokimi standardami BHP, za co serdecznie dziękuję całemu zespołowi i wszystkim Podwykonawcom – powiedział Robert Zawadzki, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL Grupa Budowlana.
Na dachu hali zamontowano panele fotowoltaiczne oraz urządzenia wentylacji i klimatyzacji. Wokół obiektu, na powierzchni ponad 22 000 m2, powstały bocznice kolejowe, utwardzone place manewrowe, parkingi i tereny zielone. Powierzchnia całkowita wybudowanego budynku wynosi 6598,33 m2, a kubatura aż 67105 m3. Na terenie inwestycji powstała także wiata magazynowa wysokiego składowania, stacja paliw ze zbiornikami podziemnymi dla tankowania pojazdów spalinowych oraz dwa stanowiska odfekalniania. Oba budynki posadowione są na palach żelbetowych. Obiekt wyposażony jest w nowoczesną technologię odciągu spalin, dwie suwnice oraz stanowisko laserowego pomiaru kół. W ramach infrastruktury podziemnej wykonano zbiorniki retencyjne o pojemności 200 m3 oraz podziemne zbiorniki p.poż i technologii myjni. W ramach infrastruktury zewnętrznej wykonano trakcję kolejową, ściany oporowe.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.