Komunikaty PR

Tychy, czy warto tu zamieszkać?

2020-07-02  |  13:30
Biuro prasowe

Słynące z wielowiekowej tradycji browarniczej oraz przemysłu samochodowego Tychy, to miasto, które ma do zaoferowania o wiele więcej. Atrakcyjny rynek pracy, liczne tereny zielone, bogata oferta kulturalna i sportowa, a także przyjazna mieszkańcom polityka władz miasta tworzą dobry klimat do życia. Sprawdzamy, dlaczego warto tutaj zamieszkać.

Lokalizacja

Tychy położone są w sercu Górnego Śląska, zaledwie pół godziny jazdy samochodem do Katowic. Dzięki temu, że należą do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi miastami aglomeracji, również za pomocą sieci komunikacji publicznej – autobusów, busów czy Kolei Śląskich. Przez miasto przebiegają odcinki międzynarodowej trasy europejskiej E75 z Krety do Skandynawii oraz E462 do Czech. W niedalekiej odległości biegną także autostrady A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S1, DK1, DK44, DK86, którymi można szybko dotrzeć do różnych zakątków Polski.

Rynek pracy

Tychy mogą pochwalić się jednym z najniższych poziomów bezrobocia w całym województwie śląskim. Na koniec marca br. stopa bezrobocia w mieście wynosiła 2,2 proc., a niższa była jedynie w Katowicach oraz Bielsku-Białej. Wynika to z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej na rynku tyskim. Swoją siedzibę mają tutaj duże przedsiębiorstwa produkcyjne z branży motoryzacyjnej na czele z fabryką Fiata, firmy produkujące żywność oraz legendarne Tyskie Browary Książęce. Wiele firm działa na terenie Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której zatrudnienie znajduje ok. 11 tysięcy osób.

- Liczne i ciekawe miejsca pracy przyciągają do Tychów osoby decydujące się tu osiedlić. Z kolei  dobra komunikacja z pozostałymi miastami aglomeracji w połączeniu z konkurencyjnymi cenami mieszkań sprawiają, że także osoby pracujące w Katowicach czy Gliwicach poszukują mieszkań właśnie tutaj. Oprócz tego zgłaszają się do nas klienci szukający lokali w celach inwestycyjnych, by później je wynajmować. – mówi Jolanta Bujak-Czubilińska, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Tychach.

Tereny zielone i powietrze w mieście

Niegdyś silnie zanieczyszczone przez przemysł kopalniany i hutniczy Tychy, od kilkunastu lat konsekwentnie pracują nad poprawą jakości powietrza. Dbałość o zieleń jest dla miasta priorytetem, dzięki czemu obecnie tyszanie mogą cieszyć się licznymi parkami, skwerami i obszarami leśnymi, które pod względem łącznej powierzchni, dają miastu wysokie 9. miejsce w Polsce.

- Mieszkańcy Tychów bardzo cenią sobie zielone otoczenie. Jedną z przewag naszej inwestycji Murapol Śląskie Ogrody, którą realizujemy w dzielnicy Żwaków, jest położenie tuż przy Lasach Pszczyńskich, które stwarzają dodatkowe możliwości rekreacji i odpoczynku. Istotne dla nich są również takie udogodnienia jak filtry antysmogowe czy rozwiązania smart home, które zapewniają bezpieczeństwo i oszczędności w eksploatacji mediów. – dodaje Jolanta Bujak-Czubilińska.

Rekreacja i czas wolny

Poza lasami i parkami, jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Tychów i okolicznych miejscowości jest położone w południowej części miasta, Jezioro Paprocańskie. Oprócz typowo wodnych aktywności można skorzystać tutaj z boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną czy tenisa ziemnego, które znajdują się w ośrodku wypoczynkowym tuż nad brzegiem jeziora.

Sympatycy kultury mogą sięgnąć do oferty teatrów, kin, muzeów. Do najbardziej znanych zabytków należy oczywiście Browar Książęcy wraz z zespołem pałacowo  parkowym z pijalnią piwa, muszlą koncertową i parkiem, a także zespół Huty Paprockiej. W mieście odbywają się ponadto liczne cykliczne imprezy kulturalne, jak Śląska Jesień Gitarowa, Tyskie Spotkania Teatralne, Tyskie Dni Literatury czy wystawa fotografii Tychy Press Photo.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.