Wielka sztuka na budynkach. Nowy trend w budownictwie mieszkaniowym
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Murale na stałe wkomponowały się w miejski krajobraz. Do niedawna ozdabiały tylko stare mury. Teraz coraz częściej nadają barw także nowym budynkom. Przykłady wielkoformatowych murali, które niedawno pojawiły się na warszawskiej Pradze, świadczą o nowym trendzie. Jego elementy widoczne są także we wnętrzach budynków mieszkalnych.
Stanisław Wyspiański namalował „Barki na Sekwanie” w 1893 roku, prawdopodobnie w Paryżu. Oryginał jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Certyfikowana reprodukcja znajduje się we Wrocławiu – w holu budynku mieszkalnego przy ul. Wyspiańskiego 11.
Wyspiańskiego 11 to adres i jednocześnie nazwa pierwszej inwestycji zrealizowanej we Wrocławiu przez dewelopera Bouygues Immobilier Polska. Francuskie korzenie tej firmy uzasadniają wybór „Barek na Sekwanie”. – Chcieliśmy nawiązać do Paryża oraz wprowadzić element, który nada budynkowi indywidualny charakter. Wybór dzieła patrona ulicy, przy której stoi budynek był oczywisty – wspomina Cezary Grabowski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Bouygues Immobilier Polska.
Wielka sztuka na budynkach
Dzieła sztuki w nowych budynkach mieszkalnych widuje się w Polsce od lat, ale w ostatnim czasie sztuka coraz śmielej wychodzi także na zewnątrz. Głównie pod postacią murali, które ozdabiają już nie tylko kamienice i inne stare budynki, lecz także te zupełnie nowe. W przestrzeni miejskiej nie ma już miejsca na strach przed dużym formatem. Murale pokrywają całe ściany. Niedawno wielkoformatowe murale pojawiły się np. na budynkach Atelier Praga 2 oraz Stalowa 39 na Pradze-Północ w Warszawie (oba budynki zostały oddane do użytku w 2020 roku). – Sztuka uliczna odmienia budynki i czyni je unikatowymi. Dzięki niej zmienia się oblicze całych miast. Mural wprowadza kolor, optymizm, wspomnienia. Budzi emocje. Jest pretekstem do dyskusji. Mieszkańcy bardzo doceniają, gdy deweloper daje im coś niestandardowego, szczególnie gdy jest to element nawiązujący do historii miejsca, w którym kupili mieszkanie – mówi Cezary Grabowski.
Mural na Atelier Praga 2 przedstawia ulicznego grajka z akordeonem. Postać jest przedstawiona do góry nogami. Autorem malowidła jest Mateusz Kołka, znany i doceniony polski ilustrator. – Uliczni grajkowie są nieodłączną częścią praskiej tradycji – uzasadnia Cezary Grabowski.
Mural na Stalowej 39 także odnosi się do tradycji warszawskiej Pragi. Przedstawia on geometryczne wyobrażenie dawnego, kultowego targowiska zwanego przez mieszkańców Bazarem Pachulskiego i Domańskiego. – Wyrazista i barwna Praga to idealne miejsce dla współczesnej sztuki ulicznej, która jest odważna w formie i nie boi się eksperymentować ze stylem. Niewykluczone, że murale będą pojawiać się także na naszych budynkach w innych częściach Warszawy i w innych miastach Polski. Sztuka to nowy trend w budownictwie, z którego chcemy czerpać i który chcemy rozwijać – podkreśla Cezary Grabowski.
Autorem muralu na Stalowej 39 jest Daniel „Chazme” Kaliński. Jego wymiary to 20 m wysokości i 13 m szerokości.
Sztuka współtworzy osiedla
Deweloper Bouygues Immobilier wprowadza do budynków także inne dekoracje wizualne. Graficznym motywem przewodnim osiedla Perspective – Wille Miejskie, realizowanego na wrocławskich Kowalach, jest designerski liść dębu, który pojawi się na korytarzach, balustradach balkonów i w kilku innych miejscach. Z kolej w ukończonym niedawno budynku Centreville wyróżnia się designerskie logo w kształcie serca, jako symbol lokalizacji budynku w centrum miasta. Poza tym w Centreville jedną z wewnętrznych ścian zdobi grafika dużej mapy przedwojennego Wrocławia. – Dziś sztuka, w różnorodnych formach, coraz bardziej współtworzy nasze osiedla. A wszystko zaczęło się w roku 2004 od Rezydencji Renoir, która jest naszą pierwszą inwestycją mieszkaniową zrealizowaną w Polsce. W tym przypadku do sztuki odnieśliśmy się w oczywiście nazwą, której część to nazwisko słynnego francuskiego malarza – wyjaśnia Cezary Grabowski.
Deweloper Bouygues Immobilier w tym roku obchodzi 20-lecie działalności w Polsce. Przez ten czas ukończył 51 inwestycji mieszkaniowych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a także oddał do użytku ponad 7200 mieszkań.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.