Komunikaty PR

[SONDA] Deweloperzy podsumowują pierwszy miesiąc funkcjonowania BK2%

2023-08-08  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl

Minął miesiąc od wejścia w życie programu Bezpieczny Kredyt 2%. Wiele osób ruszyło do banków i biur sprzedaży, by spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego M. Portal RynekPierwotny.pl postanowił sprawdzić, jak sytuacja wygląda po stronie deweloperów i czy rzeczywiście rządowy program cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród klientów? O tym przeczytasz w poniższej sondzie.

Małgorzata Wiśniewska, Dyrektor Sprzedaży w Cordia Polska

Po pierwszych tygodniach funkcjonowania programu wpływ Bezpiecznego Kredytu 2% na rynek jest wyraźnie widoczny. W dwóch miastach, w których odnotowaliśmy najwyższą sprzedaż, czyli w Krakowie i Poznaniu, zakupy z udziałem programu w czerwcu i lipcu stanowiły aż jedną czwartą wszystkich transakcji i ponad połowę tych realizowanych z udziałem kredytu. Zapytania spływają też od naszych klientów w Gdańsku i Warszawie, jednak w projektach, jakie tam obecnie mamy, tylko niewielka liczba mieszkań spełnia wymogi cenowe programu BK2%. Ma to związek m.in. z wysokim standardem i znakomitą lokalizacją, którymi charakteryzują się zarówno warszawska Fantazja, jak i Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku. Dodatkowo mieszkania na osiedlu Villa Jaśkowa Dolina etap 2 będą gotowe już w przyszłym roku, a w Fantazji właśnie rozpoczynamy odbiory.

Procentowo najwięcej zakupów z Bezpiecznym Kredytem mieliśmy dotychczas na osiedlu Jerozolimska w Krakowie, gdzie umów zawieranych w ramach programu było więcej niż gotówkowych i tych ze „zwykłym” kredytowaniem. Osoby, które kupują pierwsze mieszkanie wybierają ten projekt m.in. z uwagi na świetną lokalizację w krakowskim Podgórzu. Duże znaczenie ma również fakt, że mieszkania w tej inwestycji są już gotowe do odbioru i że jest wśród nich wiele lokali 2-pokojowych, atrakcyjnych dla potencjalnych kupujących w programie.

Piotr Zyska, Lider Działu Wsparcia Sprzedaży i Analiz firmy PROFBUD

W samym lipcu br., przypadku sprzedanych mieszkań w Warszawie i w Łodzi, prawie 35% Klientów zadeklarowało skorzystanie z programu 2%. Na ten moment możemy więc stwierdzić, że zainteresowanie Klientów, którzy pytają o możliwość skorzystania z programu Pierwsze Mieszkanie 2023 jest duże. Statystycznie najwięcej zapytań dotyczy oferty mieszkań na Osiedlu Złota Oksza w warszawskim Ursusie. Wynika to m.in. z cen mieszkań – Ursus to wciąż jedna z najbardziej atrakcyjnych dzielnic, jeśli chodzi o koszt zakupu lokalu na mapie Warszawy. W chwili obecnej we wspomnianej inwestycji Klienci mogą nabyć lokale w cenie od 9 999 zł/m2, co stanowi atrakcyjną propozycję dla osób poszukujących okazyjnych ofert sprzedaży.

Tomasz Kaleta, Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.

Wzrost zainteresowania „Bezpiecznym Kredytem 2%” obserwujemy już od marca, kiedy program ten zaczął nabierać realnych kształtów. Z każdym kolejnym miesiącem notowaliśmy coraz więcej zapytań o możliwość zakupu mieszkania z rządowym wsparciem, dlatego specjalnie dla osób zainteresowanych tą formą finansowania uruchomiliśmy możliwość rezerwowania mieszkań z naszej oferty. Po 1 lipca mogą złożyć w wybranym banku wniosek o kredyt i dopełnić wszystkich formalności do 30 września br. Obecnie udział klientów kredytowych w naszej sprzedaży to około 50 proc., z których połowa chce korzystać z „BK 2%”, co przekłada się na ok. 25% wszystkich transakcji.

Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

W naszych biurach sprzedaży widzimy, że program bezpiecznego kredytu przełożył się na większe zainteresowanie zakupem mieszkań, głównie przez osoby, które zwlekały z decyzją zakupową przez niepewną sytuację gospodarczą i restrykcyjne, niekorzystne warunki kredytowania z ostatnich miesięcy. Obecnie osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie i korzystające z kredytu 2 proc. stanowią przewagę zwłaszcza w naszych dwóch inwestycjach – Stacja Centrum w Pruszkowie oraz Osiedle Kościuszki w Chorzowie. W całej ofercie mamy aktualnie ok. 400 lokali, które “spełniają” wymagania kredytu 2 proc., ale planujemy sukcesywnie zwiększać tę pulę. Chcę tu jednak podkreślić, że staramy się mocno dywersyfikować ofertę pod kątem różnych klientów, z różnym zasobem portfela. Stawiamy więc też mocno na sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych czy też domów oraz mieszkań o podwyższonym standardzie, dla tzw. zamożnego klienta.

Anna Tuszyńska, Dyrektor Sprzedaży w Euro Styl S.A.

Nowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” niewątpliwie wpływa pozytywnie na popyt na rynku nieruchomości i cieszy się zainteresowaniem osób poszukujących pierwszego mieszkania. Przede wszystkim są to mieszkania w tzw. segmencie popularnym, a wśród najczęściej wybieranych naszych inwestycji w lipcu znalazły się Osiedle Beauforta 2 i Konstelacja w Pogórzu k. Gdyni, Zielony Południk i Dynamika w Gdańsku oraz Osiedle przy Błoniach i Widoki w Rumi. Klienci najczęściej decydowali się na zakup mieszkań 2- i 3 pokojowych.

Spodziewamy się, że zainteresowanie programem utrzyma się także w kolejnych miesiącach, zwłaszcza że do końca roku nie obowiązują limity dopłat do kredytu. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, mamy w ofercie szeroką pulę mieszkań w rożnych lokalizacjach w Trójmieście. Nasi specjaliści ds. kredytów hipotecznych wspierają klientów w przeprowadzeniu wszelkich formalności związanych ze sfinansowaniem zakupu nieruchomości, co jest nieocenioną wygodą, ułatwieniem i pozwala zaoszczędzić cenny czas.

Cezary Grabowski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska

Z perspektywy pierwszego miesiąca funkcjonowania programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” oceniamy go pozytywnie. Zainteresowanie zakupem mieszkań przy wsparciu tego programu obserwowaliśmy już w poprzednim kwartale, jednak obecnie rzeczywiście możemy powiedzieć, że coraz więcej klientów pojawia się w naszych biurach, pytając o mieszkania do 700 i 800 tys. złotych. Takich lokali – w sumie blisko 130, mamy najwięcej w inwestycji w Warszawie – na osiedlu Nova Talarowa i na osiedlu Lune de Malta w Poznaniu.

Osoby zainteresowane „Bezpiecznym Kredytem 2 proc.” najczęściej wybierają kompaktowe 2 i 3 pokoje, które mieszczą się w wyżej wymienionych kryteriach cenowych. Zainteresowanych przybywa z tygodnia na tydzień, a oferta mieszkaniowa będzie topniała, dlatego osoby, które myślą intensywnie o zakupie mieszkania z tego programu, powinny decydować się już teraz. Obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym wygląda tak, że popyt przewyższa podaż, co oznacza, że z każdym dniem oferta dla osób chcących posiłkować się kredytem 2 proc. maleje.

Andrzej Gutowski, Wiceprezes, Dyrektor Sprzedaży RONSON Development

Uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2% jest kolejnym, jedynie doraźnym rozwiązaniem, które pobudza rynek w nierówny sposób, bo tylko po stronie popytowej. Tymczasem środowisko deweloperskie od lat apeluje o konieczność zmian po stronie podażowej – zwiększenie dostępności działek w miastach, poprawę infrastruktury, czy skrócenie procedur administracyjnych. Nierównowaga popytowo-podażowa sprawia, że największą cenę płacą klienci, którzy dopłacają do wartości mieszkań. Już teraz cena za m2 wzrosła o 10%.

Nasze dane sprzedażowe pokazują, że 60-70% wszystkich zakupów mieszkaniowych dokonali klienci posiłkujący się Bezpiecznym Kredytem 2%.

Michał Witkowski, Dyrektor ds. Sprzedaży Lokum Deweloper

Program Bezpieczny Kredyt 2% został uruchomiony na początku lipca, więc jest jeszcze zbyt wcześnie na rzetelną ocenę jego wpływu na wolumen sprzedaży. Klienci cały czas oczekują na decyzje dotyczące kredytów z rządową dopłatą, w związku z tym weryfikacja realnego przełożenia na sprzedaż będzie możliwa w nadchodzących miesiącach. W lipcu nie zaobserwowaliśmy wzmożonego wzrostu zainteresowania kredytem z dopłatą, ponieważ już od maja, kiedy to program zaczął nabierać kształtu, było ono wysokie. Szacujemy, że udział procentowy rezerwacji mieszkań przez klientów dokonujących zakupu z pomocą programu Bezpieczny Kredyt 2% może kształtować się na poziomie 10-15% naszej sprzedaży.

Katarzyna Unold, Dyrektorka Zarządzająca ACCIONA w Polsce

Szczerze mówiąc, wszystko zależy od konkretnego projektu. W przypadku naszych inwestycji największe zainteresowanie zakupem mieszkania i jednoczesnym skorzystaniem z oferty Bezpiecznego Kredytu 2 proc. zanotowaliśmy przy projekcie RYTMO na warszawskiej Białołęce. Jednak udział procentowy takich Klientów to zaledwie kilka procent.

Patrycja Pilarczyk, Biuro Sprzedaży Inwestycji Nowa Murowana

Program Pierwsze Mieszkanie i obowiązujący w jego ramach Bezpieczny Kredyt 2 procent zdecydowanie wpłynął na popyt na rynku mieszkaniowym. Widać to już po pierwszym miesiącu, a przecież program będzie funkcjonował w następnych miesiącach. Naszym zdaniem to był pozytywny sygnał dla klientów i wpłynął na ich decyzyjność. W praktyce to oznacza, że klient, nawet jeśli nie otrzyma z jakiegoś powodu „kredytu 2 procent”, to decyduje się na skorzystanie ze standardowej oferty jednego z banków, w czym zresztą nasz ekspert finansowy pomaga.

Ponadto widzimy, że jeśli znajomi się decydują, a sami marzymy o mieszkaniu, to też przekonujemy się do finalizacji transakcji – tak to działa wśród nabywców i dostrzegamy pozytywne nastawienie wielu osób. Dziś co trzeci klient przychodzący lub dzwoniący do naszego biura pyta o możliwość wzięcia udziału w programie i skorzystania z „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”

Marcin Ostojski, KDM Deweloper

Program Pierwsze Mieszkanie, w ramach którego można wziąć „Bezpieczny Kredyt 2 procent” spełnia swoją funkcję dla tych klientów, którzy planują zakup na własne potrzeby mieszkaniowe i na kredyt. To spore wsparcie, szczególnie w kontekście stóp procentowych, które są na wysokim poziomie. W naszym biurze zainteresowanie ofertą jest większe, telefonów również jest zdecydowanie więcej oraz sprzedaż jest na wyższym poziomie. Co ważne, klienci finalizują transakcje, a nie jedynie rezerwują mieszkania. Po prostu są bardziej zdecydowani. Odnotowaliśmy, że około 90 procent kredytowych korzysta z „Bezpiecznego Kredytu”, co potwierdza zasadność wprowadzenia programu.

Karolina Opach, Kierownik Działu Sprzedaży w spółce Q3D Locum

BK2% przyniósł bardzo duże ożywienie na rynku nieruchomości – potwierdzają to zarówno deweloperzy, jak i doradcy kredytowi, dla których lipiec był okresem bardzo intensywnej pracy. Oceniamy, że ok. 70% lipcowych zakupów będzie finansowanych przez BK2%.

Marek Smogór, Quadro Development

Pierwszy miesiąc funkcjonowania programu Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2 procent oceniamy pozytywnie. Widzimy dobry wpływ na zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym, więcej klientów kontaktuje się z naszym biurem. Ponadto więcej osób po prostu uwierzyło, że warto zakupić własne M, ponieważ nic nie wskazuje na obniżki cen. Od momentu wejścia w życie programu do dziś, zarezerwowaliśmy dla klientów starających się o kredyt 5 mieszkań. Biorąc pod uwagę fakt, że zbliżamy się powoli do końca realizacji inwestycji i ten wybór już nie jest tak duży, to dobry wynik.

Warto podkreślić, że nabywcy korzystający z programu Pierwsze Mieszkanie, klasycznie wybierają te mniejsze lokale, na które ich stać. Często tak jest przy zakupie pierwszego M. Właściwie 80 procent mieszkań kupionych w programie to 2 pokoje. Z jednej strony świadczy to o rozwadze klientów, a z drugiej – decydują się na zakup, co jest bardzo pozytywne. Banki mają sporo pracy i dokumentacja związana z kredytem jest dziś dłużej procedowana, po prostu przybyło chętnych na kredyt hipoteczny.

Izabela Suszka, Poznańskie Biuro Sprzedaży Spółki EBF Development

Sama zapowiedź, a następnie szybkie procedowanie ustawy wprowadzającej program Bezpieczny Kredyt 2% spowodowało, że wzrosło zainteresowanie nieruchomościami. Im bliżej było do startu programu tym więcej osób dopytywało o naszą ofertę. Na poznańskiej inwestycji Apartamenty Bergera, wśród sprzedanych w lipcu mieszkań 55 procent było udziałem klientów wspomagających się rządową dopłatą. Z kolei w ramach projektu Reduta Nowe Podolany aż 90 proc lokali to również kredyt 2 procent.

Patryk Komisarczyk, Reliance Polska

Program BK2% jest niewątpliwie jednym z najlepszych programów pobudzających rynek nieruchomości, z jakim mamy do czynienia od wielu lat, ponieważ ożywił on rynek pod względem strony popytowej. Jednak zgodnie z prawami ekonomii, jeśli popyt wzrasta, to wówczas następuje regulacja podaży, w tym przypadku mamy do czynienia ze wzrostem cen nieruchomości dostosowanych do programu BK2%. Obecnie obserwujemy tzw. zjawisko owczego pędu lub inaczej mówiąc - wyścigu z czasem.

Konsumenci zdają sobie sprawę z faktu, że program BK2% pełni funkcję tzw. “kiełbasy wyborczej”. Kupujący obawiają się, że zostanie on ograniczony zaraz po wyborach politycznych. Nie znamy jeszcze ich konkretnej daty, ale już wiemy, że od roku 2024 r. będzie wprowadzany limit udzielanych kredytów, co może spowodować pewnego rodzaju bańkę zakupową. W I poł. 2023 r. deweloperzy sprzedali prawie 27 tys. mieszkań, tymczasem do oferty wprowadzono zaledwie 17 tys. lokali. Najnowsze analizy pokazują, że różnica na poziomie prawie 10 tys. jednostek oznacza, że wróciliśmy do sytuacji z 2021 r., a brak równowagi popytowo-podażowej może spowodować wyraźny wzrost cen mieszkań w nadchodzących miesiącach.

Źródło: rynekpierwotny.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.