Komunikaty PR

Ranking Dzielnic Otodom 2020 – SŁUŻBA ZDROWIA

2020-08-20  |  09:47
Biuro prasowe
Do pobrania zdrowie ( 0.05 MB )

Szybki dostęp do lekarza w nagłej sytuacji jest niezwykle istotny, ale ważna jest również możliwość skorzystania z całodobowej apteki kiedy to konieczne. W tej edycji Rankingu Dzielnic Otodom dodaliśmy nową kategorie „dzielnica z łatwym dostępem do służby zdrowia”. Poprosiliśmy mieszkańców 12 miast Polski o ocenę w skali od 1 do 5 stwierdzenia „w mojej okolicy jest łatwy dostęp do służby zdrowia (przychodnia, szpital, apteka)”. Można zaryzykować stwierdzenie, że Polacy oceniają służbę zdrowia na trójkę z plusem. Dzisiaj prezentujemy szczegółowe wyniki w tej kategorii.

Posiadanie sprawdzonej przychodni lekarskiej blisko domu jest bardzo wygodne. Jeszcze lepiej, gdy w zasięgu krótkiego spaceru mamy też laboratorium, dobrego dentystę i kilku innych specjalistów, do których raz na jakiś czas wpadamy na kontrolę. Gdzie możemy liczyć na najlepszą opiekę medyczną, a gdzie najszybciej dostaniemy się do specjalisty? Gdzie są najlepiej zaopatrzone apteki? Jak wypadają poszczególne miasta w tej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom?

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1

Katowice

3,86

2

Gdynia

3,72

2

Poznań

3,72

3

Szczecin

3,69

4

Białystok

3,67

5

Lublin

3,62

6

Łódź

3,6

7

Warszawa

3,59

8

Gdańsk

3,57

8

Kraków

3,57

9

Wrocław

3,52

10

Bydgoszcz

3,49

 

Wyniki w kategorii służba zdrowia ...

Przede wszystkim należy zauważyć, że średnia dla całej Polski to nieco ponad 3,5, a poziom zadowolenia mieszkańców 12 miast, dla których Otodom opracował Ranking Dzielnic 2020 jest podobny. Najwyższe wyniki padły w Katowicach (3,86), Gdyni i Poznaniu (po 3,72) oraz Szczecinie (3,69). Najmniej zadowoleni z dostępu do lekarzy i aptek są mieszkańcy Bydgoszczy - tam średnia ocena to 3,49.

Najlepiej oceniona kategoria w rankingu dzielnic Katowic

Mimo wyrównanych wyników jedna lokalizacja zdaniem mieszkańców zasłużyła na szczególne wyróżnienie. Mowa o Piotrowicach-Ochojcu, które zostały ocenione na 4,25 punktu w 5-punktowej skali ocen, tym samym wygrywając drugą edycję Rankingu Dzielnic Katowic. Na podium znalazła się również Ligota-Panewniki, która o jedną setną punktu wyprzedziła trzecie w zestawieniu Murcki. Ankietowani przyznali tym dzielnicom odpowiednio 4,08 oraz 4,07 punktu.

Piotrowice-Ochojec to dzielnica, w której znajdziemy nie tylko gęstą sieć przychodni, ale  także kliniki i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca. Chociaż w całym mieście oceny były dość wyrównane, prawdopodobnie sąsiedztwo dużego szpitala przesądziło o zwycięstwie w rankingu – ocenia Michał Marciniak, z biura MMC Nieruchomości Sp. z o.o., które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie śląskim.    

Tymczasem w Szczecinie

Mimo iż Szczecin znalazł się na ostatnim miejscu podium to nie można nie zwrócić uwagi, że aż 8 dzielnic stolicy Pomorza Zachodniego otrzymało noty pozwalające na znalezienie się w ścisłej czołówce w podsumowaniu wszystkich dzielnic w Polsce:

Ranking

Dzielnica

Wartość

Miasto

1

Arkońskie-Niemierzyn

4,45

Szczecin

2

Zawadzkiego-Klonowica

4,39

Szczecin

3

Zaspa-Młyniec

4,32

Gdańsk

4

Bukowe-Klęskowo

4,30

Szczecin

4

Zdroje

4,30

Szczecin

5

Łękno

4,26

Szczecin

6

Zaspa-Rozstaje

4,25

Gdańsk

6

Piotrowice-Ochojec

4,25

Katowice

7

Majowe

4,24

Szczecin

7

Słoneczne

4,24

Szczecin

8

Flisy

4,19

Bydgoszcz

9

Śródmieście

4,17

Gdynia

10

Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo

4,14

Szczecin

 

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo podsumowanie Rankingu Dzielnic Otodom.

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości:
w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu  2020  serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:

Strefa prasowa: media.otodom.pl

Więcej informacji:

Jarosław Krawczyk, Otodom, e-mail: jaroslaw.krawczyk@otodom.pl, tel. 512 068 949

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.