Rusza budowa muzycznego centrum Sinfonii Varsovii
Rozpoczyna się spektakularna inwestycja na warszawskiej Pradze. W ramach pierwszego etapu budowy Sinfonia Varsovia Centrum zaadaptowane zostaną trzy zabytkowe budynki dawnego Instytutu Weterynaryjnego mieszczące się od strony ul. Grochowskiej. Umożliwi to Sinfonii Varsovii realizowanie całorocznego sezonu artystycznego i edukacyjnego. Całość planowanych robót, które zajmą dwa lata, wykona Korporacja Budowlana DORACO. W kolejnym etapie projekt zakłada
m.in. budowę supernowoczesnej głównej sali koncertowej.
Korporacja Budowlana DORACO podpisała umowę z Sinfonią Varsovią na realizację pierwszej części inwestycji Sinfonia Varsovia Centrum. Będzie to nowe, unikalne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Całość projektu, włączając część drugą, zakłada modernizację pięciu zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej 272 i budowę nowej sali koncertowej na ponad 1850 miejsc. Zwycięski projekt Atelier Thomas Pucher z Grazu wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010.
W ramach zleconego Korporacji Budowlanej DORACO pierwszego etapu prac planowana jest modernizacja trzech zabytkowych, ponad 120-letnich budynków. Chodzi o budynek główny oraz dwa pawilony dawnego Instytutu Weterynaryjnego mieszczące się od strony ul. Grochowskiej. Realizacja inwestycji zajmie zgodnie z umową 24 miesiące, a przekazanie gotowych obiektów do eksploatacji planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Wartość prac została ustalona na poziomie
117,4 mln zł brutto.
„Cieszymy się, że po latach intensywnych przygotowań i wielu niepewności możemy nareszcie przystąpić do budowy” – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii. „To dla nas wszystkich, tak dla muzyków, pracowników biura, jak i dla mnie osobiście długo oczekiwana wiadomość. Za dwa lata znajdziemy się jako instytucja w zupełnie nowej, ekscytującej sytuacji. Pod koniec 2025 roku będziemy mogli zainaugurować po raz pierwszy w 40-letniej historii orkiestry całoroczny sezon artystyczny” – dodaje Janusz Marynowski.
„Sinfonia Varsovia jest dla nas bardzo ciekawym wyzwaniem. Mocno angażujemy się w różne projekty związane z renowacją zabytków, dlatego realizacja tej inwestycji doskonale wpisuje się w nasze kompetencje i zamiłowania. Projekt łączy elementy konserwatorskie z potrzebą zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Poza gruntowną modernizacją trzech budynków inwestycja zakłada też wybudowanie nowego podziemnego obiektu technicznego. Będzie to mózg całego kompleksu z nowoczesnymi systemami sterowania BMS. Cały projekt będzie realizowany w oparciu o zaawansowany proces BIM (Building Information Modeling). Uwielbiamy projekty wymagające dużego doświadczenia inżynierskiego. Na swoim koncie mamy kilkaset zrealizowanych inwestycji w tym projekty duże i skomplikowane, takie jak porty lotnicze, porty morskie, stadiony czy centra handlowe” – podkreśla Angelika Cieślowska, CEO Korporacji Budowlanej DORACO.
Docelowo w budynkach znajdą się przestrzenie edukacyjne i dwie małe sale koncertowe. Realizowane tam będą koncerty kameralne oraz projekty edukacyjne skierowane do różnorodnej publiczności. Przestrzenie te do czasu ukończenia całej inwestycji będą służyć muzykom Sinfonii Varsovii do ćwiczeń i prób. Powstaną tutaj również m.in. kawiarnia, restauracja i księgarnia muzyczna. Dotychczas budynki te pełniły przede wszystkim funkcje gospodarcze.
W ramach pierwszego etapu prace obejmą również m.in. wstępne zagospodarowanie terenu pod planowany ogród, lokalizację podjazdu Kiss and Ride od strony ul. Terespolskiej oraz postawienie fundamentów ażurowej ramy okalającej całość ogrodu, a stanowiącej ważny element koncepcji architektonicznej kompleksu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.