Rozważnie i ekologicznie – nowy trend w budownictwie
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Panele słoneczne, białe dachy, wykorzystanie wody deszczowej i stacje ładowania aut – to główne rozwiązania ekologiczne wprowadzane przez Bouygues Immobilier w nowej inwestycji w Warszawie. Pakiet zaproponowany przez francuskiego dewelopera jest doskonałym przykładem nowego podejścia do budownictwa zrównoważonego.
Projekt kompleksu Essentiel, który powstanie na Białołęce w Warszawie, uwzględnia pakiet ekologicznych rozwiązań. Zostały one wprowadzone w trosce o środowisko oraz z myślą o mieszkańcach, którym przynoszą wymierne korzyści. Podstawowym elementem będą panele słoneczne na dachach - ich użycie zmniejszy koszty energii w częściach wspólnych. Z kolei jasne pokrycie dachów sprawi, że budynek nagrzeje się wolniej i nie trzeba będzie zużywać tyle energii na jego chłodzenie. Kolejne rozwiązanie to gromadzenie wody deszczowej do podlewania roślin. W projekcie zapowiedzianej inwestycji znalazły się również stacje do ładowania samochodów elektrycznych oraz zadaszone stojaki na rowery. Ostatnią częścią pakietu są rośliny porastające wjazdy do garaży podziemnych.
Nowy kierunek w budownictwie
Wprowadzając takie rozwiązania, Bouygues Immobilier Polska wyznacza nowy kierunek w zrównoważonym budownictwie, które do tej pory opierało się przede wszystkim na certyfikacji. Obecnie większego znaczenia nabierają widoczne i łatwe do identyfikacji rozwiązania ekologiczne, które są bardzo ważne dla mieszkańców. – Potrzeby i oczekiwania się zmieniają, świadomość o ekologicznych budynkach rośnie, dlatego reagujemy i proponujemy konkretne rzeczy oraz rozwiązania, które są coraz bardziej istotne dla klientów – mówi Paweł Kozakiewicz, project manager i sustainability leader Bouygues Immobilier Polska.
Pierwsze przykłady konkretnych elementów budownictwa zrównoważonego w Polsce w wykonaniu Bouygues Immobilier widoczne są w inwestycji Camelia zrealizowanej w Warszawie w 2018 roku. Jeszcze przed budową – z myślą o zachowaniu bioróżnorodności – opracowano specjalny projekt zieleni, po to aby stworzyć odpowiednie warunki do osiedlania się pożytecznych owadów i innych gatunków zwierząt. Deweloper zorganizował także cykl spotkań z architektami, wykonawcami i innymi osobami uczestniczącymi w projekcie, w celu wzmacniania świadomości i pogłębiania wiedzy, która później została wykorzystana przy realizacji. Dodatkowym działaniem w obszarze bioróżnorodności było posadzenie rodzimych gatunków roślin, które nie wymagają specjalnych systemów nawadniających, dzięki czemu oszczędza się wodę. Wcześniej zasięgnięto opinii ekologa, który przedstawił swoje wytyczne, a później sporządzał okresowe raporty z ich przestrzegania. Te i inne działania doprowadziły do uzyskania certyfikatu BiodiverCity (Camelia jest pierwszą inwestycją w Polsce z takim certyfikatem), który koncentruje się na miejskiej bioróżnorodności.
Na drodze zrównoważonego rozwoju
Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka jest głównym celem budownictwa ekologicznego, które jest elementem zrównoważonego rozwoju. Taki rozwój polega na zaspokajaniu potrzeb współczesnych społeczeństw w taki sposób, aby nie zmniejszać tej możliwości przyszłym pokoleniom.
– Zrównoważony rozwój jest drogą do realizacji naszego celu, jakim jest tworzenie miejskich przestrzeni, w których żyje się lepiej teraz i w przyszłości – tłumaczy Paweł Kozakiewicz.
Zdaniem Bouygues Immobilier rozwój budownictwa ekologicznego w Polsce nabiera rozpędu i na dystansie kilku kolejnych lat odegra bardzo znaczącą rolę, wytyczając nowe ścieżki przed deweloperami. – Zrównoważone budownictwo polega na dostarczaniu produktu, który jednocześnie spełnia wszystkie potrzeby mieszkaniowe przy jednoczesnej małej ingerencji w obecny stan przyrody – mówi Paweł Kozakiewicz. – Jako deweloper należący do potężnej międzynarodowej grupy mamy mocną świadomość odpowiedzialności społecznej, dlatego nie wyobrażamy sobie budowania wbrew zasadom zrównoważonego rozwoju – dodaje.
Więcej informacji: http://www.bi-polska.pl/

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.