Komunikaty PR

Od historycznej fabryki do nowoczesnych apartamentów – Zobacz Time Lapse Video

2020-09-25  |  09:53
Biuro prasowe

FILM: https://www.youtube.com/watch?v=NGofTXE6UKU&feature=youtu.be

Wizualizacje: https://we.tl/t-RLxV3NbMqj

Chlebova to nowoczesny apartamentowiec, który powstaje przy ulicy Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. W miejscu tym znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – historyczna fabryka chleba, wspominana w powieściach Güntera Grassa, która funkcjonowała tu do końca II wojny światowej.

Budowa inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2019 r. Założeniem projektu autorstwa Roark Studio było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego apartamentowca, który jednocześnie stanowiłby ukłon w stronę znakomitej historii tego miejsca i byłby kolejnym etapem powstawania nowej dzielnicy Gdańska – Młodego Miasta.

Przy ul. Wiosny Ludów 4 znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – pierwsza przemysłowa fabryka chleba w północnej Polsce, działająca tu nieprzerwanie od 1905 r. do końca II wojny światowej. Ekonomiczne znaczenie fabryki było dla gdańszczan tak duże, że została ona wspomniana na kartach „Gdańskiej trylogii” samego Güntera Grassa. Nic więc dziwnego, że inwestor – NDI Development, mając na uwadze historię tego miejsca, zdecydował, aby przygotowywany apartamentowiec otrzymał nazwę Chlebova, a jego wnętrza zawierać będą szereg inspiracji, wynikających w wyjątkowej przeszłości miejsca. Inwestycja położona będzie w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji, oferującej przyszłym mieszkańcom wytchnienie od zgiełku Głównego Miasta, a jednocześnie bliskość jego największych atrakcji.

Mamy świadomość historii tego miejsca i potencjału jego oddziaływania na miasto. Architektura budynku obfituje we współczesne formy, z zastosowaniem szlachetnych materiałów spotykanych w tej części Gdańska. Przygotowywana inwestycja będzie zawierała również artefakty pochodzące z rozbiórki starego budynku – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

Wspomniane artefakty zostały odzyskane podczas wyburzeń i poddane należytym pracom konserwatorskim. Zadaniem architektów było ich wkomponowane i odpowiednie wyeksponowane w najważniejszych częściach wspólnych Chlebovej. Wszystko po to, aby podkreślić silną wieź tego miejsca z historią Gdańska. Projekt był więc dla architektów nie lada wyzwaniem, wymagającym estetycznego wyczucia, łączącego historię, nowoczesność i prestiż.

W ten oto sposób zaraz przy wejściu do holu głównego znajdować się będzie unikalny żyrandol, do którego konstrukcji wykorzystano odzyskane z rozbiórki obręcze komina fabryki. Tuż przy recepcji znajdziemy silnik windy wykorzystywanej do przewozu gotowych wypieków, działający w fabryce przez blisko 50 lat. Bezpośrednio nad recepcją znajdziemy natomiast cytat z „Gdańskiej Trylogii”, przypominający o historycznym dziedzictwie. W eksponowanych miejscach lobby, sali biznesowej i fitness wykorzystane zostaną odrestaurowane cegły pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.

Inwestycja przygotowywana przez NDI Development będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na swój historyczny charakter. Jest to część zakrojonego na szeroką skalę planu rewitalizacyjnego, którego celem jest przywrócenie do życia dawnych gdańskich terenów stoczniowych. Dawne przemysłowe hale zyskają nowe funkcje, a dzięki kompleksowej rozbudowie tej części miasta w sercu metropolii stworzona zostanie nowa dzielnica: Młode Miasto.

Okolica, w której powstaje Chlebova, przechodzi szereg przeobrażeń. Odnowiono nabrzeża Motławy, wyremontowano brukowane trakty, wymieniane jest oświetlenie. Promenada, przy której położony będzie apartamentowiec, w przyszłości będzie stanowić szlak spacerowy wiodący nie tylko po gdańskim nabrzeżu, ale również wzdłuż jednego z najważniejszych szlaków pieszych po historii Gdańska, wiodącego od jego najstarszych, średniowiecznych dziejów, aż po najnowszą stoczniową historię– dodaje Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development.

Apartamentowiec składać się będzie z 7 kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Parter budynku zostanie zagospodarowany pod lokale usługowe. Ostatnia kondygnację apartamentowca stanowić będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę miasta.

Termin realizacji inwestycji to drugi kwartał 2021.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.