W Łodzi powstaje pierwsze w Polsce osiedle z własnym punktem mobilnym
Echo Investment jako pierwszy deweloper w Polsce uruchamia w Łodzi osiedlowy punkt mobilności – Echo Share. Mieszkańcy widzewskiego osiedla Zenit, które zostanie oddane do użytku już pod koniec tego roku, będą mieli do dyspozycji własną flotę elektrycznych rowerów, hulajnóg i aut. Naładują je dzięki ekologicznej infrastrukturze zasilanej energią słoneczną. Pierwsze pojazdy wypożyczą wiosną 2023 roku. Projekt jest realizowany wspólnie z Keratronik i Veolią.
– Zenit jest pierwszym osiedlem zaprojektowanym zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Dzięki swoim zaawansowanym i ekologicznym rozwiązaniom będzie wyróżniać się także w skali całego kraju. To właśnie tu powstanie pierwszy osiedlowy punkt mobilności. Mieszkańcy inwestycji położonej we wschodniej części Łodzi otrzymają do dyspozycji własną wypożyczalnię pojazdów zasilanych energią elektryczną. To doskonała, ekologiczna alternatywa dla posiadania własnego środka transportu. Na terenie osiedla Zenit zarówno jednoślady, jak i auta napędzane elektrycznie, będą dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment. I dodaje: – Takie mobilne huby działają już z powodzeniem w kompleksach biurowych czy przestrzeni miejskiej, ale do tej pory żadne osiedle w Polsce nie miało podobnego punktu na własny użytek. Łódź będzie więc tu pionierem.
Jadę, kiedy chcę, na zielono
Osiedlowy punkt mobilności Echo Share to wydzielona przestrzeń, z której ekopojazdy będą mogli wynająć tylko mieszkańcy Zenitu. Na początku we flocie znajdą się elektryczne hulajnogi, elektryczne rowery, w tym rower cargo, oraz samochód osobowy. W planach jest także samochód dostawczy, który pomoże urządzającym się mieszkańcom w przewożeniu mebli oraz większych elementów wyposażenia.
Echo Share będzie wyposażony w pełną infrastrukturę służącą do ładowania pojazdów elektrycznych. Co ważne, ładowarki będą zasilane energią pozyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na osiedlu. Pierwsze pojazdy mieszkańcy osiedla Zenit wypożyczą wiosną 2023 roku.
– Osiedlowy punkt mobilności, budowany w partnerstwie z Echo Investment i Keratronik, to kolejny przykład na to, że korzystanie z zielonej energii jest nie tylko wyrazem dbania o środowisko i sposobem na oszczędności. Ekorozwiązania mogą jednocześnie być po prostu wygodne i pomagać w codziennym życiu. W ramach naszej współpracy z Echo Investment przedstawiliśmy również koncepcję zabudowania dachów instalacjami fotowoltaicznymi oraz budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. W przyszłości wytworzona energia mogłaby być wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków np. wind, urządzeń wentylacji i klimatyzacji czy stacji ładowania samochodów elektrycznych – mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, prezes zarządu Veolia Energia Łódź.
Rezerwuję, skąd chcę
Mieszkańcy osiedla będą mieć dostęp do usług Echo Share za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji. Dzięki niej sprawdzą dostępność pojazdów, zarezerwują wybrany model i dokonają płatności. W aplikacji można też sprawdzić zasięg pojazdów i poziom ich naładowania. Choć nie będzie ograniczenia terytorialnego, to rozpoczęcie podróży i jej zakończenie wypożyczonym środkiem transportu zawsze musi mieć miejsce w osiedlowym punkcie mobilności. Dla mieszkańców osiedla Zenit ważny jest także koszt wypożyczenia pojazdu z Echo Share. Będzie on średnio nawet dwa razy mniejszy niż cena wynajmu rynkowego odpowiednika.
– Ideą, jaka przyświeca współdzieleniu pojazdów, jest dostarczanie lokalnej społeczności realnej alternatywy dla podróży prywatnymi autami, które są najmniej efektywną formą przemieszczania się po miastach. Samochód, z którego korzystamy w celach indywidualnych, najczęściej spędza ponad 90% czasu w garażu lub na parkingu, a średnio używamy go jedną godzinę dziennie. W przypadku współdzielenia, taki pojazd zwiększa swoją efektywność kilkukrotnie. Z uwagi na wysokie koszty utrzymania i parkowania, coraz więcej mieszkańców miast jest gotowa zrezygnować z własnego pojazdu, a zwłaszcza, z powszechnego dziś drugiego auta w rodzinie. Warunkiem jest jednak bezpieczna, komfortowa i niedroga alternatywa. Mając taki środek transportu na parkingu osiedlowym zawsze „pod ręką”, możemy go z wyprzedzeniem zarezerwować i korzystać systematycznie, np. podwożąc dziecko do szkoły lub jadąc ad hoc, na zakupy, czy decydując się na wypad poza miasto. Unikalność projektu Echo Share dla mieszkańców osiedla polega nie tylko na ich wyłącznym dostępie do samochodu elektrycznego, hulajnogi, roweru, a nawet auta dostawczego. To również pionierskie połączenie kilku różnych form mobilności wraz z obsługą ładowania, w jednej, intuicyjnej aplikacji. Kilkoma ruchami palcem możemy zarezerwować i uruchomić pojazd, a także dokonać płatności oraz pobrać fakturę. Taka forma poruszania się po mieście, jest nie tylko wygodna, ale też tańsza od posiadania własnego samochodu, a w dodatku bardzo ekologiczna – mówi Aneta Ogrodniczek, Dyrektor ds. kluczowych projektów w Keratronik.
Więcej niż mieszkanie
Echo Investment jest jednym z najaktywniejszych deweloperów na łódzkim rynku. Firma zbudowała w Łodzi już 18 inwestycji, a niedługo łodzianie będą mieć do dyspozycji 5 kolejnych, w tym widzewskie osiedle Zenit. Koncepcja projektu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów – z pierwszej puli mieszkań udostępnionych do sprzedaży, nabywców znalazło już ponad 80% lokali. Termin ich oddania do użytkowania przewidziany jest na grudzień 2022 roku.
Inwestycja Zenit to propozycja dla osób szukających czegoś więcej niż tylko czterech ścian. Osiedle zlokalizowane jest na łódzkim Widzewie i będzie wyjątkowym miejscem nie tylko na skalę dzielnicy, ale i całego miasta. To prawdziwie ekologiczny i zielony projekt, gdzie technologia wspierać będzie środowisko. Planowane są tu nasadzenia wysokiej zieleni, fotowoltaika zasili części wspólne budynku, a retencjonowana deszczówka nawodni roślinność. Na osiedlu dostępne będą również ładowarki do aut elektrycznych, Paczkomat oraz ogródki społeczne i szklarnie umożliwiające nawiązywanie międzysąsiedzkich więzi. Dodatkowym bonusem dla wybierających mieszkania na osiedlu Zenit jest także pakiet Echo Smart, który każdy lokal posiada już w standardzie.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.