Wschodzące lokalizacje magazynowe w Polsce – rynek kielecki
AXI IMMO Group
Twarda 18
00-105 Warszawa
monika.rykowska|axiimmo.com| |monika.rykowska|axiimmo.com
+48 725 900 100
www.axiimmo.com
Kielce to miasto pełniące funkcję centrum gospodarczego, a także główny ośrodek z województwa świętokrzyskiego, w którym rozwija się lokalny rynek magazynowy. Historycznie, region ten związany był z eksploatacją i przetwórstwem surowców mineralnych z bogatymi tradycjami w przemyśle metalowym i budowlanym. Aktualnie, dzięki poprawie infrastruktury drogowej i centralnemu położeniu staje się nowym ważnym punktem na magazynowej mapie Polski. Jaki jest potencjał sektora w regionie sprawdzili eksperci AXI IMMO.
Całkowite zasoby kieleckiego rynku magazynowego na zakończenie czerwca 2020 r. wynosiły 102 000 mkw. (+41,5% r/r). Ostatnim oddanym do użytku nowoczesnym parkiem logistycznym jest inwestycja firmy 7R (7R Park Kielce, 21 700 mkw.), którą deweloper dostarczył na zakończenie 2019 roku. Obecnie w regionie położonym w południowo-centralnej Polsce brak projektów w trakcie realizacji. Rynek jest dość młody, dlatego deweloperzy będę podchodzić ostrożnie do nowych inwestycji, zwłaszcza spekulacyjnych. Aktualnie na kieleckim rynku, od ręki dostępnych jest ok. 35 000 mkw. powierzchni magazynowej (34,5%, całkowitych zasobów).
Po stronie popytowej w pierwszej połowie 2020 roku zanotowano jedną transakcję najmu, w Panattoni Park Kielce (2 900 mkw.). Ponadto, podpisano krótkoterminową umowę najmu na ponad 13 000 mkw. W ostatnim czasie kielecki rynek zdominowany jest przez najemców z sektora tekstyliów, a także firmy logistyczne.
„Charakteryzując potencjał kieleckiego rynku magazynowego, jako pierwszy argument należy wskazać dobrą lokalizację na mapie Polski. Położenie miasta przy trasie S7 gwarantuje połączenia na północ do Warszawy i dalej do Trójmiasta, a na południe m.in. do Krakowa. Z kolei droga krajowa nr 74 łączy Kielce z regionem Polski Centralnej. Firmy zainteresowane rozwojem w tej lokalizacji z pewnością ucieszy fakt, że władze miasta są na ukończeniu nowego projektu Centrum Kształcenia Praktycznego, które w najbliższych latach dostarczy na ten rynek wielu specjalistów. Ponadto region ten dysponuje dużym zasobem relatywnie tanich i przygotowanych terenów inwestycyjnych, dużym zasobem doświadczonej kadry, a także władzami miasta, które z chęcią pomogą znaleźć najbardziej komfortowe rozwiązanie dla inwestorów zainteresowanym rozwojem biznesu w stolicy województwa świętokrzyskiego. Lokalizacja ze względu na swoje atuty, może stać się atrakcyjną destynacją dla firm e-commerce, których trend rozwoju w nowych, dobrze skomunikowanych z siecią autostrad miastach wojewódzkich i regionalnych obserwujemy w ostatnich latach” – komentuje Danuta Dzierżak, Associate Director Industrial & Logistic w AXI IMMO.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.