Second home, czyli trend na 2023 r.
Trendy na rynku nieruchomości na bieżąco dopasowują się do aktualnych potrzeb Polaków. Ostatnie lata, a szczególnie zeszły rok pokazał, że coraz częściej szukamy możliwości inwestycyjnych, które zarazem będą szansą na miejsce do wypoczynku. Właśnie dlatego w 2023 roku zwiększy się zapotrzebowanie na zakup nieruchomości typu second home.
Miejskie przebodźcowanie, nadmiar stresu w pracy, zbyt szybki tryb życia czy lęk o lepsze jutro spowodowany inflacją - to wszystko sprawia, że coraz częściej szukamy miejsca, w którym możemy, chociaż na chwilę zapomnieć o tym, co nas przytłacza. Takiego, w którym odpoczniemy i zregenerujemy siły w weekendy lub w wakacje. Szukamy również sposobów na bezpieczną inwestycję w przyszłość. Wyjazdy podrożały przez sytuację ekonomiczno-gospodarczą, a chcemy mądrze ulokować swój kapitał, aby na nas zarabiał. Okazuje się, że da się połączyć oba te cele, dzięki inwestycji w second home.
Wynajmujesz lub mieszkasz, kiedy chcesz
Inwestycja w domek wypoczynkowy na wynajem, który jednocześnie stworzy miejsce do spędzania własnego urlopu, brzmi dobrze, prawda? Trend second home rozwija się w Polsce coraz bardziej i coraz więcej osób poszukuje takiej alternatywy dla ulokowania funduszy. Aby zarobić na nieruchomości, nie trzeba szukać mieszkania w centrum miasta - można postawić mały, mobilny domek na łonie natury. Albo cały kompleks domków.
- Koszt zakupu nieruchomości w postaci domku mobilnego jest na tyle przystępny i opłacalny w perspektywie wynajmu na krótki lub dłuższy okres, że coraz więcej osób interesuje się tego rodzaju inwestycją. Szczególnie że inwestor, może skorzystać z takiego domku na własne wakacyjne potrzeby w pięknych okolicznościach przyrody - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o., właściciel obiektu Balance Park w Ustroniu Morskim.
Opłacalna inwestycja w dobie inflacji
Kompleks domków położony nad jeziorem, morzem lub u podnóża gór to świetny sposób na inwestycję także dlatego, że obecne formy na odłożenie pieniędzy, które będą zarabiały, są rentowne. Lokaty w bankach przez inflację już dawno przestały być opłacalne, jeśli myślisz o zarabianiu pieniędzy. Co więcej, można na nich czasem więcej stracić, niż zyskać. Za to nieruchomości zawsze trzymają cenę. W skali roku mogą przynieść satysfakcjonujący zwrot z tego rodzaju inwestycji, już po uwzględnieniu kosztów wykończenia i wyposażenia.
Warto wziąć pod uwagę inną opcję na ulokowanie kapitału niż lokata. Nieruchomości od lat są jedną z najbardziej opłacanych form na pomnożenie finansów. Co więcej, w przypadku nieruchomości turystycznych, takich jak domki modułowe, można z nich samemu skorzystać w ciągu roku, zapewniając sobie błogi i pożądany wypoczynek. Jeśli więc marzysz o swojej wakacyjnej lub weekendowej oazie spokoju, która przyniesie Ci zysk, kiedy aktualnie w niej nie przebywasz, second home to idealne rozwiązanie dla Ciebie!

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.