Komunikaty PR

Skanska i JWA łączą siły na rzecz ekologii w budownictwie mieszkaniowym

2023-10-19  |  12:55
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/8a8acc3547a3df0b7bd29fc379fa948820231019101013/4531a01df575d1c48d000b756e6904d320231019101116/c3f098

Skanska Residential Development Poland, spółka mieszkaniowa należąca do grupy Skanska – wiodącej grupy budowlanej na świecie, nawiązała współpracę z firmą doradczą JW+A, specjalizującą się w zielonym budownictwie i certyfikacjach wielokryterialnych. W efekcie wypracowano modelowe rozwiązanie, które służyć będzie jako zestaw dobrych praktyk i narzędzi do wykorzystania przy realizacjach firmy w budownictwie mieszkaniowym. Współpraca polegała na optymalnym doborze rozwiązań instalacyjnych i architektonicznych, które podnoszą efektywność energetyczną projektowanych budynków.

Inwestycja, która służyła jako wzór do opracowania modelowego wykazu proekologicznych rekomendacji i rozwiązań, skupionych wokół obniżenia wskaźnika EP w świadectwie charakterystyki energetycznej, to planowany budynek przy ul. Mogilskiej w Krakowie. Zgodnie z założeniami deweloper wybuduje 15-kondygnacyjny obiekt o całkowitej powierzchni przekraczającej 35 tys. mkw. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2027 rok. Na etapie projektu koncepcyjnego opracowano zestaw modelowych rozwiązań, które obniżą zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną i w przyszłości będą mogły być implementowane w kolejnych inwestycjach spółki mieszkaniowej Skanska.

 

Nieodnawialna energia pierwotna uwzględnia zapotrzebowanie na energię końcową budynku – tę, za którą płacimy i wykorzystujemy w rzeczywistości oraz straty przy jej wytwarzaniu i przesyle – mówi Zuzanna Gondek, Building Performance Specialist z JW+A. Zapotrzebowanie na energię uwarunkowane jest głównie przez izolacyjność obudowy budynku, sprawność systemów zaopatrzenia w energię oraz nośniki energii wykorzystywane w budynku. Skupiliśmy się na zapotrzebowaniu na energię w systemach wentylacyjnych, grzewczych oraz w szczególności -  przygotowania ciepłej wody użytkowej. W tym celu wykonaliśmy gruntowną analizę wszystkich kluczowych obszarów inwestycji – obudowy budynku, pracy systemów smart, systemów wentylacji, odzysku ciepła, wykorzystania pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.

 

Analiza obudowy budynku obejmowała zastosowanie okien o zwiększonej izolacyjności termicznej oraz zwiększenie grubości izolacji dachu. Największą redukcję wskaźnika EP względem wariantu wyjściowego wykazano w przypadku okien o podwyższonej izolacyjności – dla najlepszych dostępnych na rynku wyniosła ona 4%. Kolejnym obszarem poddanym badaniu było wykorzystanie systemów smart home, będących standardem w budynkach przygotowywanych przez Skanska Residential. Przeanalizowano także system wentylacji nawiewno-wywiewnej oraz zastosowanie różnych wariantów wentylacji wywiewnej, w tym również wykorzystanie nawiewników higrosterowanych, charakteryzujących się kontrolowanym dopływem powietrza zewnętrznego sterowanym wilgotnością powietrza. Następnie sprawdzono odzysk ciepła z wentylacji oraz wody szarej, który mógłby być wykorzystany do wstępnego podgrzania zimnej wody.

 

Ostatnim etapem analizy była instalacja fotowoltaiczna ulokowana na dachu oraz fasadzie budynku. O ile panele dachowe, będące już standardem inwestycjach Skanska Residential, wykazały znaczny wpływ na redukcję zużycia nieodnawialnych źródeł energii, o tyle panele fasadowe charakteryzowały się dużo niższym wpływem na wskaźnik EP, a ponadto zaburzały koncepcję architektoniczną obiektu. 

 

Na bazie powyższych analiz firma JW+A przygotowała listę rekomendacji, dzięki którym decyzje inwestycyjne będą mogły opierać się na rozwiązaniach realnie obniżających zapotrzebowanie budynku na energię. Wśród głównych rekomendacji znalazły się m.in. wykorzystanie mieszkaniowych węzłów ciepła, instalacja fotowoltaiczna na dachu, system smart home, nocne osłabienie pracy wentylacji, odzysk ciepła z wody szarej oraz wykorzystanie pomp ciepła.

 

Mieszkaniowe węzły ciepła, tzw. logotermy, służą do zdecentralizowanego przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sterowania obiegami grzewczymi. Wykorzystanie tego rozwiązania w znacznym stopniu wpływa na obniżenie wskaźnika EP, ponieważ poprawia ono sprawność przesyłu ciepła. Pozwala to uniknąć strat przesyłowych i cyrkulacji, występujących w tradycyjnych rozwiązaniach na trasie od źródła ciepła do punktu poboru. Kolejną rekomendacją była, wspomniana już, instalacja fotowoltaiczna umiejscowiona na dachu, która w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia zużycia sieciowej energii elektrycznej pomocniczej, niezbędnej do zasilania systemów ogrzewania, wentylacji i CWU.

 

System smart home oraz nocne osłabienie pracy wentylacji to rozwiązania, które na przestrzeni lat były już uwzględniane w projektach Skanska Residential Development Poland i które znakomicie spełniały swoją funkcję. Dlatego też spółka traktuje je obecnie jako standard na swoich inwestycjach. Znaczny wpływ na obniżenie wskaźnika EP wykazano również w przypadku odzysku ciepła z wody szarej z pryszniców. Rozwiązanie to generuje spore oszczędności energii, ponieważ ciepło z wykorzystanej wody jest odzyskiwane w wymienniku, zanim trafi ona do kanalizacji. Ostatnim aspektem była analiza wpływu pomp ciepła, które w tym konkretnym obiekcie okazały się być rozwiązaniem niekorzystnym z punktu widzenia wskaźnika EP, jednak dla niektórych lokalizacji mogą okazać się dobrą alternatywą dla sieci ciepłowniczej.

 

Opracowywanie modelowych rozwiązań instalacyjnych i architektonicznych, podnoszących efektywność energetyczną projektowanych budynków, jest niezwykle istotnym krokiem w stronę ekologicznego budownictwa. Wiele wskazuje więc na to, że odpowiedzialna postawa i świadome decyzje deweloperów przyczynią się do rynkowego zwrotu, który na równi stawia piękno architektury i troskę o środowisko. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów
Nieruchomości Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym
2024-07-24 | 08:00

Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym

Niewiele czasu pozostało, by skorzystać z lipcowej promocji Grupy Murapol, w ramach której deweloper postawił do dyspozycji klientów 260 mieszkań i apartamentów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.