PLGBC dołączyło do międzynarodowego projektu RetrofitHUB
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC dołączyło do międzynarodowego projektu RetrofitHUB. Projekt adresowany jest do zarządców nieruchomości, a jego celem jest opracowanie narzędzi podnoszących wiedzę, tak aby modernizacja budynków była przeprowadzana w najbardziej efektywny sposób. Projekt jest częścią Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu (EUKI), finansowanej przez niemieckie federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego (BMU), a operatorem programu jest Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. W projekcie RetrofitHUB udział biorą również siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).
W ramach EUKI finansowane są projekty z zakresu ochrony klimatu na terenie całej Unii Europejskiej. Główne cele tych projektów to intensyfikacja dialogu ponad granicami oraz wymiana wiedzy i doświadczeń w obrębie UE. Składająca się z realizatorów i partnerów projektu społeczność EUKI wprowadza w życie założenia porozumienia paryskiego i przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W ostatnich latach nastąpił duży wzrost liczby modernizacji w sektorze budowlanym, co wynika w dużej mierze z unijnej polityki, która ukierunkowana jest na zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze budowalnym, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej energochłonnych zasobów.
Projekt RetrofitHUB idealnie wpisuje się w realizację tych założeń, poprzez dostarczenie niezbędnej, rzetelnej wiedzy dotyczącej efektywnej modernizacji energetycznej i angażowanie do współpracy kluczowych grup interesariuszy: zarządców, najemców, przedstawicieli władz lokalnych, czy ekspertów.
- Na polskie zasoby budowlane składa się 14,2 mln budynków, wśród których budynki mieszkalne stanowią prawie 44%. O ile budynki oddawane do użytku po roku 2000 cechuje relatywnie wysoka efektywność energetyczna, to starsze zasoby budowlane charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię (aż 42% budynków mieszkalnych w naszym kraju powstało przed rokiem 1971). Szacuje się, że do roku 2012 zaledwie połowa z nich została poddana termomodernizacji, a część z nich nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych najnowsze badania ankietowe wskazują, że po 2020 roku 30% z nich będzie wymagało pilnej termomodernizacji. Projekty takie jak RetrofitHUB są idealną odpowiedzią na to wyzwanie, dostarczając wiedzę i narzędzia niezbędne do podniesienia świadomości właścicieli budynków i ich zarządców, dzięki czemu modernizacja będzie możliwa – mówi Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.
W ramach projektu opracowane i przeprowadzone zostaną szkolenia dla podmiotów zarządzających nieruchomościami, dotyczące właściwej realizacji inicjatyw modernizacyjnych. Powstaną także podręcznik oraz platforma internetowa, stanowiące kompendium wiedzy o efektywnej realizacji modernizacji, z korzyścią dla środowiska i społeczeństwa.
Projekt RetrofitHUB rozpoczął się we wrześniu 2021 r. i potrwa do stycznia 2024 r.
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC:
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
https://plgbc.org.pl
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.