Projekt „Bezpieczny kredyt 2 proc” i jego wpływ na rynek nieruchomości
Kolejne miesiące pokażą, czy owe ożywienie przełoży się na liczbę sfinalizowanych transakcji. Perspektywy są obiecujące. Rząd pracuje nad programem Pierwsze Mieszkanie, na który składa się „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Jak planowany projekt wpłynie na rynek nieruchomości?
„Bezpieczny kredyt 2 proc.” ma umożliwić zakup mieszkania osobom, które takiego lokum jeszcze nie posiadają na znacznie atrakcyjniejszych warunkach finansowych. To propozycja dla osób do 45. roku życia. Projekt ma rozwiązać nie tylko aktualne problemy rynku kredytowego, ale również budowlanego. Będzie można zakupić każde mieszkanie spełniające kryteria finansowe. Co ważne,w projekcie nie ma ograniczenia związanego z lokalizacją danej nieruchomości. Jakie są główne korzyści związane z wprowadzeniem tego projektu? – Bez wątpienia jest to ciekawa oferta kredytu dla osób chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Zaletą tego rozwiązania jest także niska rata kredytu - o połowę niższa od raty innych kredytów. Osoby, które chciałyby skorzystać z zakupu mieszkania na tych warunkach mają znacznie większe szanse na otrzymanie kredytu. Kolejną zaletą wprowadzenia na rynek kredytu 2 proc. jest możliwość połączenia go z programem - mieszkanie bez wkładu własnego, dodatkowo nie ma narzuconego limitu ceny za metr kwadratowy, a jego oprocentowanie jest stałe z tendencją malejącą – mówi Jakub Mazur ekspert ds. rynku nieruchomości, inwestor, dyrektor firmy zarządzającej najmem długoterminowym Heaven Zarządzanie Premium.
Kredyt 2 proc. a sytuacja na rynku najmu
W jaki sposób wprowadzenie kredytu 2 proc. wpłynie na rynek nieruchomości,
a w szczególności na rynek najmu? - Wprowadzenie kredytu 2 proc. będzie skutkowało zmianą dynamiki najmu na rynku nieruchomości. Szczególnie odczuwalne będzie to w mniejszych miastach
i na prowincjach, gdzie najem może przyhamować. W większych miastach takich jak Warszawa zauważymy wzrost cen wynajmu mieszkań, zdrożeją także określone nieruchomości - najdroższe będą mieszkania dwupokojowe oraz nieruchomości na obrzeżach miasta. Już teraz obserwujemy na rynku warszawskim duże zainteresowanie najmem przez cudzoziemców, co bez wątpienia wpływa na cenę. Są to szczególnie osoby z Afryki Środkowej i Wschodniej. Długoterminowym skutkiem wprowadzenia kredytu 2 proc. na rynek najmu będzie zwiększenie popytu z tendencją zniżkową podaży, ilość nieruchomości może być niewystarczająca dla osób zainteresowanych kupnem. – podkreśla Jakub Mazur.
Czy oczekuje się, że projekt „Bezpieczny kredyt 2 proc.” przyciągnie większą liczbę osób chętnych do zakupu własnego mieszkania, co może prowadzić do spadku popytu na wynajem? Jak widzimy już
w obecnym roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest znacznie większe. - Zauważalna część klienteli na rynku nieruchomości składa się z rodziców, zainteresowanych nabyciem pierwszego mieszkania dla swoich dzieci w trybie gotówkowym. W przypadku tak preferencyjnych okoliczności oraz większej zdolności kredytowej, wielu z tych klientów zdecyduje się na nabycie nieruchomości przy pomocy kredytu. Jeśli chodzi o rynek warszawski, odnotowujemy znaczący udział zagranicznych nabywców, a także obserwujemy duże zainteresowanie krótkoterminowymi wynajmami mieszkań – stwierdza ekspert ds. nieruchomości Jakub Mazur.
Prognozuje się, około 20 tysięcy osób w 2023 roku skorzysta z kredytu, a w 2024 roku liczba ta może wynieść 50 tysięcy. Jednakże, faktyczna liczba nabywców może być większa. Rząd obiecuje nam, że pieniędzy nie zabraknie. Co się okaże przyszłość pokaże.
Więcej informacji na stronie: https://www.zarzadzaniepremium.pl/
Działamy na rynku nieruchomości od wielu lat. Jesteśmy specjalistami w zarządzaniu najmem długoterminowym apartamentów premium na terenie Warszawy oraz okolic. Prowadzimy także wysokiej klasy usługi związane z obsługą domu oraz indywidualnym wystrojem wnętrz.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.