Tak projektuje się mikroapartamenty we Wrocławiu
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Wycięcia, uskoki, kolory, dynamika. A wszystko zaczęło się od okien. Niedaleko centrum Wrocławia powstaje budynek zaprojektowany przez współtwórców pierwszych mikroapartamentów w Polsce.
Przy ulicy Legnickiej od czerwca trwa budowa kameralnego budynku z mikroapartamentami Legnicka 60C. Aktualnie trwają prace nad konstrukcją drugiego piętra. Inwestycję realizuje grupa BY MADE, według projektu renomowanej pracowni AP Szczepaniak z Wrocławia. – Zdecydowaliśmy się na współpracę z architektami, którzy są ekspertami w dziecinie projektowania mikroapartamentów – argumentuje Ewa Skibińska z grupy BY MADE. – Ta świetna pracownia ma na koncie wiele nagród zdobytych w prestiżowych międzynarodowych konkursach architektonicznych – podkreśla.
Projektowanie od okna
Na etapie koncepcji architekci najpierw pomyśleli o oknach. Zależało im na dużym rozmiarze ze względu na niewielką powierzchnie lokali. – Skoro niemożliwe było zapewnienie przestrzeni w środku, to wykreowaliśmy ją w postaci jak największych okien, które będą źródłem widoków na życie miasta – tłumaczy Artur Szczepaniak, główny projektant i współzałożyciel pracowni.
Duże okna zdeterminowały kompozycję bryły. Na jej kształt wpływ miała także konieczność zapewnienia dobrego nasłonecznienia, co zależało od układu sąsiednich budynków. To wyjaśnia wprowadzenie różnicy poziomów w bryle. Uskoki pozwalają na utworzenie tarasu widokowego, który będzie dostępny dla lokatorów. – W kameralnym obiekcie, jakim jest Legnicka 60C, przestrzenie wspólne są bardzo ważne – zwraca uwagę architekt. – Oprócz tarasu wyznaczyliśmy miejsce na restauracje i strefę do pracy zdalnej. To wystarczy, biorąc pod uwagę sąsiedztwo Magnolii Park – dodaje.
Dzięki urozmaiconemu sposobowi kształtowania bryły nabiera ona dynamicznego wyrazu. Zauważalnym elementem kompozycji jest nadwieszenie nad drogą, w którym zostanie umieszczone wejście do budynku. Wcięcie w bryle będzie odznaczało się nie tylko formą, lecz także kolorem pomarańczowym.
Kolorystycznie wyróżniają się również charakterystyczne elementy ozdobne wystające poza obrys budynku.
– Zdecydowaliśmy się na kolory jesieni, które ułożą się na elewacji we wzór o różnych odcieniach. Z każdej strony będzie to wyglądało nieco inaczej – zapowiada Artur Szczepaniak. Elewację pokryją szare płytki ceramiczne przypominające cegłę, dzięki czemu Legnicka 60C wpisze się w otoczenie i będzie pasowała do pobliskich budynków m.in. Magnolii Park, która jest częściowo wykonana z podobnego materiału. Styl jest nowoczesny, ponieważ niedaleko stoi pełno nowych biurowców.
Mobilne wnętrze
Od okna zaczęło się również projektowanie wnętrz mikroapartamentów. Pierwszoplanową rolę pełni stojące pod oknem łóżko, które w razie potrzeby można zamienić w kanapę. Rozkładane jest także biurko. To bardzo użyteczne rozwiązania, które oszczędzają miejsce. – Projektując mikroapartamenty przede wszystkim pracujemy nad tym, aby wnętrze było jak najbardziej mobilne – zaznacza Artur Szczepaniak. – Poza tym trzeba je dostosować do przyszłych najemców. Legnicka 60C znajduje się na obszarze biurowym, więc aranżacja i wyposażenie lokali muszą być dostosowane do potrzeb wymagających osób – wyjaśnia.
W strefie dziennej są zatem dwa stanowiska do pracy i liczne schowki do przechowywania. Natomiast w kuchennej (z aneksem) nie brakuje niezbędnego sprzętu, a nawet pralki z funkcją suszarki. Odpowiednio dobrane wyposażenie zapewni również komfort dla najemców długoterminowych. Częścią klimatyzowanego mikroapartamentu jest elegancka łazienka. Wnętrze zostało urządzone w wysokim standardzie. Wszystko można zobaczyć w lokalu pokazowym przygotowanym w biurze sprzedaży BY MADE przy ul. Legnickiej 55F lub podczas wirtualnego spotkania z doradcą.
W budynku Legnicka 60C zaprojektowano 129 mikroapartamentów inwestycyjnych o wielkości od 16 do 30 mkw. Wszystkie będą wykończone pod klucz. Operator oferuje potencjalnym właścicielom 3 pakiety zarządzania i pomoc doradców kredytowych oraz podatkowych (po zakupie można odzyskać VAT). Budowa potrwa do końca 2021 roku. Jest zabezpieczona kredytem w Alior Banku.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.