Skyliner II z mocnym fundamentem

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Skyliner II, siostrzany wieżowiec kompleksu biurowego w sercu stołecznej Woli należący do Karimpol Polska, ma już mocny fundament, co oznacza, że prace przy realizacji posadowienia obiektu właśnie dobiegły końca. Generalny wykonawca, firma Warbud SA, zabetonował ostatnią działkę roboczą płyty fundamentowej na głębokości 22 metrów. Prace przy konstrukcji podziemia wkraczają w kolejny etap. Najpierw budynek, którego posadowienie realizowano metodą podstropową, osiągnie stan zero, a zaraz potem ruszy budowa nadziemia.
Skyliner II powstaje w wymagających warunkach gęstej zabudowy miejskiej. Wykorzystanie metody podstropowej pozwala na wykonanie płyt stropowych na gruncie, a następnie realizację robót ziemnych do poziomu kolejnych stropów, aż do osiągnięcia poziomu docelowego posadowienia. Stropy te oparte są na słupach tymczasowych i zakotwione w ścianie szczelinowej, którą rozpierają, zapewniając jej stateczność. Fundament budynku składa się z płyty o grubości wahającej się od 1,9 do 4,9 metra oraz 4.700 m3 niskoemisyjnej mieszanki betonowej. W znacznej mierze obciążenia od płyty przekazywane są na grunt za pomocą baret sięgających poziomu niemal -39 metrów względem rzędnej „0“ budowy. Przy budowie podziemia Skylinera II pracowało blisko 40 osób - zbrojaże, cieśle, specjaliści od izolacji płyty fundamentowej, a także operatorzy sprzętów podziemnych.
- Skyliner II czerpie z doświadczeń zdobytych podczas budowy pierwszej wieży, dzięki czemu wprowadzone modyfikacje, jak te zastosowane w układzie baret czy stropów rozporowych, jeszcze lepiej odpowiadają na wyzwania związane z realizacją projektu w tej lokalizacji. Każdy etap tej budowy wymaga starannego planowania logistycznego, które obejmuje nie tylko dostawy, ale i odpowiednią organizację zaplecza oraz harmonogram pracy ekip budowlanych. Cieszymy się, że prace realizujemy zgodnie z planem - komentuje Szymon Zduńczyk, dyrektor zarządzający i członek zarządu w Karimpol Polska.
Z uwagi na sąsiedztwo intensywnie użytkowanego Ronda Daszyńskiego oraz obecność najemców pierwszej wieży Skyliner, jednym z wyzwań było zorganizowanie codziennych dostaw materiałów na teren budowy, które odbywają się przez ulicę Prostą.
- Realizacja Skylinera II wymaga wyjątkowych rozwiązań technicznych ze względu na położenie w otoczeniu istniejącej zabudowy, w tym innych wieżowców. Ograniczona przestrzeń placu budowy oraz bliskość budynków o wysokości nawet 195 metrów wymuszają zastosowanie żurawi wieżowych z uchylnym wysięgnikiem, które umożliwiają bezpieczne manewrowanie w tych warunkach. Jeden z nich zainstalowaliśmy na płycie fundamentowej, drugi na stropie parteru - mówi Marcin Hoyer, kierownik budowy z Warbud SA.
Prace skoncetrują się teraz na wznoszeniu konstrukcji poziomu "0", stanowiącego podstawę dla dalszych etapów inwestycji. W kolejnej fazie powstanie wspólne podium o powierzchni 4.500 mkw. Połączy ono nową wieżę z pierwszym budynkiem kompleksu Skyliner. Następnie rozpoczną się prace przy budowie pięter powtarzalnych, które docelowo stworzą 28-kondygnacyjną strukturę, zapewniając nowoczesną przestrzeń biurową w samym centrum Warszawy. Zakończenie budowy wysokiego na 130 metrów Skylinera II przewidywane jest na końcówkę 2026 roku.
Projekt architektoniczny Skylinera II powstał w pracowni APA Wojciechowski Architekci, natomiast zarządzanie projektem z ramienia inwestora nadzoruje firma Hill International. Zespół CBRE Poland odpowiada za komercjalizację drugiej wieży.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.