Komunikaty PR

Panattoni z pierwszym certyfikatem BREEAM Outstanding w Polsce

2023-02-28  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otrzymał ocenę „Outstanding” w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Szczecin III (hala A i B). To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji. Jej realizację poprzedziły szczegółowe analizy kosztów życia (LCC) i cyklu życia (LCA) obiektu na okres 60 lat. W trakcie budowy dokładnie monitorowano zużycie energii i wody oraz ograniczano szkodliwe emisje CO2, a po zakończeniu budowy wykonana została termowizja. Hale przystosowano do zmian klimatu oraz ewentualnej zmiany ich przeznaczenia w przyszłości. Inwestycja znajduje się zaledwie 500 m od komunikacji miejskiej i jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Panattoni był pierwszym deweloperem, który certyfikację budynków metodą BREEAM International New Construction wprowadził do standardu realizacji swoich inwestycji, stając się liderem zielonej rewolucji w budownictwie przemysłowym.

-  Poziom Outstanding potwierdza, że w takim obiekcie zastosowano bardzo szeroką paletę rozwiązań prośrodowiskowych i prospołecznych, co doskonale wpisuje się w naszą politykę „Go Earthwise with Panattoni”. Udało nam się go osiągnąć w zaledwie cztery lata od wdrożenia systemu certyfikacji BREEAM do standardu naszych realizacji. To efekt dużego zaangażowania wielu osób, od zespołu Panattoni, przez generalnych wykonawców, po asesorów, którzy prowadzą nas przez cały proces certyfikacji. Wzajemne zrozumienie idei zielonego budownictwa pozwala nam dostarczać coraz bardziej zrównoważone obiekty, a do tego doskonale zoptymalizowane w eksploatacji” – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Director, Panattoni.

Zaimplementowane rozwiązania. Panattoni Park Szczecin III położony jest w stolicy województwa zachodniopomorskiego przy ul. Kniewskiej. Dwie certyfikowane hale zajmują łącznie ponad 30 000 m kw.

Realizację inwestycji poprzedziła szczegółowa analiza kosztów życia obiektu (LCC), a budynki przystosowano do zmian klimatu. Przygotowano również plan adaptacji ich funkcjonalności w zakresie zarówno samych budynków, jak i ich systemów do ewentualnych zmian przeznaczenia w przyszłości. Dla inwestycji przeprowadzono ocenę ryzyka powodziowego (niska) oraz spływu wód powierzchniowych. Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju przebiegł sam proces budowy - w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływ transportu, śledząc emisję CO2. Wykorzystywano przy tym materiały i produkty z certyfikatem oraz takie, które są odporne na zniszczenie i nie ulegną degradacji wraz ze zmianą klimatu. Recykling na budowie przekroczył 95 proc. Aż 96,46 proc kruszywa używanego na budowie pochodziło z odzysku. Pomocne było w tym posiadanie przez generalnego wykonawcę ISO 14001 oraz szczegółowych polityk dotyczących środowiska, odpadów oraz pozyskiwania materiałów ze zrównoważonych źródeł.

W obiekcie zastosowano szereg rozwiązań z zakresu oszczędności wody. Nowoczesne technologie – m.in. urządzenia zapobiegające niekontrolowanym wyciekom, wodooszczędna armatura czy czujki ruchu - pozwoliły na ograniczenie zużycia wody o 57,6 proc. Jej zużycie zmniejszono o ponad połowę w stosunku do modelu bazowego. W efekcie tych działań udało się ograniczyć emisję CO2 o 50,8 proc.

W trosce o dobrostan. W pomieszczeniach biurowych zadbano o zwiększony dostęp światła dziennego. Przestrzenie zostały zbadane pod kątem komfortu termicznego, czy odpowiedniej akustyki. Panattoni zapewniło też ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku, w tym m.in. schodołaz dla osób z niepełnosprawnościami. Opracowano plan bezpiecznego poruszania się po obiekcie, którego elementem są m.in. przejścia dla pieszych oraz osobne drogi dla pieszych i aut pracowników, niekolidujące z trasami, którymi jeżdżą samochody dostawcze. Deweloper postawił też na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych oraz rowerową. Do przystanku autobusowego jest przy tym zaledwie 500 metrów. Pracownicy obiektów zyskali też dostęp do żywności na ciepło, mogą pobrać gotówkę z bankomatu oraz korzystać z siłowni i miejsc do rekreacji.

Wokół inwestycji zadbano także o tereny zielone, zwiększając bioróżnorodność miejscowego ekosystemu. Zasadzono m.in. 21 klonów i jarzębów, 8 dębów szypułkowych, ponad 200 różnorakich krzewów, jak dereń czy bez czarny oraz wysiano trawy. Te nasadzenia nie wymagają podlewania i opierają się wyłącznie na opadach deszczu, o każdej porze roku, co potwierdza raport wykwalifikowanego ekologa. Tworzone przez Panattoni proekologiczne łąki i parki kieszonkowe utrzymują wilgoć, zapobiegają erozji ziemi, obniżają temperaturę powietrza, a także są jednym z najskuteczniejszych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Odpowiedni dobór roślin pozwala też dostarczyć pożywienie i schronienie lokalnej faunie.

Certyfikatów przybywa. Warto zaznaczyć, że o ile Panattoni Park Szczecin III pozostaje pierwszym certyfikowanym na poziomie Outstanding obiektem w Polsce, to nie jest jedynym w europejskim portfolio Panattoni. W 2020 r. deweloper pozyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding dla swojego obiektu w czeskim Chebie. Obecnie realizowane są tam kolejne inwestycje, które mają również osiągnąć ten poziom. Podobnie w Polsce. Do tej pory Panattoni ukończyło certyfikację środowiskową dla obiektów w Europie o łącznej powierzchni ponad 10 mln m kw., a na ocenę czeka kolejne 6,5 mln.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu

W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.