Komunikaty PR

Pół miliona powierzchni z BREEAM na poziomie Very Good od początku roku

2020-11-19  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, pozyskał cztery kolejne certyfikaty BREEAM na poziomie Very Good dla swoich nowych inwestycji. Proces wielokryterialnej oceny wpływu na środowisko przeszły pomyślnie obiekty wybudowane w ramach Panattoni Park Gorzów Wielkopolski, Panattoni Central European Logistics Hub oraz Panattoni BTS Amazon Łódź i Panattoni Warsaw Janki South. Tylko w tym roku certyfikaty z notą Very Good otrzymały już inwestycje o łącznej powierzchni ponad 520 400 m. kw.

Panattoni wyznacza ekologiczne trendy. Zgodnie z przyjętą przez dewelopera strategią zrównoważonego rozwoju, wszystkie nowe inwestycje Panattoni są od początku tego roku certyfikowane w systemie BREEAM na poziomie Very Good. Od stycznia br. certyfikaty z tą notą uzyskało blisko 360 000 m kw. nowej powierzchni, a teraz dołączyły kolejne. Ocenie środowiskowej został poddany BTS Amazon Łódź (44 800 m kw.), Panattoni Park Gorzów Wielkopolski (hala A – 37 600 m kw.), Panattoni Central European Logistics Hub (budynek 2 – 32 000 m kw.) oraz Panattoni Warsaw Janki South (hala 1 – 46 000 m kw.). Tym samym łączna powierzchnia obiektów certyfikowanych przez Panattoni w pierwszych trzech kwartałach tego roku przekroczyła już pół miliona metrów kwadratowych.

- „Od lat wyznaczaliśmy trendy na rynku magazynowym i logistycznym. Teraz przyszła pora na pełne włączenie się w zieloną rewolucję/ewolucję. Zgodnie z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju - „Go Eartwise with Panattoni” – nasze budynki od tego roku spełniają jeszcze bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie ochrony środowiska, dbałości o klimat i społeczności lokalne. Podejmując się certyfikacji ekologicznych wszystkich naszych obiektów pokazujemy innym drogę, na którą warto wkroczyć. W zielone budynki warto inwestować, bo nie tylko ograniczają negatywny wpływ na środowisko, ale także są przyjazne ludziom oraz przynoszą wymierne oszczędności naszym klientom” – wyjaśnia Emilia Dębowska, Sustainability Manager w Panattoni.

Co w praktyce oznacza certyfikacja BREEAM na poziomie Very Good? Obiekty powstałe zgodnie z tym certyfikatem są energooszczędne, wykorzystywana jest w nich woda deszczowa, emitują mniej substancji szkodliwych do atmosfery, a ich realizacja i późniejsze użytkowanie charakteryzuje się redukcją śladu węglowego. Ponadto, inwestycje te chronią miejscową florę i faunę oraz wspomagają bioróżnorodność regionu. Są przy tym niezwykle przyjazne pracownikom np. poprzez zwiększenie dostępu światła dziennego, rozwój terenów zielonych i ekologicznego transportu. Pokazują to najnowsze certyfikacje.

BTS Amazon Łódź uzyskał najwyższą możliwą ocenę – excellence - aż w dwóch kategoriach (odzysk i transport). Przy budowie obiektu prowadzono segregację odpadów i korzystano z materiałów pochodzących z recyclingu. Dzięki wzorowej gospodarce odpadami udało się odzyskać aż ponad 96 proc. materiałów. Dla pracowników przewidziano z kolei dedykowany transport uwzględniający potrzeby grup docelowych. Na terenie inwestycji znajduje się dworzec autobusowy z 14 przystankami i dogodną infrastrukturą. Promowane są także alternatywne środki transportu. Parking został zaprojektowany tak, aby minimalizować indywidualny ruch samochodowy a premiować carsharing i dojazd samochodami elektrycznymi. Została przygotowana też cała infrastruktura sprzyjająca ruchowi rowerowemu. Obiekt ma ponad 100 miejsc dla rowerów - wszystkie w dogodnej lokalizacji, oświetlone i zadaszone. Wszystkie proekologiczne rozwiązania zastosowane w tym obiekcie pozwoliły na redukcję CO2 aż o 52 proc.

Z kolei budynek w ramach Panattoni Central European Logistics Hub otrzymał najwyższą możliwą ocenę pod względem minimalizacji zużycia energii pierwotnej, co zawdzięcza m.in. energooszczędnemu oświetleniu LED na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz zainstalowanym systemom kontroli, które na bieżąco monitorują poziom jej zużycia, jak i ewentualne usterki urządzeń. Obiekt doceniono także za minimalizację zużycia wody - dzienne zużycie wody pitnej zostało w nim obniżone aż o 69,82 proc. w porównaniu z wartością bazową. Osiągnięto to m.in. przez zastosowanie toalet i pisuarów działających w trybie wodooszczędnego spłukiwania, baterii umywalkowych z minimalnym przepływem oraz baterii prysznicowych z perlatorami.

W przypadku Panattoni Park Gorzów Wielkopolski zadbano o niższe zużycie wody także poprzez wybór odpowiedniej roślinności, która dobrze sobie radzi bez nawadniania i będzie w stanie przetrwać w takich warunkach w przyszłości w wyniku zmian klimatycznych, tj. w warunkach cieplejszych i bardziej suchych. Przy pomocy konsultanta ds. ekologii w miejsce usuniętej roślinności zasadzono po 12 sztuk czterech gatunków drzew, 37 sztuk dwóch gatunków krzewów oraz trawnik z trzema rodzajami trawy.

Panattoni Warsaw Janki Souh również przoduje w bardzo niskim zapotrzebowaniu budynku na energię pierwotną ocenianą na poziomie 78 proc. oraz w redukcji zużycia wody na poziomie 68% względem przeciętnego modelu.

Portfolio zrealizowanych przez Panattoni obiektów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju sięga tylko w Polsce już 40 inwestycji. To łącznie aż 2 mln m kw. powierzchni poddanej certyfikacji, a kolejne 2 mln m kw. jest w planach. Realizowana przez Panattoni polityka zrównoważonego rozwoju obowiązuje w całej Europie. Certyfikacji poddawane są inwestycje w Wielkiej Brytanii czy Czechach. Do tej pory uzyskało ją 50 inwestycji. W całej Europie Panattoni planuje certyfikację kolejnych 2,5 mln m kw.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.