Komunikaty PR

Rekordowy 2020 rok w Polsce – Panattoni wynajęło ponad 2,1 mln m kw.

2021-01-11  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, informuje o znaczącym wzroście wynajmowanej powierzchni w 2020 roku w Polsce. Przez dwanaście miesięcy tego roku deweloper podpisał umowy najmu z takimi klientami jak Media Expert, 4f, Inpost, Allegro czy Phoenix Contact na ponad 2,1 mln m kw. powierzchni – aż 800 000 m kw. więcej niż rok wcześniej. Na ten wynik, mimo trwającego od marca stanu epidemii, wpływ miał przede wszystkim szybki rozwój e-commerce. Ożywieniu na rynku magazynowo-przemysłowym sprzyjały też nowe trendy - zarówno jeśli chodzi o przenoszenie produkcji z Azji bliżej konsumenta końcowego, jak i sieci handlowe zabezpieczające ciągłość łańcucha swoich dostaw.

Na fali e-commerce. W czasie lockdown’u gospodarki e-commerce stał się jednym z głównych kanałów sprzedaży i głównym motorem napędowym logistyki. Wzrost znaczenia handlu internetowego był widoczny już wcześniej, ale pandemia spowodowała, że konsumenci masowo zaczęli się przenosić z klasycznych kanałów sprzedaży do sieci. Szacuje się, że w 2020 roku wartość rynku e-commerce wzrośnie o 16 -18 proc. do ponad 44 mld zł., a w 2023 roku ma to już być 58 mld zł. Z kolei według raportu „Europa 2020: Region e-commerce” oczekuje się, że wartość handlu elektronicznego w Europie na koniec 2020 roku wyniesie ponad 700 miliardów euro. To oznacza wzrost o 12,7 procent w porównaniu z sytuacją w zeszłym roku.
Przy tak szybko rosnących zamówieniach internetowych oraz obrotach, firmy z branży e-commerce potrzebowały nowych powierzchni do zaspokojenia tego popytu. Jak szacuje Panattoni inwestycje związane z branżą e-commerce stanowiły w tym roku blisko 30 proc. realizacji dewelopera. Przykładem jest firma Globalway (wchodząca w skład grupy Costway), dostawca m.in. zabawek, mebli, akcesoriów sportowych i wyposażenia wnętrz z Chin, który wynajął całą powierzchnię w ramach Panattoni Park Tricity East IV (52 000 m kw.). Gdańskie centrum dystrybucyjne ma ułatwić firmie handel nie tylko na rynku polskim, ale i w całej Europie. Wśród jej strategicznych partnerów Globalway znajdują się takie firmy jak Wallmart, Amazon, eBay, Wish czy Home Depot.

Blisko, coraz bliżej. Popyt rośnie nie tylko na wielkie magazyny dla potentatów branży internetowej. Ponieważ klienci oczekują otrzymania zamówienia możliwie jak najszybciej, zwiększa się też – w ramach last mile delivery - zapotrzebowanie na operatorów logistycznych czy platformy przeładunkowe właśnie blisko końcowych odbiorców oraz zainteresowanie powierzchniami w obrębie parków miejskich czy w mniejszych miejscowościach. Jeden z największych operatów logistycznych w Polsce – firma InPost – zajmuje już ponad 30 000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej udostępnionej przez Panattoni m.in. w Toruniu, Szczecinie, Opolu czy Olsztynie. W ostatnim kwartale tego roku objęła kolejne w A2 East Warsaw Park (8 200 m kw.), Panattoni Park Lublin III (8 100 m kw.), Panattoni Park Bydgoszcz II (2 470 m kw.), Panattoni Park Białystok II (8 500 m kw.) oraz City Logistics Kraków 1 (9 000 m kw.).
Duży wpływ na rynek najmu powierzchni magazynowych miały też sieci handlowe, które musiały udoskonalić swoje strategie omnichannel, koncentrując się bardziej na sprzedaży online i swoich sklepach internetowych. Wymuszało to na nich konieczność zabezpieczenia łańcucha dostaw i przestawienie się z dotychczas popularnego rozwiązania dostaw just-in-time oraz zabezpieczenie dodatkowej powierzchni magazynowej. W marcu tego roku deweloper wynajął 35 000 m kw. w Panattoni Park Gliwice III jednej z dużych sieci handlowych, która chciała realizować zamówienia internetowe produktów z segmentu nieżywnościowego jak odzież, akcesoria sportowe, ogrodowe czy do domu, w tym również sprzęt AGD. Najemca wprowadził się do parku już w kwietniu br., dzięki czemu zapewnił swoim konsumentom stały dostęp do oferty.

Offshoring zyskuje na znaczeniu. W popycie na powierzchnie przemysłowe rośnie też udział przedsiębiorstw produkcyjnych, które na fali pandemii i problemów z importem coraz częściej myślą o dywersyfikacji źródeł dostaw i zaprzestaniu bazowania na jednym azjatyckim poddostawcy. Przy przenoszeniu produkcji bliżej konsumentów końcowych, Polska staje się idealną lokalizacją. Wynika to z jej położenia w Europie, jak i nadal niższych kosztów pracy oraz dostępu do wykwalifikowanych pracowników. Dzięki utworzeniu nowych linii produkcyjnych blisko swoich rynków zbytu, firmy skracają łańcuch dostaw i zapewniają sobie bezpieczeństwo ich dostaw. Przykładem takiej realizacji jest budowa przez Panattoni nowoczesnej fabryki w Rzeszowie dla fabryki Phoenix Contact E-Mobility w Rzeszowie – firmy działającej w obszarze elektromobilności. Od początku 2021 roku w obiekcie o powierzchni 15 000 m kw. będą produkowane i testowane różne kable do ładowania na potrzeby wiodących producentów samochodów elektrycznych.

Zielona rewolucja. Niezwykle istotna w sektorze nieruchomości przemysłowych staje się też troska o środowisko. Rozważne wykorzystanie zasobów i proekologiczna, energooszczędna eksploatacja zaczyna odgrywać coraz większą rolę w wielu przedsiębiorstwach. Stąd coraz więcej inwestorów chce, aby ich magazyny i hale produkcyjne były budowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To trend, który jest już widoczny i od którego nie ma odwrotu biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne. Zwłaszcza, że przejście na zieloną energię oznacza również znaczną redukcję kosztów operacyjnych. Dlatego Panattoni, idąc za potrzebami rynku, wdrożyło koncepcję zrównoważonego rozwoju – Go Earthwise with Panattoni – co pozwoliło znacząco zniwelować wpływ inwestycji dewelopera na środowisko i zadbać o wellbeing pracujących tam osób. Przykładowo, wszystkie budowane przez Panattoni obiekty posiadają podwyższoną izolację dachów i ścian oraz szczelność budynku, co pozwala na redukcję emisji spalin i dwutlenku węgla oraz daje do 20 proc. oszczędności energii na ogrzewanie obiektu. Dzięki nowym technologiom pozwalającym na zautomatyzowane zarządzanie energią elektryczną oraz minimalizację zużycia wody, oszczędności na tych mediach mogą sięgać nawet 60-70 proc. Dodatkowo, w celu poprawy komfortu pracy, Panattoni wprowadziło m.in. przeszklone elewacje, zwiększające dopływ światła słonecznego, powiększa strefy zieleni i wypoczynku (m.in. nowe nasadzenia, hotele dla pszczół) wokół obiektów.
Potwierdzeniem tych wszystkich zmian jest certyfikacja inwestycji Panattoni w systemie BREEAM na poziomie Very Good. Tylko w tym roku certyfikaty z tą notą otrzymały już inwestycje o łącznej powierzchni 520 400 m. kw. (Polska). W sumie Panattoni zrealizowało w Polsce już 50 obiektów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. To łącznie aż 2,6 mln m kw. powierzchni poddanej certyfikacji, a kolejne 1,5 mln m kw. jest w planach. Certyfikacji poddawane są inwestycje dewelopera w Wielkiej Brytanii czy Czechach. Do tej pory uzyskało ją 100 inwestycji. W całej Europie Panattoni planuje certyfikację kolejnych 2,5 mln m kw.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.