REKUPERACJA – JAK WYMIANA POWIETRZA W DOMU WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?
Czym jest rekuperacja?
Prawidłowa wentylacja budynku jest niezwykle ważnym elementem każdego zdrowego domu. Szczególnie przy obecnych technologiach budowy: szczelnych i energooszczędnych tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa, jeśli nie zapewni się rozszczelnienia, którym powietrze mogłoby napłynąć z zewnątrz.
Warto się zastanowić, czy ciepłe trzyszybowe okna z sześciokomorowym profilem i argonem między zespolonymi szybami dla podniesienia parametrów termicznych okna, warto wyposażać w akcesoria, które je rozszczelniają (nawiewniki). Tylko z nawiewnikami wentylacja grawitacyjna będzie w stanie jako tako przewietrzyć pomieszczenia, powodując naturalny – wywołany różnicą temperatur, a co za tym idzie ciśnienia – ciąg powietrza.
Konsekwencjami zbudowania domu, który nie jest wentylowany, są nie tylko zagrzybione ściany, ale także złe samopoczucie domowników, płytki sen, ból głowy, powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, bakterii, alergenów i wirusów, a także częste infekcje. Wszystko z powodu bardzo złej jakości powietrza, którym oddycha się w pomieszczeniach. Rekuperacja to energooszczędny, skuteczny sposób na zapewnienie stałej, niezależnej od warunków atmosferycznych wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Wymiana powietrza w domu – dlaczego to takie ważne?
W codziennym pędzie raczej nie zaprzątamy sobie tym głowy. Tymczasem warto wiedzieć w jak dużym stopniu świeże powietrze wpływa na pracę naszego mózgu, koncentrację, dobry nastrój a także sen. Mogłoby się wydawać, że gdzie jak gdzie, ale w domu mamy w miarę czyste powietrze. Nic bardziej mylnego. Powietrze w domu również się „zużywa”. Na stopień jego zanieczyszczenia wpływa wydychana przez domowników para i dwutlenek węgla jak również gotowanie, pranie i palący się kominek. Ten ostatni przyczynia się również do produkcji tlenku węgla i tlenków azotu. Substancje chemiczne mogą również wydzielać meble, elementy wyposażenia wnętrz a nierzadko też środki czystości. To wszystko, w połączeniu z brakiem tlenu, daje skutki w postaci różnych dolegliwości: bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, dekoncentracja i zaburzenia snu.
Oprócz problemów ze zdrowiem brak świeżego powietrza w domu może również dostarczyć takich kłopotów jak wilgoć i pleśń. Te z kolei mają negatywny wpływ na stan techniczny mebli, podłóg, ścian i całego domu. Dlatego to bardzo ważne, aby pozbywać się na bieżąco zużytego powietrza i nadmiaru wilgoci oraz zapewniać bieżący dopływ tlenu.
Rekuperacja – jak wspomaga wymianę powietrza w domu?
Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt szczelny dom. Inwestujemy w szczelne okna i grube ocieplenie, aby w jak największym stopniu obniżać koszty ogrzewania. Tymczasem można zapewnić skuteczną wymianę powietrza bez konieczności wychładzania domowego wnętrza. Takim rozwiązaniem jest wentylacja z odzyskiwaniem ciepła, czyli rekuperacja.
Rekuperacja w domu automatycznie reguluje dopływ świeżego powietrza a wraz z nim wilgotność powietrza oraz poziom tlenu. Zadaniem rekuperacji jest bowiem dostarczenie do naszego domu świeżego powietrza oraz odprowadzenie tego, które zostało już przez nas „zużyte”. Co więcej, zanim powietrze, które wydychamy, zostanie odprowadzone na zewnątrz, rekuperator odzyska z niego ciepło, które zostanie wykorzystane do podgrzania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zimą dom się wychładza, a co za tym idzie, wzrosną nam koszty ogrzewania. Efekt? W domu, w którym na bieżąco zachodzi wymiana powietrza, domownicy lepiej śpią, lepiej pracują a także lepiej się czują. Regularny dopływ tlenu wzmaga naszą koncentrację, wpływa na dobre samopoczucie a dzięki filtrom powietrze dostające się do wnętrza domu jest również zdecydowanie czystsze, co nie pozostaje bez znaczenia dla alergików.
Montaż rekuperacji warto jednak zaplanować na początkowym etapie budowy. Jeżeli zatem właśnie rozpoczynasz przygodę ze swoim własnym domem, skontaktuj się z nami. Stworzymy projekt i doradzimy w doborze rekuperacji, aby finalnie powstało rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb.
https://climaton.pl/
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.