Trendy na rynku mieszkaniowym. Jakie widzimy nowości?
Czasy się zmieniają, zmienia się nasz styl życia. Łatwo zauważyć, że branża mieszkaniowa, w tym oczywiście branża deweloperska, kreuje nowe trendy, które są w pełni dopasowane do oczekiwań nabywców – zarówno tych, którzy kupują lokal mieszkalny, czy dom z ogrodem. Na jakie elementy zwracają dziś uwagę klienci firm deweloperskich? Jak się buduje?
Nowości w trendach
Wybierając mieszkanie lub dom w nowym budownictwie, od dewelopera, oczywiste jest, że oczekujemy wygody podczas codziennego funkcjonowania. Dla każdej grupy klientów oznacza to coś innego. Rodziny z dziećmi będą się cieszyć, kiedy w ramach inwestycji mieszkaniowej powstanie żłobek oraz przedszkole. – Zaplanowaliśmy taką przestrzeń na Osiedlu Poznań Malarska, które budujemy. Takie rozwiązanie pozwala rodzicom zaoszczędzić czas, ale też daje poczucie bezpieczeństwa członkom rodziny – mówi Marcin Ostojski z firmy KDM Deweloper. Osoby kochające sport i kontakt z przyrodą ucieszą się, że w ramach tej inwestycji powstaną stojaki rowerowe, strefa sportowa z boiskami, czy strefa zieleni. Dla wszystkich ważne będą natomiast eko-rozwiązania, jak stacje ładowania pojazdów.
Elementem must have w przypadku nowych inwestycji, jest powiększenie przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Zespoły architektoniczne projektują – nawet w budynkach wielorodzinnych – większe tarasy i balkony. Do mieszkań na parterze niemal zawsze przynależy ogródek. – W naszej inwestycji Nowa Murowana w siedmiu budynkach dostępne były lokale mieszkalne z ogródkami. Cieszyły się ogromną popularnością i bardzo często już na starcie sprzedaży podpisywaliśmy umowy rezerwacyjne. Aktualnie, w Murowanej Goślinie pod Poznaniem realizujemy kolejny etap, a wraz z nim 26 mieszkań o powierzchni od 27 do 69 m.kw. Do mieszkań parterowych będą przynależeć ogródki o metrażu nawet do 116 mkw. – mówi Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana.
- Poszukując własnego M z ogródkiem, warto poznać naszą propozycję. W inwestycji Nove Dopiewo dostępne są nawet mieszkania 2-pokojowe, z ogrodem o powierzchni powyżej 110 mkw. Taką przestrzeń lubią także single i pary - mówi Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park.
Nowe trendy architektoniczne, nowoczesne rozwiązania, a przede wszystkim dostęp do przyrody – tym cechuje się poznańskie osiedle Nowe Ogrody przy ul. Meissnera. – W kolejnym etapie realizujemy mieszkania z ogródkami na parterze. Natomiast na poszczególnych kondygnacjach powstają lokale z tarasami do 50 mkw., balkonami nawet powyżej 10 mkw. i loggiami 13,14 mkw. Dzięki temu wypoczynek na świeżym powietrzu, w ramach własnej przestrzeni mieszkalnej jest możliwy – zauważa Piotr Łopatka z firmy Proxin.
Dom to gwarancja większej przestrzeni
Klienci poszukujący własnego mieszkania lub domu, z pewnością mocno zastanowią się nad metrażem. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z dziećmi. – Nasza propozycja domów bliźniaczych na Osiedlu Przy Jeziorach w Poznaniu odpowiada na potrzeby tej grupy odbiorców. Dzięki powierzchni powyżej 100 mkw., znajdzie się miejsce na dwa pokoje dla dzieci, pokój gościnny, a także gabinet do pracy zdalnej, np. na parterze domu. To jeden z widocznych trendów i o to nasi klienci pytają – czy znajdzie się osobna przestrzeń do spokojnej pracy w trybie zdalnym – opisuje Tomasz Pietrzyński z firmy More Place.
Trendy zmierzają w kierunku przestrzeni - przekonuje Sky Investments, realizujący Nowy Gruszczyn.
- Parter z kuchnią, salonem i łazienką tworzą strefę dzienną, a piętro z trzema sypialniami, dwiema garderobami i łazienką – strefę wypoczynkową. Stawiamy na przestrzeń, czego przykładem jest salon ponad 42 mkw., czy łazienka o powierzchni ponad 8 mkw., a takich propozycji nie ma wielu. Całość uzupełnia przestronny ogród– opisuje Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments.
O tym, że domy cieszą się dużą popularnością może świadczyć fakt, że KM Building w podpoznańskiej gminie Kórnik realizuje już V etap osiedla Rodzinny Zakątek. – Mamy satysfakcję, że mimo zmian na rynku, wielu klientów pyta o nasze domy – deklaruje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
Oczekiwania i własne M
Warto podkreślić, że klient poszukujący mieszkania, apartamentu lub domu posiada swoją wizję „idealnego M” i raczej niechętnie będzie skracał listę oczekiwań. Dziś taka inwestycja, ze względu na wyższe ceny, ma większą wagę. Tym bardziej, że trzeba się napracować, by „wywalczyć” zdolność kredytową. – Wnętrze musi w 100 procentach odpowiadać marzeniom. Między innymi z tego powodu tak popularne stały się mieszkania w standardzie deweloperskim, czyli „do wykończenia”. Po prostu każdy ma swoje poczucie estetyki. Ponadto nasi klienci mogą skorzystać z usług firmy redNet Dom, która przeprowadzi prace wykończeniowe od projektu po realizację, konsultując się z nabywcą – tłumaczy Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest.
Lokalizacja – to „słowo-klucz” dla większości klientów. Nie może więc dziwić zainteresowanie projektami realizowanym na terenie Poznania. Przy ulicy Bergera na poznańskiej Wildzie powstaje nowa inwestycja od EBF Development – Apartamenty Bergera. - Oryginalna bryła zachowuje spójność z charakterem wildeckiej zabudowy. Projekt łączy w sobie dynamikę, dostępność infrastruktury i przestrzeni publicznej, a to pozycjonuje inwestycję jako miejsce do zamieszkania, ale także jako formę lokowania kapitału i źródło dodatkowych dochodów – mówi Agata Nowaczyk, specjalista z biura sprzedaży EBF Development.
Lokalizacja i infrastruktura w otoczeniu inwestycji ma znaczenie nie tylko dla mieszkańców. To ważne dla przedsiębiorców poszukujących miejsca dla swojego biznesu. – Warto postawić na Jeżyce, a jak na Jeżyce, to oczywiście Słowackiego 7. To nowy i pewny adres na poznańskiej mapie inwestycji, gdzie wiele biznesów, w tym gastronomicznych, działa bardzo dobrze – podkreśla Piotr Łopatka z firmy Proxin.
Droga do własnego M to nie tylko poszukiwanie oferty spełniającej wszystkie nasze kryteria, ale też transakcja finansowa. – Klienci pytają o harmonogram wpłat poszczególnych transzy, ale też możliwość skorzystania z rządowego programu „Mieszkanie Bez Wkładu”. W kwestiach związanych z kredytem hipotecznym, do dyspozycji jest także ekspert finansowy, z którym stale współpracujemy – wyjaśnia Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.
- Zakup mieszkania stanowi jedną z ważniejszych decyzji życiowych, zarówno dla klienta indywidualnego, jak i inwestycyjnego. Podkreślamy, że rolą każdej firmy deweloperskiej jest transparentne, przejrzyste informowanie o ofercie, kwestiach formalnych związanych z transakcją zakupu. W tym zakresie firmy należące do Polskiego Związku Firm Deweloperskich wyznaczają standardy, stanowiąc inspirację dla całego rynku mieszkaniowego. – podsumowuje Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.