Podsumowanie po trzech kwartałach 2021 w Grupie Murapol
W ciągu trzech kwartałów br. Grupa Murapol podpisała z klientami detalicznymi 2 316 umów deweloperskich i przedwstępnych, wobec 2 140 w tym samym okresie rok wcześniej. Od początku stycznia do końca września br. deweloper przekazał klientom klucze do 1 928 mieszkań, a w samym 3. kwartale było to blisko 1 000 lokali. W zakończonym kwartale Grupa stale uzupełniała i rozbudowywała swój aktywny bank ziemi pod realizację projektów mieszkaniowych skierowanych do klientów detalicznych oraz na cele nowo uruchomionej linii biznesowej – segmentu PRS.
W ciągu trzech kwartałów br. GK Murapol wypracowała wysoce satysfakcjonujące wyniki operacyjne.
SPRZEDAŻ
W okresie od stycznia do września 2021 roku Grupa Murapol podpisała z klientami detalicznymi 2 316 umów deweloperskich i przedwstępnych, w tym 841 w trzecim kwartale 2021 r., zachowując zgodny z dotychczasową strategią i zrównoważony poziom w ujęciu rok do roku.
Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania GK Murapol w Krakowie i Wieliczce, gdzie nabywców znalazło odpowiednio 416 lokali. Po 311 umów deweloperskich i przedwstępnych Spółka podpisała w Łodzi i Poznaniu. 222 mieszkania zostały sprzedane we Wrocławiu, a 194 w Warszawie. Znaczącą liczbę lokali Grupa sprzedała w Katowicach – 135, Gliwicach – 118, Gdyni – 117 i Toruniu – 103. Po blisko 100 umów zostało podpisanych w Gdańsku, Bydgoszczy i Siewierzu.
Do wypracowanego w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniku 2 316 sprzedanych mieszkań klientom detalicznym należy doliczyć łącznie 1 723 lokale, które zostały sprzedane na rzecz instytucjonalnego wynajmu mieszkań. Zatem w sumie, w ciągu trzech kwartałów br. GK Murapol sprzedała aż 4 039 lokali, co jest rekordowym historycznym wynikiem sprzedaży.
PRZEKAZANIA
W ciągu 9 miesięcy br. GK Murapol przekazała klucze do 1 928 lokali mieszkalnych, wobec
2 480 oddanych właścicielom w analogicznym okresie 2020 roku. W samym trzecim kwartale br. Spółka przekazała 981 mieszkań.
W ciągu trzech kwartałów br. najwięcej kluczy do mieszkań zostało wydanych klientom w Krakowie i Wieliczce – 347, w Łodzi – 329, Gdyni – 246 i Wrocławiu – 233. W Poznaniu w ręce nowych właścicieli trafiło 199 mieszkań, 188 w Katowicach. 181 lokali zostało odebranych w Warszawie, a 121 w Mikołowie.
W analizowanym okresie, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, nastąpił znaczący, bo blisko dwukrotny względem zarówno pierwszego jak i drugiego kwartału br., wzrost liczby przekazań, sięgający niemal 1 000 mieszkań. Wypracowywanie rocznego wysokiego poziomu przekazań jest zgodne z przyjętą strategią zrównoważonego wzrostu firmy w długim okresie.
WPROWADZENIE DO OFERTY
W okresie od stycznia do końca września br. GK Murapol zaoferowała klientom 2 099 nowych lokali wobec 1 667 w analogicznym okresie ub. r. Wprowadzone do sprzedaży lokale powstają w 11 projektach na terenie 9 miast. Są to zarówno kolejne etapy już realizowanych przedsięwzięć deweloperskich, jak i nowe projekty. Najwięcej, bo 531 mieszkań, zostało zaoferowanych mieszkańcom Poznania, w tym w ramach nowej inwestycji – Murapol Zielony Żurawiniec, realizowanej przy ul. Sielawy. Na rynek Krakowa i Wieliczki trafiła pula 529 lokali mieszkalnych i inwestycyjnych realizowanych w kolejnych etapach przedsięwzięć deweloperskich prowadzonych w tych miastach. Z ofertą 299 nowych mieszkań Grupa powróciła do Gdańska, gdzie rozpoczęła komercjalizację nowego przedsięwzięcia deweloperskiego – Murapol Osiedle Zdrovo, realizowanego przy ul. Niepołomickiej. W Łodzi do sprzedaży trafiło kolejnych 276 lokali mieszkalnych w ramach nowego etapu Murapol Nowa Przędzalnia. Zaś dla klientów w Warszawie deweloper przygotował 41 mieszkań w kolejnym budynku tamtejszego projektu – Murapol Dzieci Warszawy. Nowe lokale pojawiły się także w następnych etapach inwestycji realizowanych w Gliwicach, Toruniu i Sosnowcu.
LICZBA MIESZKAŃ W BUDOWIE
Na koniec września 2021 r. portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował 6 694 lokale o łącznej powierzchni użytkowej blisko 268,5 tys. mkw., powstających w 75 budynkach, w ramach 21 projektów na terenie 14 miast.
Największy udział w portfelu budowanych inwestycji miały Łódź i Poznań, gdzie powstawało odpowiednio 1 311 i 1 158 lokali. Dalej uplasowały się Wrocław – 835 mieszkań w budowie, a także Kraków z Wieliczką z powstającymi 706 lokalami. 537 mieszkań było budowanych w Warszawie, 378 w Gliwicach, a 340 w Bydgoszczy. Portfel projektów w budowie w Gdańsku obejmował 299 lokali, 280 w Katowicach, a 241 w Sosnowcu. Na koniec września br. kolejne 221 lokali mieszkalnych powstawało w Siewierzu, 220 w Toruniu, a 168 w Gdyni.
BANK ZIEMI
Na dzień 30 września 2021 r. Grupa Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę ponad 19,9 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej blisko 881,5 tys. mkw. Nieruchomości stanowiące własność Grupy miały decyzje o pozwoleniu na budowę blisko 7,9 tys. mieszkań o łącznym PUM ok. 351,5 tys. mkw. Pozostała część aktywnego banku ziemi to tereny inwestycyjne objęte warunkowymi umowami przedwstępnymi, na których powstaną projekty nieruchomościowe, będące obecnie w toku postępowań związanych
z wydawaniem odpowiednich pozwoleń administracyjnych, zakładające budowę ponad
12 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 530 tys. mkw.
Spośród 19,9 tys. lokali wchodzących w skład aktywnego banku ziemi, w budowie znajdowało się 5 276 mieszkań na rzecz klientów detalicznych oraz 1 654 pod segment PRS.
Należy podkreślić, że Grupa Murapol posiada wypracowane przez lata know-how i wysokie kompetencje w zakresie budowania i uzupełniania aktywnego banku ziemi. Z puli 19,9 tys. lokali znajdujących się w banku ziemi, grunty zakupione lub zakontraktowane w okresie od stycznia do września 2021 r. pozwolą na budową ok. 5,5 tys. lokali, z których ok. 3,85 tys. mieszkań zostanie przeznaczone dla klientów detalicznych, zaś pozostałe ok. 1,65 tys. pod segment PRS. Tylko w trzecim kwartale br. Grupa Murapol nabyła lub zakontraktowała tereny inwestycyjne m.in. w Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu. Na gruntach tych GK Murapol planuje realizację zarówno projektów mieszkaniowych, jak również lokali z przeznaczeniem pod segment PRS. Ponadto, Grupa Murapol, zgodnie z zawartą w lipcu umową ramową ze swoim znaczącym akcjonariuszem (grupa Ares), stale poszukuje kolejnych terenów, które mogą zostać przeznaczone na realizację przedsięwzięć deweloperskich w segmencie PRS i będzie je przedstawiała inwestorowi do akceptacji. Odbywało się to będzie równolegle i komplementarnie względem stałego uzupełniania banku ziemi pod projekty mieszkaniowe skierowane do podstawowego klienta detalicznego. Dla projektów z segmentu PRS będzie bowiem możliwe wykorzystywanie działek, które w planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod zabudowę usługową z funkcją zamieszkania zbiorowego (w szczególności hotele czy akademik) i wykluczają zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
– Za nami kolejny udany kwartał umacniania pozycji rynkowej, realizacji strategii sprzedaży, przekazań i budowy aktywnego banku ziemi, stanowiącego o mocnych fundamentach dla dalszego rozwoju Grupy Murapol. Traktując sprzedaż jako umowy podpisane z klientami detalicznymi i lokale sprzedane na rzecz segmentu PRS, przekroczyliśmy dotychczas nieosiągnięty przez jakikolwiek podmiot z branży poziom 4 tys. sprzedanych mieszkań w zaledwie dziewięć miesięcy. Także przekazania w trzecim kwartale br. znacznie przyspieszyły, co jest wynikiem założonych harmonogramów realizacji inwestycji. - mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A. – W zakresie banku ziemi, także możemy pochwalić się sprawnością w jego uzupełnianiu i utrzymywaniu na wysokim, bezpiecznym dla rozwoju Spółki poziomie. Wśród gruntów, które w trzecim kwartale go zasiliły, znajdują się także działki, na których planujemy realizację projektów z przeznaczeniem na rzecz segmentu PRS. Naszym założeniem jest wykorzystywanie koniunktury na szeroko rozumianym rynku nieruchomości, a niewątpliwie obszar instytucjonalnego wynajmu lokali ma przed sobą dobre perspektywy. Jako organizacja, która swoją obecną pozycję rynkową zawdzięcza stałemu wyszukiwaniu i wykorzystywaniu okazji rynkowych, nie możemy ignorować tego trendu – dodaje Nikodem Iskra.
W ciągu ponad 20 lat działalności Grupa Murapol zrealizowała 70 wieloetapowych inwestycji nieruchomościowych, w których powstały 324 budynki z blisko 20 tys. lokalami zamieszkałymi przez ok 60 tys. osób.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.