The Park Kraków integruje lokalną społeczność w duchu zrównoważonego rozwoju
Rosnąca świadomość ekologiczna i społeczna kształtuje sposoby projektowania przestrzeni miejskich. Zrównoważone budownictwo jest równie ważne jak inwestowanie w zasoby ludzkie, ochronę środowiska czy relacje z otoczeniem. Oznacza to, że w prężnie rozwijającym się środowisku biznesowym coraz większe znaczenie mają aspekty zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społeczno-środowiskowej. The Park Kraków, realizowany przez White Star Real Estate i Cain International, jako pierwszy kompleks biurowy w Małopolsce został wzbogacony o miejsce integracji społeczności lokalnej w duchu aspektów ESG – Shuvary Park. 2 września odbędzie się wydarzenie wieńczące tegoroczny sezon letni w Shuvarach.
Organizowanie wydarzeń kulturalnych, aktywizacja sportowa i inicjatywy charytatywne, a także promowanie aktywnego stylu życia i balansu między czasem wolnym a obowiązkami zawodowymi stanowią istotny element polityki społecznej The Park Kraków. Po uruchomieniu w 2022 roku strefy relaksu i rekreacji Shuvary Park, inwestycja The Park Kraków wzbogaciła się o miasteczko kontenerowe z barami, food truckami, placem zabaw dla dzieci i miejscem do spędzania wolnego czasu. Zarówno pracownicy kompleksu, jak i mieszkańcy Krakowa – szczególnie Zabłocia i Podgórza – mogą korzystać z boisk sportowych czy stołów do ping-ponga, oglądać seanse w kinie letnim i brać udział w weekendowych wydarzeniach. Ostatnia okazja do wspólnej zabawy w tym sezonie będzie 2 września, bo choć trwa on od maja do końca września, to właśnie najbliższy weekend będzie zwieńczeniem tegorocznych wakacji. Wydarzenie „Pląsy w Shuvarach” urozmaici muzyka, o którą zadbają DJ-ki: Lulu Malina, Jot i La Martaa. Natomiast 3 września o godz. 18:00 odbędą się darmowe zajęcia z cyklu jogi na świeżym powietrzu, które przeznaczone są dla wszystkich, niezależenie od poziomu zaawansowania.
Kompleks The Park Kraków stanowi przykład, jak innowacyjne rozwiązania, zaangażowanie społeczne i troska o środowisko naturalne mogą współistnieć harmonijnie, tworząc przestrzeń dla społeczności lokalnych, spójną z duchem ESG. Nasza inwestycja służy integracji mieszkańców oraz pracowników firm naszych najemców i wykracza poza schematy tradycyjnego zaangażowania deweloperów i inwestorów w realizowany projekt biurowy. Frekwencja w Shuvary Park w ciągu ostatnich dwóch sezonów działalności strefy udowodniła, że takie miejsca na mapie Krakowa są potrzebne. A my cieszymy się, że myśląc o najemcach i lokalnej społeczności, wychodzimy poza schematy tradycyjnej działalności biznesowej – mówi Bartosz Prytuła, Managing Partner w White Star Real Estate.
Zrównoważony rozwój na mapie Podgórza
Inwestycje w filar socjalny ESG (Environmental, Social, Governance) to niejedyny aspekt zrównoważonego rozwoju w The Park Kraków. Kompleks nie tylko oferuje nowoczesne powierzchnie biurowe z ekologicznymi rozwiązaniami, ale też tworzy przestrzeń sprzyjającą dobrostanowi pracowników. Zastosowanie biophilic design, czyli podejścia projektowego, integrującego naturę w otoczeniu ludzkim, przyczynia się do zwiększenia produktywności, kreatywności oraz poprawy samopoczucia. Cała przestrzeń otaczająca budynki została wyłączona z ruchu samochodowego i zaaranżowana dużą ilością rodzimej zieleni, wpływającej na wzrost bioróżnorodności, elementami wodnymi i materiałami naturalnymi. W ramach projektu zaplanowano schronienia dla ptaków, jeży i owadów. W budynkach wprowadzono również szereg rozwiązań ekologicznych, takich jak m.in. panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej w celu wykorzystania jej do podlewania zieleni czy też zewnętrzne źródełka wody pitnej mające na celu ograniczanie zużycia plastiku.
Jesteśmy świadomi oczekiwań społecznych względem zrównoważonego rozwoju i podejmujemy konkretne działania, aby budowa i zarządzanie naszymi nieruchomościami było zgodne z aspektami ESG. Nie tylko ze względu na regulacje prawne, ale z potrzeby dbania o naturę i pracowników czy kształtowania najwyższych standardów biznesowych w relacjach z kontrahentami i partnerami. Od lat projektujemy budynki zgodne z certyfikacją BREEAM, aby komfort użytkowników współgrał z troską o zrównoważony rozwój – podsumowuje Agnieszka Wójcicka-Krupa, Sustainability Manager w White Star Real Estate.
O projekcie:
The Park Kraków będzie docelowo składał się z 8 budynków biurowych, w których dostępne będzie łącznie ok. 100 tys. m2, wysokiej jakości powierzchni najmu. Cały kompleks The Park Kraków został zaprojektowany zgodnie z zasadami biophilic design, co – jak potwierdzają badania – wspiera produktywność, kreatywność i wpływa na dobre samopoczucie osób pracujących w takim otoczeniu. W projekcie przewidziane są także liczne rozwiązania ekologiczne. Na dachach są zainstalowane panele fotowoltaiczne, zwiększające udział zielonej energii, a w budynkach wdrożony jest system optymalizacji zużycia wody, gdzie woda deszczowa wykorzystywana jest do podlewania zieleni. W zewnętrznych strefach spotkań i relaksu przewidziane są fontanny wody pitnej, które pozwolą na ograniczenie zużycia plastiku. Inwestycja jest certyfikowana w systemie BREEAM.
O deweloperze (White Star Real Estate) i inwestorze (Cain International):
White Star Real Estate jest znaną, międzynarodową firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, która zrealizowała łącznie prawie 60 wysokiej jakości projektów komercyjnych i mieszkaniowych. Wśród nich znaczącą część stanowi grupa prestiżowych budynków biurowych, a pozostałe inwestycje to magazyny, centra handlowe oraz osiedla domków jednorodzinnych i mieszkań. White Star Real Estate jest także doświadczonym zarządcą nieruchomości i częścią White Star Group, zajmującej się szeroko pojętymi nieruchomościami. White Star Group jest spółką holdingową założoną w celu realizacji usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami oraz inwestowaniem w nieruchomości i private equity, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej. www.whitestar-realestate.com
Cain International to prywatna firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości w Europie i Stanach Zjednoczonych. Od 2014 roku, firma zainwestowała ponad 5 miliardów dolarów w finansowanie nieruchomości. Cain International inwestuje również w firmy działające w sektorze lifestyle & leisure, rozbudowując w ten sposób portfolio usług, które odpowiadają na potrzeby współczesnych klientów. Firma, która powstała ze współpracy pomiędzy jej dyrektorem generalnym, Jonathanem Goldstein oraz Eldridge Industries. Cain International Advisers Limited, oddział firmy odpowiadający za zarządzanie aktywami oraz doradztwo inwestycyjne jest zarejestrowanym doradcą inwestycyjnym (SEC). www.cainint.com.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.