Komunikaty PR

PLGBC zaangażowane w projekt #BuildingLife

2020-12-07  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Do pobrania plgbc ( 0.04 MB )

World Green Building Council rozpoczyna projekt #BuildingLife, którego celem jest wsparcie realizacji programu Europejski Zielony Ład. 10 europejskich green building councils, w tym Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opracuje plan działania na rzecz dekarbonizacji środowiska budowlanego w całym cyklu życia budynków.

W okresie poprzedzającym COP26 i w rocznicę przyjęcia porozumienia paryskiego ONZ, World Green Building Council (WorldGBC) uruchamia projekt #BuildingLife we współpracy z 10 europejskimi green building councils (GBCs). #BuildingLife przyczyni się do radykalnej zmiany działań klimatycznych w środowisku budowlanym.

Poszczególne green building councils opracują pakiet krajowych map drogowych dekarbonizacji. Z kolei WorldGBC zgromadzi przedstawicieli całego sektora na europejskim forum liderów w celu opracowania mapy drogowej polityki Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji sektora.

Do projektu zaangażowały się green building councils z Polski (PLGBC), Chorwacji, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Projekt realizowany będzie ze wsparciem trzech posłów do Parlamentu Europejskiego, którymi są: Sirpa Pietikäinen (PPE), Maria Spyraki (PPE) i Ciarán Cuffe (Zieloni).

- Przyjmując podejście oparte na całym cyklu życia, możemy stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, wykorzystać korzyści płynące z gospodarki obiegu zamkniętego i zrealizować strategię Europejskiego Zielonego Ładu. Nie możemy jednak przyjąć podejścia opartego na całym cyklu życia, jeśli Komisja Europejska i rządy krajowe nie zobowiążą się do prowadzenia ambitnej polityki mającej na celu rozwiązanie problemu całkowitego wpływu naszego sektora na emisje dwutlenku węgla i zasoby. Dlatego też popieram Building Life. - podkreśla Sirpa Pietikäinen, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, PPE.

Co to jest #BuildingLife?

Projekt #BuildingLife jest wspierany przez partnerów skoncentrowanych na budowaniu bardziej zrównoważonego środowiska: IKEA Foundation i Laudes Foundation. Ma na celu połączenie działań sektora prywatnego i publicznego,  niezbędnych do rozwiązania problemu wpływu budynków na nasze życie.

Obecnie polityka UE i państw członkowskich w zakresie budynków dotyczy wyłącznie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków. #BuildingLife koncentruje się nie tylko na emisjach operacyjnych budynków, ale również na wpływie na środowisko w fazie produkcji, transportu, budowy.

Przeciwdziałanie tym emisjom ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia  całkowitego wpływu sektora budowlanego i osiągnięcia postępów w realizacji celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest stworzenie do 2050 r. Europy neutralnej dla klimatu.

- IKEA Foundation wspiera realizowany przez World Green Building Council projekt #BuildingLife, którego celem jest rozwiązanie problemu emisji dwutlenku węgla przez sektor budowlany w Europie. Wierzymy, że oferuje on namacalny sposób na ochronę planety poprzez dążenie do zerowej emisji netto w budownictwie, przy jednoczesnym opracowywaniu ekologicznych rozwiązań mieszkaniowych, które przyniosą korzyści wielu ludziom - powiedział Edgar van de Brug, kierownik programu Climate Action, IKEA Foundation.

- Fundacja Laudes Foundation z dumą wspiera pionierskie prace World Green Building Council: opracowanie jasnych map drogowych z udziałem przemysłu, zmianę polityki w celu rozwiązania problemu emisji dwutlenku węgla oraz przyspieszenie działań inwestorów w tym zakresie – mówi James Drinkwater, dyrektor ds. środowiska budowlanego, Fundacja Laudes.

Co osiągnie #BuildingLife?

#BuildingLife przyspieszy realizację ambicji Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze budowlanym i stworzy pierwszą w całym regionie odpowiedź na wizję zerowej emisji dwutlenku węgla w środowisku budowlanym, przedstawioną w raporcie WorldGBC z 2019 roku. Projekt ten stworzy ścieżkę dla innych regionów świata, którą należy podążać.

Do tego czasu World Green Building Council podejmie następujące działania:

- stworzenie planu działania dla wpisania celów dotyczących emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia w politykę UE w zakresie budynków.

- rozpoczęcie realizacji nowego zobowiązania dotyczącego emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia w ramach globalnego projektu WorldGBC "Advancing Net Zero".

- ustanowienie europejskich i krajowych grup roboczych, które przyczynią się do stworzenia krajowych planów działania na rzecz osiągnięcia zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia produktu.

- wspieranie rozwoju bazy danych produktów budowlanych w zakresie pełnego wpływu różnych materiałów budowlanych na środowisko.

- rozpoczęcie kampanii komunikacyjnej w celu zwrócenia uwagi posłów Parlamentu Europejskiego, decydentów i liderów branży, którzy będą publicznie opowiadać się za podejściem opartym na całym cyklu życia.

Zaangażuj się w #BuildingLife

Zaangażuj się w #BuildingLife lub dowiedz się więcej o projekcie, kontaktując się z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

https://plgbc.org.pl
 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Prawo

Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.