Komunikaty PR

Nowoczesność vs. minimalizm Mini-przewodnik po stylach

2021-11-25  |  13:00
Biuro prasowe

Świadomie urządzone współczesne wnętrza mają wyrazisty styl albo przynajmniej określony stylistyczny kierunek. Wśród trendów, które utrzymują silne pozycje wybijają się nowoczesność i minimalizm. Co je charakteryzuje? Oto nasz krótki stylowy przewodnik. 

Wydaje się, że nazwy stylów mówią same za siebie, ale w praktyce nie zawsze potrafimy zastosować właściwy klucz przy wyborze poszczególnych elementów wystroju wnętrza nowoczesnego czy minimalistycznego. Najprostsze rozróżnienie, jak mówi ekspert FDESIGN, architektka Justyna Smolec, polega na tym, że styl nowoczesny promuje elementy i przedmioty przyciągające wzrok, pobudzające, a styl minimalistyczny działa dokładnie odwrotnie – wybiera to, co uspokaja i buduje harmonię wnętrza. 

Co ma znaczenie?  

1. prostota

Owszem, zarówno minimalizm, jak i styl nowoczesny lubią proste formy. Ale o ile nowoczesność otwiera się na wszystko, co aktualne i świeże, bez względu na to, czy motywem przewodnim jest geometria, natura czy pop kultura, i dopuszcza rozmaitość wariantów, o tyle minimalizm stroni od takiej dowolności, koncentrując się na jak najprostszych liniach, jak najmniejszej liczbie materiałów, wzorów i elementów, widocznych połączeń, kierunków linii. 

Przykład? Minimalistyczny design baterii z kolekcji FLUSSO, czyli prostota form w połączeniu z zaokrąglonymi liniami. Baterie FDESIGN FLUSSO to także szlachetne proporcje. Uchwyt i wylewka powstały na podobnym planie, ale w różnych skalach.

2. czystość

Oczywiście mowa o przestrzeni, a dokładniej o wrażeniu wyczyszczenia z nadmiaru elementów. Przy czym ów nadmiar w obrębie każdego ze stylów rozumiany jest inaczej. To, co purystycznego zwolennika minimalizmu już zaczęłoby przyprawiać o migrenę, dla wyluzowanego wielbiciela nowoczesności jest zaledwie wstępem do zagospodarowania przestrzeni. Tu grają otwarte półki, prezentujące swą fascynującą zawartość, która sama w sobie może być częścią dekoracji, zróżnicowane faktury, łączenia materiałów. Minimalizm wymaga natomiast schowania wszystkiego, co przyciąga wzrok i zaburza całkowitą przejrzystość wnętrza. A więc: duże, jednolite powierzchnie (płyty wielkoformatowe pozwalające wyeliminować obecność fug), podtynkowe rozwiązania armatury, jak najmniej widoczne szafy, które zapewnią nie tylko ukrycie wszelkich elementów wyposażenia, ale również same wtopią się w tło.  

3. tonacja

Od tonowania, czyli łagodzenia. W minimalizmie sprawdzi się to, co zniuansowane, co uspokaja. A więc wszelkie odcienie bieli, szarości, ale też ulubionych – byle stłumionych – kolorów. Bo od podnoszenia trendowego ciśnienia jest styl nowoczesny, który pozwala sobie na dowolne skoki nasycenia barw. I niemal dowolny dobór i liczbę kolorystycznych zestawień.

Dobrym przykładem jest tu kolekcja FDESIGN ZAFFIRO, w której czerń i różowe złoto odpowiadają na aktualną potrzebę ekstrawagancji w szlachetnych ramach. 

4. dyscyplina

Wnętrze dobrze urządzone, to wnętrze zaprojektowane i wykończone konsekwentnie. W tym zestawieniu styl nowoczesny jest jak wyluzowany kumpel na wakacjach – wydaje się, że przyjmie dowolną propozycję, no, w każdym razie przyjaźnie ją rozważy. Tymczasem minimalizm to, trzymając się osobowościowych porównań, skupiona adeptka zen, która nawet nie zauważy oferty niemieszczącej się w minimalistycznym kanonie. 

Czy minimalistyczne wnętrze jest trudne? – Niektórzy mogą tak powiedzieć, bo nie ma w nim niczego, co odwracałoby uwagę. W minimalistycznym wnętrzu zostajesz sam ze swoimi myślami, a to nie już nudne. Co więcej, może być trudne – mówi Justyna Smolec. – Chodzi o minimalizowanie bodźców, ale to nie znaczy, że na nic nie można sobie pozwolić. Wnętrze minimalistyczne ma stać się tylko tłem do normalnego życia – precyzuje architektka. 

I na szczęście jest jeszcze jeden aspekt, który nie zamyka drzwi minimalizmu przed efektem dekoracyjnym:

5. kontrapunkt

To element, który przykuwa uwagę, łączy poszczególne składowe stylu, bardziej jednak na zasadzie synergii niż zwykłej sumy. W stylu nowoczesnym łatwiej go przegapić – o ile w ogóle występuje, bo tu efektownych rozwiązań nikt nie reglamentuje. Inaczej w minimalizmie. Dla tych, którzy lubią grać detalem, styl minimalistyczny jest niczym scena z reflektorem skierowanym na najefektowniejszy szczegół. Oczywiście, rozmach spektakularności ma w wydaniu tego stylu granice. Zgodnie z zasadą: im głębszy minimalizm tym bardziej widać detal wykończeniowy, warto skupić się na szczególe. W monochromatycznej, matowej łazience czarna bateria z detalem z różowego złota będzie miała gigantyczną siłę rażenia. 

Forma baterii FDESIGN ARDESIA, nawiązująca do uproszczonych form elementów instalacyjnych, predestynuje je do grona minimalistycznych, a jednocześnie intrygujące połączenie kolorystyczne – matowa czerń plus połyskująca miedź – oraz delikatne, choć w kontekście minimalizmu niemal biżuteryjne zdobienia sprawiają, że baterie z tej linii stają się doskonałym kontrapunktem w monochromatycznej łazience. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.