Komunikaty PR

Turystyczne centrum Gdańska rozrasta się o kolejne tereny

2020-11-26  |  14:00
Biuro prasowe

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/812677fa408a40c8f559bae3721ae56520201126120411/a04dcf0bb6865276b6dc6e564a5ba38320201126120428/8e2740

W ostatnich latach w samym centrum Gdańska daje się zaobserwować dynamiczny przyrost powierzchni terenów atrakcyjnych turystycznie. Jeszcze do niedawna ich granicą był Targ Rybny, jednak postępująca rozbudowa infrastruktury i szereg nowych inwestycji powstających wzdłuż nabrzeża Motławy sprawiły, że obszar przyciągający turystów i mieszkańców wyraźnie się powiększył.

Jedną z najważniejszych inwestycji miastotwórczych na wspomnianych terenach jest otwarte kilka lat temu Muzeum II Wojny Światowej. Powstanie tak ważnego dla polskiej historii obiektu, który co roku przyciąga tysiące turystów, zrodził naturalną potrzebę zagospodarowania terenów go okalających. W efekcie doprowadziło to do wzrostu zainteresowania terenami położonymi wzdłuż nabrzeża, umożliwiającymi przejście do muzeum od strony Głównego Miasta.

W ten sposób powstał zupełnie nowy nadwodny trakt pieszy, wzdłuż którego w ciągu ostatnich lat powstało wiele różnorakich inwestycji – placów, promenad, lokali usługowych czy obiektów mieszkalnych. Warto zauważyć, że nie tylko przywróciły one te tereny do życia, ale stały się również swoistym pomostem pomiędzy najbardziej zabytkową częścią Gdańska a Młodym Miastem – nowo powstającą dzielnicą, która powstaje w wyniku szeroko zakrojonych procesów rewitalizacyjnych na dawnych terenach stoczniowych.

Nowoczesne mieszkania z historią w tle

Brabank to nowoczesne osiedle powstające w rejonie ul Wałowej i Starej Stoczni. Nazwa inwestycji nie jest przypadkowa - w przeszłości znajdowała się tu stocznia remontowa, która specjalizowała się w tzw. bragowaniu, czyli naprawie kadłubów statków. Osiedle znajduje się w wyjątkowej lokalizacji - w bezpośrednim sąsiedztwie historycznej zabudowy Głównego Miasta, Muzeum II Wojny Światowej i jednocześnie u progu rodzącego się Młodego Miasta. Pierwszy etap był wielokrotnie doceniany i nagradzany w polskich oraz międzynarodowych konkursach: „Best Residential Development Poland” w konkursie „International Property Awards”. Najciekawsza inwestycja mieszkaniowa 2016 w plebiscycie Trojmiasto.pl, Budowa Roku 2016 oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej 2016-2017.

Dzięki tej inwestycji przywrócone zostało życie na terenach wcześniej zaniedbanych, a które przez stulecia obracały kołem zamachowym gdańskiej gospodarki. Wykorzystanie ogromnego potencjału lokalizacji nad samym brzegiem Motławy szło w parze z powstaniem nowoczesnego osiedla w miejscu niezwykle ważnym dla historii miasta. Brabank wyznaczył nowy trend urbanistyczny w Gdańsku - rozwoju miasta w stronę wody. Nie ograniczono się jedynie do rewitalizacji terenów przemysłowych, lecz nadano im nowy, współczesny kształt. Dawne szkutniczo-stoczniowe nabrzeże przyjęło więc zupełnie nową funkcję – miejsca spotkań. W ten sposób powstał szlak turystyczny wzdłuż Motławy, który dzięki kolejnym inwestycjom w okolicy ma szansę stać się w najbliższych latach jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska – wytyczyć kierunek zwiedzania miasta od najstarszej do najnowszej historii miasta.

W ramach pierwszego etapu inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie nabrzeża Motławy powstały trzy 6-kondygnacyjne budynki. Na parterze znalazły się lokale usługowe, na wyższych piętrach natomiast - apartamenty mieszkalne. Drugi etap, którego budowa rozpoczęła się na początku 2019 roku, zakłada powstanie kolejnych budynków z mieszkaniami i lokalmi usługowymi. Na dziedzińcu pomiędzy budynkami powstanie natomiast przestrzeń zielona.

Artefakty i plac miejski

Na styku Głównego i Młodego Miasta powstanie pierwszy z nowych placów miejskich. Znajdzie się on nieopodal miejsca, w którym niegdyś zlokalizowana była Germania Brotfabrik. Ta historyczna fabryka chleba mieściła się przy ulicy Wiosny Ludów 4, gdzie obecnie powstaje nowoczesny apartamentowiec Chlebova, za który odpowiada spółka NDI Development. Budynek ma w założeniu balansować pomiędzy historią a nowoczesnością, dlatego też wnętrza zawierać będą historyczne artefakty odzyskane z fabryki podczas wyburzeń - cegły, lampy, elementy klatki schodowej, maszyn czy komina, co będzie podkreślać pamięć o przeszłości tego miejsca. Budynek wyposażony będzie również w strefę usługową i gastronomiczną, co których celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców i turystów odwiedzających plac.

Jego powierzchnia wyniesie ok. pół hektara. Plac w założeniu ma być ważnym architektonicznym akcentem nowego szlaku spacerowego wzdłuż brzegu Motławy. W przyszłości natomiast, może on stanowić jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych położonych wzdłuż deptaku łączącego Główne i Młode Miasto. Będzie to więc miejsce o unikalnym charakterze, które z pewnością będzie przyciągać do siebie zarówno turystów, jak i mieszkańców Gdańska. Od strony północnej plac stykać się będzie z budynkiem Chlebovej, a od południowej – z inwestycją Brabank.

Infrastruktura

Tak dynamiczny rozwój nowo powstającej dzielnicy zrodził naturalną potrzebę skomunikowania tej lokalizacji z resztą miasta. Do tej pory władze miasta oddały do użytku pierwszy odcinek tzw. Nowej Wałowej, czyli ulicę ks. Popiełuszki, który został oddany do użytku już w 2014 roku. Na tym jednak nie koniec. Docelowo Nowa Wałowa ma połączyć al. Zwycięstwa z ul. Elbląską i przecinać Młode Miasto. Obecnie władze Gdańska planują organizację przetargu na opracowanie koncepcji drugiego etapu inwestycji, w ramach której ma powstać jedna nitka jezdni z równoległą trasą tramwajową pomiędzy ul. Siennicką i Jana z Kolna. Wzdłuż całej trasy powstaną również chodniki i ścieżki rowerowe.

Biura w dawnej Stoczni

Realizowane na styku Głównego i Starego Miasta inwestycje idą w parze z rozwojem Młodego Miasta, a więc rewitalizacji terenów stoczniowych w Gdańsku. Pierwszym w pełni zrewitalizowanym budynkiem w tej części aglomeracji, a zarazem jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów jest budynek dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej, który został oddany do użytku zaledwie kilka miesięcy temu. Celem inwestycji przygotowanej przez spółkę Stocznia Cesarska Development była adaptacja obiektu do aktualnych potrzeb funkcjonalnych. W historycznym, odrestaurowanym gmachu budynku z 1878 r., położonego w samym sercu Młodego Miasta, powstały więc nowoczesne przestrzenie biurowe, których wnętrza wykazują wyraźne przywiązanie do wspaniałej historii tego miejsca.

Projekt zakładał zachowanie najważniejszych elementów wnętrz budynku – klatki schodowej, architektonicznych detali, kolumn, ozdobnych drewnianych stropów i kasetonów oraz różnego rodzaju artefaktów z czasów życia stoczni, jak np. tablicy, na której stoczniowcy podbijali swoje karty pracy. Wszystkie te elementy zostały nie tylko zrewitalizowane, ale też wyraźnie wyeksponowane w nowoczesnych biurowych wnętrzach, co nadaje im unikalnego charakteru.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zmiany w ustawie wiatrakowej przełożą się na dodatkowe wpływy do budżetów gmin. Do 2030 roku sięgnąć mogą one 935 mln zł

Nowelizacja ustawy wiatrakowej, a szczególnie zmniejszenie wymaganej odległości farm od zabudowań, może zwiększyć potencjał polskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie. Przychody z podatków od takich instalacji mogą wynieść w każdej z gmin nawet kilka milionów złotych rocznie. Na turbinach wiatrowych w gminie zyskają również sami mieszkańcy, ponieważ 10 proc. łącznej mocy zainstalowanej będzie możliwe do objęcia przez mieszkańców na zasadzie tzw. wirtualnego prosumenta. – Wokół energetyki wiatrowej krąży jednak wiele mitów. Konieczna jest edukacja społeczeństwa – podkreśla Anna Kosińska z Res Global Investment.

Problemy społeczne

Ukraińscy uchodźcy w Polsce mają coraz lepszy dostęp do opieki zdrowotnej. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, mają coraz lepszy dostęp do polskiego systemu opieki zdrowotnej i coraz lepiej rozumieją, jak się w nim poruszać. Większość z nich zgłasza się do lekarza z chorobami ostrymi, blisko co piąty korzysta z usług stomatologicznych, a wśród dzieci obserwowany jest wzrost poziomu wyszczepienia. Statystyki zebrane przez GUS i Światową Organizację Zdrowia pokazują też, że wyzwania, z którymi wciąż się mierzą – jak długie kolejki do specjalistów, duże koszty konsultacji i leczenia czy wysokie ceny leków – pokrywają się z tymi, z którymi boryka się również polskie społeczeństwo.

Ochrona środowiska

Średnie i małe firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju. Bez nich grozi im utrata partnerów biznesowych

Duże podmioty już w 2025 roku będą musiały opublikować swoje raporty zrównoważonego rozwoju w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy CSDR. To pociągnie za sobą zmiany w całym łańcuchu wartości i wpłynie również na MŚP. Ich więksi partnerzy biznesowi zaczną bowiem wymagać od nich dostarczania określonych danych – dotyczących m.in. ich emisji gazów cieplarnianych i wpływu na środowisko – aby móc je uwzględnić w swoich sprawozdaniach. – Mniejsze firmy, które są partnerami czy podwykonawcami dużych koncernów, będą musiały ten wymóg spełnić – podkreśla Dariusz Brzeziński z Meritoros. Jego zdaniem w praktyce mogą jednak mieć z tym duży problem.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.