Pracownia 81.WAW.PL laureatem International Architecture Awards 2020
Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design oraz The European Centre for Architecture, Art Design and Urban Studies nagrodzili ponad 125 nowych budynków i projektów urbanistycznych z 38 krajów w tegorocznej – 15 edycji International Architecture Awards 2020. Pracownia 81.WAW.PL została w tym konkursie nagrodzona jako jedyna z Polski.
International Architectural Awards to najbardziej prestiżowy konkurs dla wybitnych twórców, który wyróżnia najnowocześniejsze projekty. To coroczne wydarzenie promuje międzynarodową architekturę i wzornictwo na całym świecie. To również sposób na uhonorowanie najlepszych, znaczących nowości w takich kategoriach, jak budynki, architektura krajobrazu i projekty planowania zaprojektowane i / lub zbudowane przez czołowych światowych architektów, architektów krajobrazu i urbanistów, praktykujących w kraju i za granicą. Program oddaje hołd nowym osiągnięciom w projektowaniu i podkreśla kierunki oraz zrozumienie obecnych przełomowych procesów, spójnych z dzisiejszym myśleniem projektowym z globalnego punktu widzenia.
Warszawska pracownia 81.WAW.PL została nagrodzona za projekt Domu Polnego. Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczającą go naturę oraz oddzielenie go od ulicy. Dom stoi w centrum malowniczego pola, a jego frontowa część została obłożona kamieniem polnym, aby jak najlepiej wtopił się w otoczenie. Nie przytłacza on swoją formą, za to doskonale wpisuje się w polny krajobraz niczym z bajecznej scenerii.
Projekt z powodzeniem zdobywa kolejne nagrody oraz nominacje w wielu cenionych przez branżę konkursach. Dom Polny to także zwycięzca w dziedzinie projektowania architektonicznego / architektury mieszkaniowej w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2019. Natomiast w World Architecture Community Awards 32st Cycle zdobył pierwsze miejsce w kategorii zrealizowanych projektów architektonicznych. Kolejnym wyróżnieniem było drugie miejsce w konkursie International Residential Architecture Awards 2019 - jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, gdzie doceniane są wybitne pomysły, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzennych, a także badania nad globalizacją, elastycznością, adaptowalnością oraz rewolucją cyfrową.
Organizowane od 2005 roku International Architecture Awards uznawane są na arenie międzynarodowej za najważniejszy światowy znak doskonałości, przedstawiający nie tylko najlepsze międzynarodowe praktyki architektoniczne, ale i setki klientów korporacyjnych, deweloperów, władze państwowe i lokalne, instytucje i generalnych wykonawców, którzy je wyprodukowali. Program pokazuje, w jaki sposób budynki i projekty urbanistyczne na całym świecie przekraczają granice architektury, niezależnie od stylu, złożoności i wielkości zarówno schematu, jak i budżetu.
W tym roku Muzeum otrzymało rekordową liczbę projektów nowych budowli, architektury krajobrazu i urbanistyki od najważniejszych firm działających na świecie. Jury złożone z kilku wybitnych greckich architektów, krytyków i pedagogów wybrało ponad 120 zgłoszeń z listy ponad 400 projektów.
Pełna lista zwycięskich projektów na rok 2020 jest dostępna na stronie www.chi-athenaeum.org i www.europeanarch.eu.
Wszystkie wybrane w tym roku budynki i projekty urbanistyczne zostały również zaprezentowane w specjalnym wydaniu Global Design + Urbanism XX. „Nowa architektura międzynarodowa”.
Przykłady zwycięskich projektów: nowy most i budynek odprawy pasażerskiej autorstwa Aedas i Rogers Stirk Harbour + Partnerzy w Makau i Hongkongu , największy na świecie park miejski autorstwa Omrania i Henning Larsen Architects w Arabii Saudyjskiej, cztery nowe drapacze chmur autorstwa Kohn Pedersen Fox Associates, oszałamiający projekt urbanistyczny autorstwa ASPECT Studios / Kengo Kuma w Sydney, odrestaurowane muzeum Franka Gehry'ego, New London Tower firmy SOM, dwa nowe mosty WilkinsonEyre, nowy wielofunkcyjny budynek MVRDV w Amsterdamie, innowacyjna architektura mieszkaniowa NADAAA i Christ.Christ., elegancka wieża firmy Pininfarina, nowy dom w Rosji autorstwa J. MAYER H. und Partner, trzy innowacyjne projekty Trahan Architects w USA, 3XN Architects 'Olympic House w Lozannie w Szwajcarii oraz nowa restauracja McDonald's w Chicago autorstwa Ross Barney Architects.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.