PREFABRYKACJA – WKRACZAMY W PRZYSZŁOŚĆ
Konsekwentnie rozwijana koncepcja prefabrykacji przynosi firmie wymierne efekty. W mijającym roku wyraźnie rozwinął się eksport do krajów skandynawskich – Szwecji i Norwegi – gdzie oprócz dotychczasowych – Buszrem zyskał kolejnych klientów. Zamówienia obejmują głównie budynki wielorodzinne i przemysłowe. Technologia prefabrykacji w krajach północnej Europy stoi na bardzo wysokim poziomie – zarówno pod względem technicznym, jak i jakości prowadzonych realizacji. O jej popularności nie wspominając (np. w Szwecji ponad ¾ wszystkich budynków powstaje z udziałem prefabrykatów). Tym bardziej cieszy ekspansja właśnie na tym rynku mimo trudnego czasu dla gospodarki spowodowanego trwającą epidemią.
Do prefabrykacji przekonują się coraz większa liczba inwestorów. Pytania o wycenę realizacji projektu w alternatywnej niż przewidywał pierwotnie projekt - jest wśród inwestorów budujących domy jedno i wielorodzinne (w tym domy szeregowe), coraz częstszym zjawiskiem. I bardzo dobrze, bo sumaryczna cena budowy tego typu obiektów – uwzględniająca wszystkie rzeczywiste koszty jego budowy i wykończenia jednoznacznie przemawia na korzyść właśnie prefabrykacji.
Jednak miejscem, w którym prefabrykacja – a dokładniej oszczędności dla inwestora decydującego się na właśnie tą technologię widać w rachunkach najwyraźniej – jest budownictwo wielorodzinne. Przekonuje o tym między innymi referat przygotowany przez firmę na najbliższe Dni Betonu. Kompletna analiza porównawcza została oparta o studium przypadku budowy pierwszego w Polsce wielorodzinnego budynku z prefabrykatów keramzytobetonowych. Obliczenia wzięły pod uwagę nie tylko o aktualne ceny materiałów budowlanych, ale również wszystkie koszty okołobudowlane związane z utrzymaniem placu budowy, magazynowaniem materiałów, czasem powstawania inwestycji, zatrudnianiem różnych ekip specjalistów oraz koniecznych reklamacyjnych napraw i przeróbek itd. itp.
Bezpowrotnie mija czas, kiedy o prefabrykacji inwestor myślał jedynie w kontekście trudnych do wykonania i czasochłonnych detali jak schody czy balkony. Świadomi inwestorzy wiedzą dokładnie co oznacza krótszy czas trwania budowy, a przede wszystkim - mniejsza liczba pracowników. Przekonuje ich dodatkowo technologia oparta na keramzycie, w której wymagania normowe dotyczące izolacyjności termicznej i akustycznej osiągane są (a nawet je przewyższają) przy cieńszych ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki prefabrykacji keramzytobetonowej użytkownicy mogą korzystać z mieszkań o zdrowym mikroklimacie, cieplejszych i cichszych. A inwestorzy oferują osiedla, na których PUM większa jest nawet o 8% w stosunku do tego samego projektu realizowanego w technologiach tradycyjnych.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.