PLGBC wraz z grupą ekspertów opracowało projekt modelowej uchwały dla samorządów
Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
W ramach prac Komisji Legislacyjnej, PLGBC podjęło próbę wypracowania wzoru uchwały, która będzie ułatwiać zrównoważone inwestycje w miastach i gminach.
Prace oparte były na formule grupy roboczej skupiającej ekspertów wielu branż, posiadających zarówno szeroką wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie. Profesjonalne podejście zaowocowało szeregiem konkretnych wytycznych, które mają ułatwiać inwestorom wpisywanie inwestycji w ramy zrównoważonego budownictwa.
Opracowanie projektu modelowej uchwały jest przełomem w systemie legislacji samorządowej, ponieważ dzięki niej każdy może bez problemów zaadaptować gotowe rozwiązania w swoim samorządzie.
Uchwała zostanie opracowana z zachowaniem najwyższych standardów konstrukcji aktów prawnych, we współpracy z mec. Radosławem T. Skowronem oraz dr. hab. Grzegorzem Kucem, Prof. UJ.
W pracach nad uchwałą brali udział eksperci:
- Piotr Alwasiak, Knauf Armstrong Ceiling Solutions
- Anna Bać, Politechnika Wrocławska
- Agnieszka Garbacz, Cemex
- Piotr Hołubowicz, Seedia
- Kamila Konopczyńska, Sweco Consulting
- Ewa Kowalska-Ocneanu, WSP Polska
- Marcin Krowicki, Ecouse
- Henryk Kwapisz, Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”
- Waldemar Niedziela, Somfy
- Małgorzata Ruba, Hadart
- Radosław Skowron, Legal Skills
- Agnieszka Strzemińska, Knauf Insulation
- Aleksandra Szurlej-Kielańska, Tactus
- Jarosław Witek, Arup
- Maria Witkowska, Armacell
- Modelowy projekt uchwały jest wynikiem intensywnych prac w ostatnich miesiącach. Udało nam się skupić grupę wybitnych ekspertów, która wypracowała mocno merytoryczny i konkretny dokument. Tego właśnie potrzeba współczesnym samorządom – odwagi w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i wysokiej jakości aktów prawnych. W to ostatnie z pewnością możemy je wyposażyć – podsumowuje Magdalena Wojtas z PLGBC, liderka prac grupy.
https://plgbc.org.pl
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.