Polski rynek nieruchomości na tle Europy — komentarz CEO Aurec Home, Shragi Weis

Agata Zambrzycka
Aurec Home Holding Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 111A
02-231 Warszawa
press|aurechome.com| |press|aurechome.com
696 847 743
www.aurechome.pl
Ceny mieszkań w Polsce, jak i całej Europie od kilku lat pną się w górę. W ciągu ostatniego roku stawki w stolicy Polski wzrosły o ponad 20%. Warszawa w cenie metra kw. wyprzedza już takie stolice jak: Bruksela, Budapeszt czy Ateny. Przeciętny warszawiak na zakup mieszkania o powierzchni 75 mkw. musi odkładać 20 lat, a mieszkaniec Paryża 23 lata. Czy Polska może konkurować z bardziej rozwiniętymi rynkami europejskimi? Obraz cenowego rynku nieruchomości na tle Europy komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home.
Polski rynek nieruchomości na tle europejskim wyróżnia się dynamicznym wzrostem i dużym potencjałem inwestycyjnym. Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej, liczba nowych mieszkań oddanych do użytku w 2023 r. w Polsce była jedną z najwyższych w Europie i wyniosła 238,6 tys. Najwięcej mieszkań do użytku oddano we Francji - 482,2 tys.
- Z analizy cen mieszkań na europejskim rynku nieruchomości wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny w stolicy Polski poszły w górę o ponad 20%, osiągając na początku 2024 r. średnią cenę na poziomie 3,5 tys. euro za metr kwadratowy, czyli ok. 15 tys. zł. I nadal rosną. Warszawa w cenach mieszkań wyprzedza już takie stolice jak: Bruksela, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić 3,4 tys. euro, Budapeszt - 2,5 tys. euro, Ryga - 2,3 tys. euro, Ateny - 2,1 tys. euro czy Bukareszt z - 1,7 tys. euro. Stolica Polski dogania także stolicę Hiszpanii, gdzie ceny rzędu 3,9 tys. euro za metr kwadratowy są tylko nieznacznie wyższe niż te warszawskie. Niezmiennie, wyższe od warszawskich cen nieruchomości są stawki berlińskie. W stolicy Niemiec za metr mieszkania trzeba zapłacić średnio 5,7 tys. euro. Na bardzo wysokim pułapie cenowym utrzymują się lokale mieszkalne w stolicy Anglii — mówimy tu o ok. 12 tys. euro za metr kwadratowy, a także w Paryż, tu średnia cena za metr kwadratowy wynosi 10,2 tys. euro oraz Amsterdamie, gdzie trzeba zapłacić 7,5 tys. euro za metr. Co zaskakujące, droższa od Warszawy jest także stolica Czech. Średnia cena za metr kwadratowy w Pradze wynosi 4,8 tys. euro — analizuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home.
I dodaje:
- W ostatnich latach obserwujemy nie tylko wzrost cen nieruchomości, ale także intensywny napływ kapitału zagranicznego oraz rozwój infrastruktury, który znacząco wpływa na atrakcyjność Polski w oczach inwestorów. W porównaniu do wielu krajów Europy Zachodniej Polska wciąż oferuje relatywnie przystępne ceny mieszkań. Mimo rosnących stawek, koszty zakupu nieruchomości są niższe niż w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Sprawia to, że polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów, a także dla młodych rodzin i osób szukających pierwszego mieszkania. Jest to szczególnie widoczne w naszych warszawskich inwestycjach Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus, w których to odnotowujemy dwukrotnie wyższą liczbę rezerwacji i sprzedaży lokali. Mieszkania z nowoczesnych i ekologicznych osiedli Aurec Home wybierają zarówno polskie rodziny, jak i inwestorzy z zagranicy. Zwiększony popyt obcokrajowców na polskie mieszkania świadczy o czysto inwestycyjnym zainteresowaniu rynkiem mieszkaniowym z oczekiwaniem wysokiej stopy rentowności najmu i szybkiego wzrostu cen w dłuższej perspektywie”.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.