Second home, czyli trend na 2023 r.
Trendy na rynku nieruchomości na bieżąco dopasowują się do aktualnych potrzeb Polaków. Ostatnie lata, a szczególnie zeszły rok pokazał, że coraz częściej szukamy możliwości inwestycyjnych, które zarazem będą szansą na miejsce do wypoczynku. Właśnie dlatego w 2023 roku zwiększy się zapotrzebowanie na zakup nieruchomości typu second home.
Miejskie przebodźcowanie, nadmiar stresu w pracy, zbyt szybki tryb życia czy lęk o lepsze jutro spowodowany inflacją - to wszystko sprawia, że coraz częściej szukamy miejsca, w którym możemy, chociaż na chwilę zapomnieć o tym, co nas przytłacza. Takiego, w którym odpoczniemy i zregenerujemy siły w weekendy lub w wakacje. Szukamy również sposobów na bezpieczną inwestycję w przyszłość. Wyjazdy podrożały przez sytuację ekonomiczno-gospodarczą, a chcemy mądrze ulokować swój kapitał, aby na nas zarabiał. Okazuje się, że da się połączyć oba te cele, dzięki inwestycji w second home.
Wynajmujesz lub mieszkasz, kiedy chcesz
Inwestycja w domek wypoczynkowy na wynajem, który jednocześnie stworzy miejsce do spędzania własnego urlopu, brzmi dobrze, prawda? Trend second home rozwija się w Polsce coraz bardziej i coraz więcej osób poszukuje takiej alternatywy dla ulokowania funduszy. Aby zarobić na nieruchomości, nie trzeba szukać mieszkania w centrum miasta - można postawić mały, mobilny domek na łonie natury. Albo cały kompleks domków.
- Koszt zakupu nieruchomości w postaci domku mobilnego jest na tyle przystępny i opłacalny w perspektywie wynajmu na krótki lub dłuższy okres, że coraz więcej osób interesuje się tego rodzaju inwestycją. Szczególnie że inwestor, może skorzystać z takiego domku na własne wakacyjne potrzeby w pięknych okolicznościach przyrody - mówi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o., właściciel obiektu Balance Park w Ustroniu Morskim.
Opłacalna inwestycja w dobie inflacji
Kompleks domków położony nad jeziorem, morzem lub u podnóża gór to świetny sposób na inwestycję także dlatego, że obecne formy na odłożenie pieniędzy, które będą zarabiały, są rentowne. Lokaty w bankach przez inflację już dawno przestały być opłacalne, jeśli myślisz o zarabianiu pieniędzy. Co więcej, można na nich czasem więcej stracić, niż zyskać. Za to nieruchomości zawsze trzymają cenę. W skali roku mogą przynieść satysfakcjonujący zwrot z tego rodzaju inwestycji, już po uwzględnieniu kosztów wykończenia i wyposażenia.
Warto wziąć pod uwagę inną opcję na ulokowanie kapitału niż lokata. Nieruchomości od lat są jedną z najbardziej opłacanych form na pomnożenie finansów. Co więcej, w przypadku nieruchomości turystycznych, takich jak domki modułowe, można z nich samemu skorzystać w ciągu roku, zapewniając sobie błogi i pożądany wypoczynek. Jeśli więc marzysz o swojej wakacyjnej lub weekendowej oazie spokoju, która przyniesie Ci zysk, kiedy aktualnie w niej nie przebywasz, second home to idealne rozwiązanie dla Ciebie!
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.