Komunikaty PR

Wkrótce poznamy Liderów Nieruchomości, doradców i specjalistów na dziwne czasy

2020-10-26  |  14:27
Biuro prasowe
Do pobrania Info_pras ( 0.05 MB )

Rynek nieruchomości ma się dobrze, choć sporo się na nim dzieje. Polacy wciąż kupują i sprzedają domy czy mieszkania, o czym świadczy choćby fakt, że ruch w Otodom, najpopularniejszym serwisie z nieruchomościami był we wrześniu o 20-procent większy niż rok wcześniej. Zmiany preferencji mieszkaniowych, trendów cenowych czy rynku najmu są jednak bardzo dynamiczne. Gdzie zatem szukać specjalistów, którzy doradzą przy tak ważnej decyzji, jaką jest zakup nieruchomości? Idealnymi kandydatami wydają się laureaci konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2020, których poznamy już 27 października.

Co się dzieje na rynku?

Boom na rynku nieruchomości w ostatnich latach trwał w najlepsze. Od 2016 do 2019 roku mieszkania na rynku pierwotnym drożały o niecałe 9%, a na rynku wtórnym – o ponad 22%. W niektórych miastach były to podwyżki nawet na poziomie 41%, także w przypadku domów. Pandemia zatrzymała te wzrosty. Obecnie sytuacja się nieco zmieniła: nieruchomości nie tanieją, ale ceny stoją w miejscu

Dodatkowo dostęp do kredytów hipotecznych jest teraz utrudniony przez większe wkłady własne oraz dodatkowe weryfikacje zdolności kredytowej. Specjaliści mówią o nadchodzącej recesji, która też nie zachęca do zaciągnięcia hipoteki. Z drugiej strony spadek liczby transakcji kredytowych zrekompensowały osoby, które z powodu najwyższej w UE inflacji i skrajnie niskiego oprocentowania lokat zaczęły wycofywać swoje pieniądze z banków i przenosić je na rynek nieruchomości. W niepewnych czasach jest on jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań.

Jak odnotował Otodom, od połowy marca do końca czerwca częściej szukaliśmy domów niż mieszkań, co było ewenementem. W szczytowym momencie, tj. 12 kwietnia br. domy na sprzedaż stanowiły 48% wyszukiwań, a mieszkania na sprzedaż 33% (w marcu mieszkania stanowiły 51%, a domy 36%). Z kolei w lipcu i sierpniu te nieruchomości były wyszukiwane porównywalnie często. We wrześniu szala znów przechyliła się w stronę mieszkań, ale różnica jest minimalna: mieszkania - 44%, domy - 38%. Bardzo zyskiwały i do teraz zyskują działki, zarówno rekreacyjne, jak i budowlane. Zmieniały się preferencje dotyczące metraży - szukaliśmy większych nieruchomości, koniecznie z balkonem, tarasem lub ogrodem, mniej zwracając uwagę na lokalizację w centrum. Spore zmiany przechodzi rynek najmu, o 48% zwiększyła się podaż mieszkań, o 1% spadły stopy zwrotu z takich inwestycji.

W tej specyficznej sytuacji przewodnik po rynku, profesjonalista, ekspert jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. 

Biuro i pośrednik - gdzie szukać najlepszych?

Przez lata wokół zawodu pośrednika narosły pewne stereotypy - nie zawsze pokazujące tę profesję w dobrym świetle. Możliwość zarobienia atrakcyjnych pieniędzy skusiła szersze grono i na rynku pojawili się amatorzy. Jednak pośrednik, tak jak prawnik czy księgowy, to zawód, w którym wiele zależy od umiejętności, doświadczenia, podejścia i wszechstronnej wiedzy. Dobry jest na wagę złota, a słaby może nie ustrzec od kłopotów. Poszukując odpowiedniej osoby, warto korzystać z poleceń, wybierać spośród profesjonalnych biur i kompetentnych doradców.

Rzetelne polecania na wyciągnięcie ręki

Jedną z rekomendacji może być najważniejsza nagroda branżowa, Lider Nieruchomości Otodom, która wkrótce zostanie przyznana ponownie. Nagrodzone zostaną najlepsze biura nieruchomości z każdego województwa (16) oraz jedno działające w całym kraju. Ponadto, jedna osoba otrzyma indywidualnie tytuł Pośrednika Roku. Organizatorem jest najpopularniejszy serwis nieruchomości Otodom, który od wielu lat stawia na profesjonalizację zawodu pośrednika oraz dba o rozwój umiejętności przedstawicieli branży poprzez organizację Akademii Rozwoju Agenta, wydawanie kwartalnika Agent Nieruchomości, a także intensywne działania edukacyjne na blogu i w mediach społecznościowych. 

Wybór laureatów został dokonany we współpracy z agencją badawczą IQS na podstawie obiektywnego konkursu. – Badanie zostało przeprowadzone w kilku etapach. Etap pierwszy obejmował analizę pozyskanych od biur danych dotyczących między innymi liczby pracowników, liczby ofert oraz liczby transakcji. Etap drugi to ocena ofert zamieszczanych w serwisie Otodom pod kątem jakości zdjęć oraz kompleksowości informacji w ofercie. Do trzeciego etapu przechodziły tylko najlepsze biura z danego województwa. Ta część została zrealizowany w oparciu o metodologię Mystery Shopper, czyli Tajemniczego Klienta. Polegała na weryfikacji jakości obsługi przez pracowników biur. Każde zgłaszające się biuro miało takie same szanse, niezależnie od wielkości, liczby transakcji czy lokalizacji, a to dzięki zastosowaniu przeliczników i algorytmów, które niwelowały efekt skali, uwypuklając aspekt jakości i efektywności – wyjaśnia Marta Rybicka, Business Unit Director z firmy badawczej IQS.

Gala Liderów Nieruchomości już we wtorek 

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu nagrody odebrało 17 biur nieruchomości, a dodatkowo tytuł Pośrednika Roku otrzymał Sebastian Wielgus z White Wood Nieruchomości z Gdyni. – Dzięki skomplikowanej, opracowanej przez specjalistów od badań rynkowych procedurze, możemy założyć, że Liderzy Nieruchomości Otodom to właśnie najlepsi z najlepszych. Nagrodą w konkursie jest promocja w mediach branżowych i ogólnopolskich oraz kampania billboardowa. Zwycięzcy otrzymają również możliwość posługiwania się już na zawsze emblematem konkursu “Lider Nieruchomości 2020” – wyjaśnia Monika Rudnicka, General Manager Otodom. 

W tym roku laureatów poznamy 27 października o godzinie 18 podczas uroczystej Gali “Lider Nieruchomości Otodom 2020”, która będzie transmitowana live na kanałach serwisu na Facebooku i YouTube oraz na stronie internetowej otodom.pl. 

Otodom nadawać będzie z... domu. 

Tym razem laureaci zostaną ogłoszeni wprost z domowego zacisza. Plebiscyt poprowadzi znany prezenter telewizyjny Olivier Janiak oraz General Manager Otodom Monika Rudnicka. Podczas gdy w ubiegłym roku liczba zaproszeń była limitowana, tym razem – dzięki online’owej formie – transmisję może obejrzeć każdy zainteresowany, odwiedzając media społecznościowe serwisu lub stronę otodom.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.