W Legnicy zawisła wiecha na budowie zaplecza technicznego Kolei Dolnośląskich
W czwartek, 17 listopada symbolicznym zawieszeniem wiechy, zakończony został kolejny, ważny etap prac budowlanych zaplecza technicznego Kolei Dolnośląskich w Legnicy. Generalnym wykonawcą wartej ponad 65 milionów złotych inwestycji jest ALSTAL Grupa Budowlana.
W uroczystości zawieszenia wiechy udział wzięli: Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Kolei Dolnośląskich z Prezesem Zarządu Damianem Stawikowskim na czele, a także przedstawiciele generalnego wykonawcy firmy ALSTAL.
- Uroczyste zawieszenie wiechy to znak, że ważny etap budowy został zakończony. Serdecznie dziękuję Inwestorowi Spółce Koleje Dolnośląskie za obdarzenie nas zaufaniem i za bardzo dobrą współpracę przy realizacji tej inwencji. – powiedział Jarosław Szczupak, Prezes Zarządu ALSTAL Grupa Budowlana, dodając: - Zaangażowane naszego zespołu ALSTAL Grupa Budowlana oraz Projektantów i Inspektorów świadczy o tym jak ważny to dla nas projekt. Już na tym etapie widoczna jest jego skala, w którym znajdzie się aż pięć torów najazdowych. Przed nami druga część projektu do której przystępujemy z pełną determinacją.
Inwestycja „Rozbudowa zaplecza technicznego do obsługi i serwisowania taboru Spółki Koleje Dolnośląskie S.A.” zakłada wybudowanie nowoczesnego obiektu, który będzie podzielony na trzy hale. Znajdzie się w nich pięć torów przejazdowych o długości 110 mb. Budynek o powierzchni całkowitej 6598,33 m2 i kubaturze aż 67105 m3 będzie mieć prawie 14 metrów wysokości. Zostanie on dobudowany do już istniejącej i użytkowanej hali serwisu taboru kolejowego, co jest sporym utrudnieniem dla generalnego wykonawcy.
- Koleje Dolnośląskie od 14 lat budowane są od podstaw i jest to pierwszy regionalny przewoźnik w kraju, powołany do życia w taki sposób – mówił Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Od początku zlecaliśmy serwisowanie naszych pojazdów i w przypadku bardziej zaawansowanych przeglądów robimy to nadal. Teraz dzięki budowie nowej hali serwisowej będziemy jednak w stanie przeprowadzać zaawansowane przeglądy na poziomie P4 we własnym zakresie.
- Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i dobrze jakościowo wykonywanej pracy, obiekt będzie spełniał oczekiwania wszystkich użytkowników. To znacząca inwestycja dla Inwestora, całego regionu i społeczności lokalnej. W ALSTAL budujemy możliwości – a ten projekt to kolejny punkt na mapie realizacji naszej firmy, który poświadcza to, że słowa zamieniamy w czyny. – dodał Jarosław Szczupak.
O projekcie
Nowoczesne zaplecze techniczne Kolei Dolnośląskich powstaje w Legnicy przy ulicy Pątnowskiej 1. W ramach kontraktu, generalny wykonawca ALSTAL Grupa Budowlana, zadba o zagospodarowanie terenu, na którym powstaną nasadzenia, droga dojazdowa, a także 28 miejsc parkingowych. Dodatkowo powstanie instalacja wewnętrzna oraz infrastruktura towarzysząca, w której skład wchodzą sieci trakcyjne, układ torowy, a także zbiornik podziemny na paliwo wraz z dystrybutorem.
Rozbudowane zaplecze techniczne będzie podzielone na trzy hale, pozwalające na obsługę pojazdów szynowych o długości 110 mb. Pierwszą z nich stanowić będzie hala myjni automatycznej, w której znajdzie się jeden tor przejazdowy. Mycie pojazdów odbywać się będzie za pomocą szczotkowej myjni automatycznej i ręcznego domywania miejsc.
Kolejną część budynku zaplecza technicznego stanowić będzie miejsce napraw, gdzie zamontowane zostaną trzy tory przejazdowe, a każdy z nich wyposażony będzie w kanały rewizyjne. Kolejną tworzyć będzie hala tokarki podtorowej z jednym torem przejazdowym, który ułożony będzie w poziomie betonowej posadzki.
W halach znajdą się pomieszczenia pomocnicze oraz stanowiska warsztatowe. Nad halą myjni na drugiej kondygnacji zlokalizowane zostanie zaplecze socjalno-biurowe, w których znajdą się pomieszczenia administracyjne, węzły sanitarne, szatnie i serwerownia.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
Bankowość
Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
W sądach toczy się około 200 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych. Prawomocnym wyrokiem zakończyło się 30 tys. Na drogę sądową zdecydowała się jednak tylko część kredytobiorców. Umów objętych ryzykiem walutowym było blisko milion, a ich wartość w szczytowym okresie, czyli w 2011 roku, osiągnęła niemal 200 mld zł.
Handel
Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Świat biznesu z niepokojem czeka na pierwsze decyzje Donalda Trumpa, zwłaszcza w sprawie wprowadzenia głośno zapowiadanych ceł na towary z zagranicy. Zdaniem Marcina Nowackiego, wiceszefa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Unia Europejska musi się przygotować na większy odbiór produktów i usług ze Stanów Zjednoczonych, które mają wysoki deficyt w handlu ze Starym Kontynentem. Tradycyjnie życzliwie nastawiona do USA Polska mogłaby wykorzystać swoją prezydencję w Radzie UE, by doprowadzić do porozumienia między obu stronami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.