Komunikaty PR

ODEA Park w Gdańsku z precertyfikatem ZIELONY DOM

2023-03-02  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Jasiewicz
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Do pobrania plgbc ( 0.04 MB )

W lutym 2023 r. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat ZIELONY DOM dla inwestycji mieszkaniowej wielorodzinnej ODEA Park w Gdańsku, realizowanej przez Yareal Polska. Jest to pierwszy budynek wielorodzinny objęty procedurą precertyfikacyjną w tym systemie, który po zakończonym procesie inwestycyjnym może otrzymać certyfikat ZIELONY DOM. Proces precertyfikacji inwestycji prowadzony jest pilotażowo w ramach projektu SMARTER Finance for Families.

W ramach precertyfikacji ZIELONY DOM, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC poddało ocenie projektowej realizowane przez Yareal Polska w Gdańsku osiedle ODEA Park . Inwestycja obejmuje 120 apartamentów w 5 budynkach o łącznej powierzchni mieszkalnej ok 7200 m2.

 

Architektem prowadzącym jest pracownia ARCH-DECO Sp. z o. o.

Proces precertyfikacji przeprowadziła Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

- Ogromnie cieszy nas przyznanie precertyfikatu ZIELONY DOM dla projektu ODEA Park w Gdańsku. Zrównoważonych budynków mieszkalnych jest w Polsce niewiele, więc mamy nadzieję, że ten dobry przykład będzie wyzwaniem dla innych inwestorów. Warto zaznaczyć, iż przyznanie certyfikatu ZIELONY DOM wiąże się ze spełnieniem szeregu kryteriów, które pozwalają ocenić inwestycję pod kątem zastosowania zrównoważonych rozwiązań. Ocenie poddaje się nie tylko sam budynek, ale również proces jego wznoszenia oraz zagospodarowanie terenu inwestycji. Weryfikujemy zastosowane w budynku rozwiązania zapewniające wysoką efektywność energetyczną i przyczyniające się do niskich kosztów eksploatacyjnych. Oceniamy rozwiązania odpowiedzialne za komfort mieszkańców, zarówno cieplny jaki i akustyczy. Premiujemy zaprojektowanie skutecznego i efektywnego systemu wentylacyjnego, który zapewni odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Zestaw kryteriów w certyfikacie ZIELONY DOM obejmuje także zastosowanie mikroretencji na terenie inwestycji, wykorzystanie wody deszczowej, zdrowe i ekologiczne materiały budowlane potwierdzone przez deklaracje EPD, zagospodarowanie odpadów w trakcie budowy, wykorzystanie odnawialanych źródeł energii oraz przyjazne, zielone, bioróżnorodne zagospodarowanie terenu inwestycji i wiele innych - podkreśla Dorota Bartosz,  Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC.

W kolejnym etapie, rozpoczęty proces certyfikacji będzie monitorowany przez audytora w całym okresie realizacji inwestycji. Weryfikowane będą przyjęte założenia projektowe i rozwiązania deklarowane przez inwestora. Następnie zakończony projekt inwestycyjny zostanie ponownie poddany ocenie przez PLGBC pod kątem wdrożonych rozwiązań.

- Certyfikacja nowych osiedli i budynków to dla dewelopera precyzyjny kompas, wskazujący kierunek podnoszenia standardów zrównoważonego budownictwa. Dzięki niej jednoznacznie określamy te cechy inwestycji, które już na etapie projektu, a potem w trakcie budowy i eksploatacji, znacząco przewyższają wymagania wynikające z przepisów i praktyk rynkowych. Tak właśnie podchodzimy do naszej realizowanej obecnie inwestycji Yareal w Gdańsku, czyli kameralnego kompleksu apartamentowego ODEA Park. Dla klientów dokonujących wyboru miejsca do zamieszkania i życia, kluczowa jest jakość, na którą składają się zarówno lokalizacja, jej otoczenie, efektywność energetyczna, a także zrównoważony charakter całego projektu. Proces certyfikacji w systemie ZIELONY DOM ułatwia podnoszenie standardów, choć jednocześnie jest dla dewelopera dobrowolnym samoograniczeniem, wymuszającym większe starania i nakłady na każdym etapie tworzenia i realizacji projektu. ODEA Park jest w tym kontekście podwójnie wyjątkowy, ponieważ certyfikujemy go w aż dwóch wymagających systemach zielonego budownictwa, przy czym w systemie ZIELONY DOM certyfikujemy naszą inwestycję po raz pierwszy w historii firmy. Drugim systemem jest międzynarodowy BREEAM - mówi Katarzyna Rauber, Dyrektor Regionu Yareal Trójmiasto.

Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.

Więcej informacji o certyfikacie ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/

 

 

Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.

Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:

  • powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
  • stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
  • zwiększanie bioróżnorodności.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

https://plgbc.org.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty

W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.

Problemy społeczne

Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.

Zagranica

Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia

USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.