PLGBC dołączyło do międzynarodowego projektu RetrofitHUB

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC dołączyło do międzynarodowego projektu RetrofitHUB. Projekt adresowany jest do zarządców nieruchomości, a jego celem jest opracowanie narzędzi podnoszących wiedzę, tak aby modernizacja budynków była przeprowadzana w najbardziej efektywny sposób. Projekt jest częścią Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu (EUKI), finansowanej przez niemieckie federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego (BMU), a operatorem programu jest Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. W projekcie RetrofitHUB udział biorą również siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).
W ramach EUKI finansowane są projekty z zakresu ochrony klimatu na terenie całej Unii Europejskiej. Główne cele tych projektów to intensyfikacja dialogu ponad granicami oraz wymiana wiedzy i doświadczeń w obrębie UE. Składająca się z realizatorów i partnerów projektu społeczność EUKI wprowadza w życie założenia porozumienia paryskiego i przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby modernizacji w sektorze budowlanym, co wynika w dużej mierze z unijnej polityki, która ukierunkowana jest na zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze budowalnym, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej energochłonnych zasobów.
Projekt RetrofitHUB idealnie wpisuje się w realizację tych założeń, poprzez dostarczenie niezbędnej, rzetelnej wiedzy dotyczącej efektywnej modernizacji energetycznej i angażowanie do współpracy kluczowych grup interesariuszy: zarządców, najemców, przedstawicieli władz lokalnych, czy ekspertów.
- Na polskie zasoby budowlane składa się 14,2 mln budynków, wśród których budynki mieszkalne stanowią prawie 44%. O ile budynki oddawane do użytku po roku 2000 cechuje relatywnie wysoka efektywność energetyczna, to starsze zasoby budowlane charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię (aż 42% budynków mieszkalnych w naszym kraju powstało przed rokiem 1971). Szacuje się, że do roku 2012 zaledwie połowa z nich została poddana termomodernizacji, a część z nich nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych najnowsze badania ankietowe wskazują, że po 2020 roku 30% z nich będzie wymagało pilnej termomodernizacji. Projekty takie jak RetrofitHUB są idealną odpowiedzią na to wyzwanie, dostarczając wiedzę i narzędzia niezbędne do podniesienia świadomości właścicieli budynków i ich zarządców, dzięki czemu modernizacja będzie możliwa – mówi Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.
W ramach projektu opracowane i przeprowadzone zostaną szkolenia dla podmiotów zarządzających nieruchomościami, dotyczące właściwej realizacji inicjatyw modernizacyjnych. Powstaną także podręcznik oraz platforma internetowa, stanowiące kompendium wiedzy o efektywnej realizacji modernizacji, z korzyścią dla środowiska i społeczeństwa.
Projekt RetrofitHUB rozpoczął się we wrześniu 2021 r. i potrwa do stycznia 2024 r.
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.