Wrocław: gdzie dziś szukamy mieszkań?
Choć pierwsza trójka najchętniej wybieranych dzielnic się nie zmieniła, to zauważalne są zmiany w strukturze wiekowej mieszkańców. Na przestrzeni ostatnich 20 lat silnie rozwinęły się tereny Psiego Pola. To właśnie tu liczba ludności wzrosła o… prawie 16 tysięcy. Gdzie dziś szukamy mieszkań we Wrocławiu? Na co zwracamy szczególną uwagę?
Wróciliśmy do miast
Kilkanaście lat temu mieszkanie poza miastem mogło być synonimem luksusu. Duży dom z ogrodem był marzeniem dla wielu osób, jednak wizja ta nie zawsze była w stanie przetrwać próbę czasu. Przestrzeń nie rekompensowała długich dojazdów do pracy. Coraz więcej osób wracało zatem do miast, licząc na wyższy komfort życia.
Niemal w kontrze do trendu podmiejskiego życia pojawiała się moda na centrum miasta. Być blisko wszystkiego – atrakcji, infrastruktury, parków – oznaczało dla wielu uwolnienie się od przymusu dojazdów i zyskanie czasu dla siebie.
Lepsza infrastruktura, większe możliwości
Jednak z biegiem czasu osoby poszukujące mieszkań zaczęły zwracać coraz większą uwagę na komfortową, spokojną okolicę. Rozwiązaniem stały się inwestycje budowane w otoczeniu zieleni. Wraz z rozbudową infrastruktury – zwiększaniem siatki połączeń w komunikacji miejskiej czy pojawieniem się nowych możliwości transportu: rowerów miejskich czy hulajnóg i skuterów wypożyczanych na minuty – pojęcie „dogodnej lokalizacji” staje się znacznie obszerniejsze. Miejsce, z którego można dostać się do innych części miasta na różne sposoby, jest dla kupujących atrakcyjne.
Psie Pole z największym przyrostem mieszkańców
Od lat niezmiennie w czołówce najczęściej wybieranych dzielnic są Fabryczna, Krzyki i Śródmieście. Najwięcej mieszkańców przybyło za to na Psim Polu. W ciągu niespełna 20 lat przybyło aż 15,9 tys. osób. To rekordowy wzrost. Na Fabrycznej liczba mieszkańców wzrosła o 12 tys., a na Krzykach – o 10 tys. Jedynie Stare Miasto i Śródmieście odnotowały spadki – odpowiednio o 14 tys. i 24 tys.
Krzyki najczęściej wybierane przez ludzi między 30 a 35 r.ż.
Interesujący jest również podział dzielnic ze względu na wiek. Według danych Urzędu Statystycznego we Wrocławiu jeszcze 20 lat temu najliczniejszą grupą wiekową na Fabrycznej i Psim Polu były osoby w wieku 45-49, obecnie to 35-39. Odwrotną tendencję natomiast można zaobserwować na Krzykach, Śródmieściu i Starym Mieście – kiedyś zamieszkiwały je najliczniej osoby w wieku 20-24, obecnie: 30-34.
Jakich mieszkań szukają wrocławianie?
Szukając nowego M, bierzemy pod uwagę w dużej mierze lokalizację, cenę nieruchomości oraz standard inwestycji. Na znaczeniu zyskują te osiedla, które są położone w spokojnej, cichej okolicy.
– W ostatnich latach mocno rozbudowują się okolice nad rzeką. Mieszkańcy mają do dyspozycji tereny zielone, dobre do uprawiania sportu czy spacerów. Jednocześnie to, co je wyróżnia, to również często bliskość Rynku, czyli połączenie dwóch bardzo cenionych przez nabywców aspektów. W myśl tej idei zbudowaliśmy Osiedle nad Odrą – inwestycję przy ul. Rychtalskiej – tłumaczy Jakub Orski z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A. – Z drugiej zaś strony klienci często są zainteresowani obrzeżami miasta, ale jeszcze w jego administracyjnych granicach, co zapewnia dobrą infrastrukturę. Nasza najnowsza inwestycja, Nova Stoczniova, mieści się właśnie na Zakrzowie – w spokojnej okolicy, często wybieranej przez rodziny z dziećmi.
Niezaprzeczalnie kupujący zwracają dziś jeszcze większą uwagę na swój komfort. O ile kilkanaście lat temu balkon był atutem oferty, o tyle dziś jest jej obowiązkowym elementem. Pożądane są także ogródki na parterze inwestycji. Wielu planuje zakup mieszkania nieco większego – z myślą o domowym biurze. Dla przyszłych mieszkańców istotna jest też kwestia parkingu – zwłaszcza na obrzeżach często zdarza się, że na rodzinę przypadają dwa samochody. To aspekty, które – obok lokalizacji – mogą okazać się decydujące dla wyboru konkretnego mieszkania.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.