Komunikaty PR

Panattoni z najbardziej przyjaznym środowisku obiektem przemysłowym na świecie

2020-08-17  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Po rozbiórce zrujnowanego terenu zakładów przemysłowych w Cheb, ponownie wykorzystano 90% odpadów budowlanych i rozbiórkowych przy budowie przyjaznej środowisku, unikatowej i nowoczesnej hali, w której woda deszczowa wykorzystywana jest do spłukiwania toalet, rolety okienne chronią przed światłem słonecznym, a otaczający teren może pochwalić się hotelem dla owadów oraz zewnętrzną siłownią dla pracowników. Tak narodziło się główne centrum dystrybucyjne dla niemieckiego sprzedawcy internetowego Real Digital, które niedawno uzyskało certyfikat najbardziej ekologicznego budynku przemysłowego na świecie, zgodnie z najnowszymi standardami BREEAM 2016 New Construction. Projekt Panattoni, dewelopera powierzchni przemysłowych, jako pierwszy w Czechach otrzymał ocenę Outstanding i rekordowy wynik punktacji 90,68%.

W budynku koncept zrównoważonego rozwoju widoczny jest dosłownie na każdym z 27 000 metrów kwadratowych jego powierzchni. Najbardziej imponujące parametry dotyczą gospodarki wodnej, co jest odpowiedzią na coraz bardziej widoczny wpływ zmian klimatycznych. Dzięki unikatowemu systemowi wykorzystania deszczówki do spłukiwania toalet, udało się zmniejszyć zużycie wody pitnej o imponujące 84% w porównaniu ze standardem branżowym.

Hala wyposażona jest również w inteligentne oświetlenie LED, systemy pomiarowe optymalizujące zużycie energii oraz rolety zewnętrzne, które w znaczący sposób oszczędzają energię potrzebną do klimatyzacji obiektu. Wszystkie ulepszenia przyczyniają się do 56% zmniejszenia zużycia energii i redukcji śladu węglowego o 58%. Materiały budowlane zostały wybrane z myślą o ekologii i zrównoważonym budownictwie. Część z nich (ponad 12%) posiada jeden z certyfikatów ISO 14001, BES lub FSC, a także deklarację środowiskową produktu (EPD). Jakość środowiska wewnętrznego, uwzględniająca komfort warunków pracy zatrudnionych, również wpłynęła na wysoką ocenę certyfikatu BREEAM 2016 New Construction.

„Fakt, że projekt Panattoni Park Cheb South uzyskał ocenę Outstanding BREEAM jest świadectwem przywództwa i wizji klienta oraz ciężkiej pracy i poświęcenia od rzeczoznawcy po szerszy zespół projektowy. Aby uzyskać znakomitą ocenę, trzeba zrealizować prawdziwie zrównoważoną wizję, nie tylko skupiając się na określonym zestawie problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem, ale także patrząc na wszystko całościowo. Zespół słusznie może być dumny z tego osiągnięcia, które służy teraz jako drogowskaz dla innych projektów nie tylko w Czechach, ale i na całym świecie” - powiedział Shamir Ghurma, dyrektor BREEAM, który certyfikuje obiekty pod kątem zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

„Cieszę się, że tutaj w Czechach budujemy najbardziej przyjazne środowisku budynki na świecie, a po projekcie Amazon w Dobrovíz, który w momencie jego ukończenia miał najwyższą światową ocenę BREEAM, kolejny wybudowany przez nas obiekt ponownie zdobywa globalną koronę. Budynek centrum dystrybucyjnego w Panattoni Park Cheb South bardzo wysoko postawił poprzeczkę w zakresie zrównoważonego budownictwa z rekordową punktacją ponad 90%. Wierzę, że któraś z inwestycji z ponad 2 000 000 m kw. powierzchni, które Panattoni obecnie realizuje w Europie, wkrótce podniesie ją jeszcze wyżej. Tak się składa, że jest to taka sama wielkość powierzchni 2 000 000 m kw., którą już byliśmy w stanie certyfikować i dostarczyć na rynek. To tylko potwierdza naszą pozycję europejskiego lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju” - mówi Pavel Sovička, dyrektor zarządzający Panattoni na Czechy i Słowację.

„Chociaż osiągnięcie najwyższego poziomu certyfikacji - Outstanding - było wyzwaniem, ten projekt od samego początku był wyjątkowy. Zastosowano tutaj tak świetne rozwiązania, jak system spłukiwania wody deszczowej, bezpieczny dostęp dla pieszych i rowerzystów, zewnętrzny teren wypoczynkowy, różnorodna zieleń z lokalnie rodzimymi gatunkami, ponowne wykorzystanie materiałów rozbiórkowych i wiele więcej. To, wraz z doskonałą współpracą wszystkich interesariuszy z naszym zespołem, doprowadziło do uzyskania najwyższego certyfikatu BREEAM dla nowo wybudowanego budynku w Czechach” - mówi Małgorzata Sochacka z firmy Arcadis, która prowadziła proces certyfikacji BREEAM.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych? Biuro prasowe
2024-05-17 | 10:00

Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz
Nieruchomości W.G Partners dynamicznie zwiększa sprzedaż domów modułowych w I kwartale 2024 r.
2024-05-17 | 01:00

W.G Partners dynamicznie zwiększa sprzedaż domów modułowych w I kwartale 2024 r.

W.G Partners, notowany na NewConnect producent domów w technologii szkieletowej i modułowej odnotowuje skokowy wzrost skali działalności i bardzo dobrą rentowność. W I kwartale firma
Nieruchomości OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK
2024-05-16 | 18:00

OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK

15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w których wzięło udział łącznie 109

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.