Przywracają przedwojenny blask dawnemu budynkowi Wyższej Szkoły Filologicznej we
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Zabytkowa kamienica naprzeciw Ogrodu Botanicznego, w której do niedawna znajdowała się siedziba Wyższej Szkoły Filologicznej, odzyskuje dawny blask. Deweloper Bouygues Immobilier Polska ruszył
z rewitalizacją budynku i włączy go w prestiżowy kompleks mieszkaniowy Sienkiewicza Résidence.
Powrót do przedwojennej formy dachu i rewitalizacja elewacji wraz z detalami architektonicznymi – tak będzie wyglądała odrestaurowana kamienica przy ulicy Sienkiewicza 32 we Wrocławiu, która istnieje w tym miejscu od drugiej połowy XIX wieku. Odnowienia historycznego budynku i włączenia go w kompleks Sienkiewicza Résidence z wyjątkowo zaprojektowanymi apartamentami podjął się francuski deweloper Bouygues Immobilier. Pierwotnie funkcjonował tam zakład opiekuńczy, po wojnie m.in. zakłady wytwórcze sprzętu specjalistycznego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Centrum Naukowo-Produkcyjne Automatyki Energetycznej oraz Wyższa Szkoła Filologiczna.
– Zdecydowaliśmy się nie tylko połączyć przeszłość z przyszłością, ale także pokazać, że współczesna architektura może uzupełniać historyczną zabudowę. W ramach inwestycji przy ulicy Sienkiewicza odnowimy zabytkową kamienicę i dobudujemy drugi budynek, który domknie pierzeję i będzie współgrał z istniejącą tam już zabudową – wyjaśnia Cezary Grabowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.
Prace trwają od prawie dwóch miesięcy, m.in. usuwane są okna, skuwane tynki i wyburzane ścianki działowe. Celem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego wewnątrz i przygotowanie go pod wykop garażu, który będzie wykonany przy murach zabytkowej kamienicy.
- W projekcie budynku odwołaliśmy się do jego historycznej formy. Oznacza to, że kamienica zyska pierwotną formę wielospadowego dachu. Zostanie odnowiona także elewacja i wszystkie detale takie jak gzymsy czy opaski przy oknach – mówi Maciej Konopka z Pro Art KONOPKA, architekt Sienkiewicza Résidence. Zwraca też uwagę na fakt, że w projekcie nie uległa znaczącej zmianie pierwotna liczba okien, ich wielkość i rozmieszczenie. Bez zmian pozostawiono również układ klatek schodowych.
- Nowym elementem są okna lukarnowe, które występowały dawniej w budynku, ale nie w takiej formie i liczbie jak w nowym projekcie. Dodaliśmy także balkony z balustradami ze szkła przeziernego, ponieważ zależało nam, by nie zakłócały one odbioru historycznej bryły budynku i komponowały się z całością – przyznaje Maciej Konopka.
Największe zmiany będą miały miejsce we wnętrzach – piętra zostaną przeprojektowane i dostosowane do funkcji mieszkaniowej. Projekt rewitalizacji kamienicy był opiniowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków i przygotowany zgodnie z jego zaleceniami. – Dołożyliśmy wszelkich starań, by nie ingerować w historyczną formę kamienicy, dlatego też m.in. ocieplenie budynku zostanie wykonane od wewnątrz – podkreśla Maciej Konopka.
Prace przy rewitalizacji kamienicy przy ulicy Sienkiewicza prowadzi generalny wykonawca - wrocławskie przedsiębiorstwo Alfa-Dach, które znane jest m.in. z renowacji Pałacu Ballestremów.
Mieszkania nie tylko w zabytkowej kamienicy
W odnowionej kamienicy, czyli w części Classic Sienkiewicza Résidence, powstanie 38 apartamentów. Z kolei w nowo wybudowanej części Modern - 76. Część z nich będzie miała niestandardową wysokość prawie 4,2 metra. Wyróżnikiem będą eleganckie części wspólne, w tym sala bilardowa w części Classic i taras z widokiem na Ogród Botaniczny na dachu części Modern. Na terenie inwestycji powstanie także parking z 123 miejscami w hali garażowej, a na paterze obu budynków zostało zarezerwowane miejsca dla 10 lokali usługowych.
Kolejna rewitalizacja dewelopera
Kamienica należąca do kompleksu Sienkiewicza Résidence to kolejny budynek, którego rewitalizacji podjął się francuski deweloper. W ramach inwestycji Jagiełły 6 na wrocławskim Nadodrzu Bouygues Immobilier Polska odnowił kwartał zabudowy, w którym objęto ochroną części dwóch istniejących kamienic z początku XX wieku.
Francuski deweloper odrestaurował również zabytkowe budynki po zakładach spirytusowych Akwawit w Poznaniu. W dwudziestoleciu międzywojennym był to jeden z największych tego typu obiektów w mieście. Obecnie funkcjonują tam już gotowe mieszkania dewelopera w ramach inwestycji Manufaktura Stare Miasto.
Bouygues Immobilier jest wiodącą firmą deweloperską o zasięgu międzynarodowym, z prawie 70-letnim doświadczeniem w budownictwie. Polski oddział działa od 2001 roku, ciesząc się zaufaniem Klientów w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Bouygues Immobilier Polska wybudował do tej pory 59 projektów mieszkaniowych oraz oddał do użytku ponad 8300 mieszkań lokali usługowych, a 4 inwestycje firmy (Accent Eco, Accent Vert, Camelia oraz La Melodie) wyróżnione zostały prestiżowym certyfikatem HQE International, premiującym budownictwo wysokiej jakości przyjazne środowisku, zaś certyfikatem BREEAM wyróżniona została inwestycja Miasteczko Orange. Projekt Camelia, jako pierwszy w Polsce, uzyskał BiodiverCity® - międzynarodowy certyfikat wyróżniający rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną w nowopowstałych budynkach oraz ich otoczeniu. Najwyższa jakość obsługi Klienta to nasz standard. Wiemy, że wybór i zakup mieszkania to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, dlatego podstawą naszej pracy jest myśl o potrzebach i satysfakcji naszych Klientów.
O Grupie Bouygues
Bouygues to zdywersyfikowana Grupa przemysłowa z rozwiniętą kulturą korporacyjną, mająca swoją główną siedzibę w Paryżu. Jej działalność skupia się na dwóch sektorach: budownictwie – Bouygues Construction (budownictwo, prace publiczne oraz sieci elektryczne), Bouygues Immobilier (nieruchomości) i Colas (budownictwo drogowe), oraz branży telekomunikacyjnej i mediów – kanał telewizyjny TF1 oraz spółka Bouygues Telecom. Grupa jest częściowym udziałowcem firmy Alstom. Do największych osiągnięć Bouygues należy realizacja stadionu Stade de France w Paryżu, tunel pod kanałem La Manche oraz gmach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Grupa Bouygues prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudniając około 120 tys. pracowników. Firma jest notowana na giełdzie w Paryżu (Euronext: EN).

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.