Komunikaty PR

Ocena koniunktury przez firmy remontowo-budowlane na najniższym poziomie od 2012

2021-07-19  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com

Gwałtowny spadek poziomu Indeksu Koniunktury Budowlanej PMR dla branży chemii budowlanej oraz bardzo dobre statystyki dla budownictwa kubaturowego utrudniają jednoznaczną ocenę ubiegłego roku.

Jak wynika z badania wśród kilkuset firm remontowo-budowlanych, a także z analizy danych przeprowadzonej na potrzeby raportu „Rynek chemii budowlanej w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” miniony, 2020 rok przyniósł przyspieszenie dynamiki wzrostu rynku, co jest wprost powiązane z korzystną sytuacją na rynku budownictwa mieszkaniowego.

 

Wielkość rynku fabrycznie wytworzonej chemii budowlanej w Polsce (mln ton) i zmiana (%, r/r), 2015-2019

 

2017

2018

2019

2020s

2021p

Wielkość

6,9

6,7

6,9

7,3

7,5

Zmiana

1,0%

-2,2%

2,8%

6,0%

1,8%

s - szacunek, p - prognoza

Źródło: PMR, 2021

 

Wzrost ten wynika przede wszystkim ze zwiększenia powierzchni budynków mieszkalnych (zarówno jedno i wielorodzinnych) oddawanych do użytkowania. Spodziewamy się, że w 2021 roku powierzchnia ta urośnie już tylko minimalnie. W połączeniu z pozostałymi czynnikami pomoże to jednak utrzymać niewielkie wzrosty w 2021 roku w większości segmentów chemii budowlanej.

Tymczasem pomimo dobrej sytuacji na rynku budowlanym odnotowaliśmy znaczne obniżenie Indeksu Koniunktury Budowlanej PMR dla branży chemii budowlanej, co wynika z niepewnej sytuacji w związku z koronawirusem i ogólnie bardziej powściągliwych odpowiedzi respondentów – duży odsetek neutralnych opinii, niskie wartości podawane dla zatrudnienia, prognozowanej sytuacji finansowej oraz wartości zamówień. Tak niskie odczyty nie miały miejsca od niemal dekady.

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR specjalnie na potrzeby raportu wśród firm o profilu remontowo-budowlanym, Weber oraz Mapei to najlepiej oceniane marki produktów chemii budowlanej. O ile firma Mapei zwykle znajdowała się w ścisłej czołówce naszego rankingu, o tyle marka Weber należąca do Grupy Saint-Gobain odnotowała spory awans względem poprzedniej edycji. Na trzecim miejscu rankingu uplasowała się firma Knauf, która opuściła dotychczasową pozycję lidera. Ranking po raz trzeci z rzędu zamyka marka Tytan, za którą stoi firma Selena. Pomimo ostatniego miejsca zebrała ona lepsze oceny niż dwa lata temu.

 

Ranking wiodących producentów chemii budowlanej w Polsce, 2021

 

2021

Weber (Saint-Gobain)

1

Mapei

2

Knauf

3

Atlas

4

Kreisel

5

Ceresit (Henkel)

6

Baumit

7

Sopro

8

Tytan (Selena)

9

Źródło: PMR, 2021

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Ochrona środowiska

Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce

Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.

Konsument

Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników

Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.