Savills IM kupił od Invesco Real Estate centrum logistyczne w Łodzi
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny działający na rynku nieruchomości, nabył kolejne centrum logistyczne w Łodzi. Nieruchomość została zakupiona od Invesco Real Estate – globalnego menedżera inwestycyjnego, w imieniu funduszu logistycznego Savills IM European Logistics Fund 2 (ELF 2), który obecnie posiada w Europie 26 obiektów.
Magazyn, którego powierzchnia wynosi ponad 38 000 mkw. został oddany do użytkowania w 2017 roku. Nieruchomość stanowi część tzw. Central European Logistics Hub i jest położona w sąsiedztwie terminalu intermodalnego Spedcont, stanowiącego ważny element kolejowego „Nowego Jedwabnego Szlaku”, łączącego rynki europejskie z Azją. Ponadto, obiekt usytuowany jest zaledwie 30 km od węzła drogowego łączącego autostrady A1 i A2, w doskonałej lokalizacji w centrum Polski z dogodnym dostępem do skrzyżowania europejskich szlaków wschód-zachód i północ-południe.
Centrum logistyczne zakupione przez Savills Investment Management jest w pełni wynajęte na długoterminowych umowach przez globalną firmę z branży AGD – Whirlpool oraz międzynarodowego producenta foteli i wyposażenia wnętrz dla pojazdów transportu publicznego – Compin.
Piotr Trzciński, Head of Investment – Poland, Savills Investment Management, powiedział:
„Jestem niezmiernie zadowolony, że ten obiekt dołącza do naszego portfela w Polsce i uzupełnia dywersyfikację geograficzną funduszu. Jest to nasza piąta akwizycja logistyczna w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy i trzecia na rynku łódzkim. Względna odporność sektora magazynowego na skutki pandemii COVID-19 oraz perspektywy jego wzrostu powodują, że jest on pożądanym elementem pan-europejskich strategii naszych inwestorów. Tylko w tym roku, w Polsce, alokowaliśmy w tym sektorze niemal 430 milionów EUR. Fundusz ELF 2 i jego następca ELF 3 są w trakcie kolejnych zakupów, ugruntowując naszą pozycję jako jednego z największych w Europie menedżerów inwestycyjnych w sektorze logistycznym, z aktywami przekraczającymi 4.4 mld EUR.”
Petr Sramek, Director, CEE Transactions w Invesco Real Estate, dodał:
„Polski rynek jest ważnym elementem naszego ogólnoeuropejskiego portfolio. Obecnie posiadamy tu 12 aktywów o łącznej wartości ponad 1 mld EUR. Centrum logistyczne w Łodzi było dla nas interesującym projektem value-add – nabyliśmy grunt, współpracowaliśmy z Panattoni w celu wybudowania obiektu, osiągając pełne wynajęcie z chwilą jego ukończenia. Wielu z naszych inwestorów wskazuje, że Polska jest kluczowym rynkiem inwestycyjnym, zarówno dla inwestycji typu core, jak i value-add. Od 2016 roku oddaliśmy do użytku około 950 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce i nadal dostrzegamy w tym regionie interesujące możliwości.”
W Polsce Savills Investment Management zarządza obecnie aktywami logistycznymi o łącznej powierzchni ponad 850 tys. mkw. i wartości ponad 700 mln EUR.
Podczas transakcji Savills Investment Management doradzały firmy: Dentons, DiL, Savills oraz EY / ATA. Sprzedającego reprezentowały natomiast: Greenberg Traurig, Gleeds, PwC oraz AFM.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.