Komunikaty PR

Tychy, czy warto tu zamieszkać?

2020-07-02  |  13:30
Biuro prasowe

Słynące z wielowiekowej tradycji browarniczej oraz przemysłu samochodowego Tychy, to miasto, które ma do zaoferowania o wiele więcej. Atrakcyjny rynek pracy, liczne tereny zielone, bogata oferta kulturalna i sportowa, a także przyjazna mieszkańcom polityka władz miasta tworzą dobry klimat do życia. Sprawdzamy, dlaczego warto tutaj zamieszkać.

Lokalizacja

Tychy położone są w sercu Górnego Śląska, zaledwie pół godziny jazdy samochodem do Katowic. Dzięki temu, że należą do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami aglomeracji, również za pomocą sieci komunikacji publicznej – autobusów, busów czy Kolei Śląskich. Przez miasto przebiegają odcinki międzynarodowej trasy europejskiej E75 z Krety do Skandynawii oraz E462 do Czech. W niedalekiej odległości biegną także autostrady A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S1, DK1, DK44, DK86, którymi można szybko dotrzeć do różnych zakątków Polski.

Rynek pracy

Tychy mogą pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w całym województwie śląskim. Na koniec marca br. stopa bezrobocia w mieście wynosiła 2,2 proc., a niższa była jedynie w Katowicach oraz Bielsku-Białej. Wynika to z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej na rynku tyskim. Swoją siedzibę mają tutaj duże przedsiębiorstwa produkcyjne z branży motoryzacyjnej na czele z fabryką Fiata, firmy produkujące żywność oraz legendarne Tyskie Browary Książęce. Wiele firm działa na terenie Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której zatrudnienie znajduje ok. 11 tysięcy osób.

- Liczne i ciekawe miejsca pracy przyciągają do Tychów osoby decydujące się tu osiedlić. Z kolei  dobra komunikacja z pozostałymi miastami aglomeracji w połączeniu z konkurencyjnymi cenami mieszkań sprawiają, że także osoby pracujące w Katowicach czy Gliwicach poszukują mieszkań właśnie tutaj. Oprócz tego zgłaszają się do nas klienci szukający lokali w celach inwestycyjnych, by później je wynajmować. – mówi Jolanta Bujak-Czubilińska, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Tychach.

Tereny zielone i powietrze w mieście

Niegdyś silnie zanieczyszczone przez przemysł kopalniany i hutniczy Tychy, od kilkunastu lat konsekwentnie pracują nad poprawą jakości powietrza. Dbałość o zieleń jest dla miasta priorytetem, dzięki czemu obecnie tyszanie mogą cieszyć się licznymi parkami, skwerami i obszarami leśnymi, które pod względem łącznej powierzchni, dają miastu wysokie 9. miejsce w Polsce.

- Mieszkańcy Tychów bardzo cenią sobie zielone otoczenie. Jedną z przewag naszej inwestycji Murapol Śląskie Ogrody, którą realizujemy w dzielnicy Żwaków, jest położenie tuż przy Lasach Pszczyńskich, które stwarzają dodatkowe możliwości rekreacji i odpoczynku. Istotne dla nich są również takie udogodnienia jak filtry antysmogowe czy rozwiązania smart home, które zapewniają bezpieczeństwo i oszczędności w eksploatacji mediów. – dodaje Jolanta Bujak-Czubilińska.

Rekreacja i czas wolny

Poza lasami i parkami, jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Tychów i okolicznych miejscowości jest położone w południowej części miasta, Jezioro Paprocańskie. Oprócz typowo wodnych aktywności można skorzystać tutaj z boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną czy tenisa ziemnego, które znajdują się w ośrodku wypoczynkowym tuż nad brzegiem jeziora.

Sympatycy kultury mogą sięgnąć do oferty teatrów, kin, muzeów. Do najbardziej znanych zabytków należy oczywiście Browar Książęcy wraz z zespołem pałacowo  parkowym z pijalnią piwa, muszlą koncertową i parkiem, a także zespół Huty Paprockiej. W mieście odbywają się ponadto liczne cykliczne imprezy kulturalne, jak Śląska Jesień Gitarowa, Tyskie Spotkania Teatralne, Tyskie Dni Literatury czy wystawa fotografii Tychy Press Photo.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.