Komunikaty PR

Ranking Dzielnic Otodom 2020 – SŁUŻBA ZDROWIA

2020-08-20  |  09:47
Biuro prasowe
Do pobrania zdrowie ( 0.05 MB )

Szybki dostęp do lekarza w nagłej sytuacji jest niezwykle istotny, ale ważna jest również możliwość skorzystania z całodobowej apteki kiedy to konieczne. W tej edycji Rankingu Dzielnic Otodom dodaliśmy nową kategorie „dzielnica z łatwym dostępem do służby zdrowia”. Poprosiliśmy mieszkańców 12 miast Polski o ocenę w skali od 1 do 5 stwierdzenia „w mojej okolicy jest łatwy dostęp do służby zdrowia (przychodnia, szpital, apteka)”. Można zaryzykować stwierdzenie, że Polacy oceniają służbę zdrowia na trójkę z plusem. Dzisiaj prezentujemy szczegółowe wyniki w tej kategorii.

Posiadanie sprawdzonej przychodni lekarskiej blisko domu jest bardzo wygodne. Jeszcze lepiej, gdy w zasięgu krótkiego spaceru mamy też laboratorium, dobrego dentystę i kilku innych specjalistów, do których raz na jakiś czas wpadamy na kontrolę. Gdzie możemy liczyć na najlepszą opiekę medyczną, a gdzie najszybciej dostaniemy się do specjalisty? Gdzie są najlepiej zaopatrzone apteki? Jak wypadają poszczególne miasta w tej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom?

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1

Katowice

3,86

2

Gdynia

3,72

2

Poznań

3,72

3

Szczecin

3,69

4

Białystok

3,67

5

Lublin

3,62

6

Łódź

3,6

7

Warszawa

3,59

8

Gdańsk

3,57

8

Kraków

3,57

9

Wrocław

3,52

10

Bydgoszcz

3,49

 

Wyniki w kategorii służba zdrowia ...

Przede wszystkim należy zauważyć, że średnia dla całej Polski to nieco ponad 3,5, a poziom zadowolenia mieszkańców 12 miast, dla których Otodom opracował Ranking Dzielnic 2020 jest podobny. Najwyższe wyniki padły w Katowicach (3,86), Gdyni i Poznaniu (po 3,72) oraz Szczecinie (3,69). Najmniej zadowoleni z dostępu do lekarzy i aptek są mieszkańcy Bydgoszczy - tam średnia ocena to 3,49.

Najlepiej oceniona kategoria w rankingu dzielnic Katowic

Mimo wyrównanych wyników jedna lokalizacja zdaniem mieszkańców zasłużyła na szczególne wyróżnienie. Mowa o Piotrowicach-Ochojcu, które zostały ocenione na 4,25 punktu w 5-punktowej skali ocen, tym samym wygrywając drugą edycję Rankingu Dzielnic Katowic. Na podium znalazła się również Ligota-Panewniki, która o jedną setną punktu wyprzedziła trzecie w zestawieniu Murcki. Ankietowani przyznali tym dzielnicom odpowiednio 4,08 oraz 4,07 punktu.

Piotrowice-Ochojec to dzielnica, w której znajdziemy nie tylko gęstą sieć przychodni, ale  także kliniki i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca. Chociaż w całym mieście oceny były dość wyrównane, prawdopodobnie sąsiedztwo dużego szpitala przesądziło o zwycięstwie w rankingu – ocenia Michał Marciniak, z biura MMC Nieruchomości Sp. z o.o., które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie śląskim.    

Tymczasem w Szczecinie

Mimo iż Szczecin znalazł się na ostatnim miejscu podium to nie można nie zwrócić uwagi, że aż 8 dzielnic stolicy Pomorza Zachodniego otrzymało noty pozwalające na znalezienie się w ścisłej czołówce w podsumowaniu wszystkich dzielnic w Polsce:

Ranking

Dzielnica

Wartość

Miasto

1

Arkońskie-Niemierzyn

4,45

Szczecin

2

Zawadzkiego-Klonowica

4,39

Szczecin

3

Zaspa-Młyniec

4,32

Gdańsk

4

Bukowe-Klęskowo

4,30

Szczecin

4

Zdroje

4,30

Szczecin

5

Łękno

4,26

Szczecin

6

Zaspa-Rozstaje

4,25

Gdańsk

6

Piotrowice-Ochojec

4,25

Katowice

7

Majowe

4,24

Szczecin

7

Słoneczne

4,24

Szczecin

8

Flisy

4,19

Bydgoszcz

9

Śródmieście

4,17

Gdynia

10

Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo

4,14

Szczecin

 

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo podsumowanie Rankingu Dzielnic Otodom.

Więcej o OTODOM

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości:
w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. W styczniu  2020  serwis odwiedziło ponad 3,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. 

Biuro prasowe Otodom:

Strefa prasowa: media.otodom.pl

Więcej informacji:

Jarosław Krawczyk, Otodom, e-mail: jaroslaw.krawczyk@otodom.pl, tel. 512 068 949

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu

Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.

Edukacja

Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.