Sukces Polaków w European Property Awards
Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2020-2021. Doceniony został projekt inwestycji Starter III – wrocławskiego mikroapartamentowca o charakterystycznej elewacji. Ma on szansę na kolejne wyróżnienie podczas wirtualnej gali konkursu odbywającej się w grudniu.
European Property Awards to jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Nagrody przyznawane są już od 27 lat. Projekty oceniane są przez jury składające się z ponad 80 niezależnych specjalistów. Starter III został uhonorowany w kategorii Mixed-use, czyli budynków łączących różne funkcje, w tym przypadku hotelową z usługową.
Nagrodzony Starter III to mikroapartamentowiec zlokalizowany w centrum Wrocławia, w pobliżu Dworca Głównego i galerii handlowej Wroclavia. Ma 6 pięter i mieści 255 komfortowych lokali o metrażach zaczynających się od 12 mkw. Na parterze budynku przewidziane są lokale usługowe i części wspólne, takie jak pralnia i siłownia. To trzeci Starter, który powstał we Wrocławiu. Wszystkie zostały zaprojektowane przez AP Szczepaniak. Ich inwestorem są Dolnośląskie Inwestycje S.A.
Projekt wyróżnia charakterystyczna, geometryczna elewacja. Gra w rozplanowaniu okien zaciera granice między piętrami. Ze względu na swój nietypowy wygląd przez wielu wrocławian budynek nazywany jest Tetrisem. – Starter III to budynek jednocześnie nowoczesny, wielowymiarowy, a z drugiej strony doskonale wkomponowany w otaczającą go historyczną zabudowę. Udało nam się to osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu klinkierowej okładziny nawiązującej do przylegających budynków z przełomu XIX i XX wieku. Nowoczesna kolorystyka jest natomiast ukłonem ku sąsiadującej, nowoczesnej galerii handlowej – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, dyrektor zarządzająca w pracowni AP Szczepaniak.
AP Szczepaniak to wrocławska pracownia architektoniczna o ponad 20-letnim doświadczeniu. Dziś jej zespół liczy ok. 50 architektów. Są pionierami mikropapartamentowców w Polsce – zaprojektowali pierwszy tego typu budynek, Starter I, spod ich ręki wyszły także Starter II, Starter III, Oxford24 czy Legnicka 60C.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.