Wykorzystanie energii i inteligentne zarządzanie – nowe trendy w budownictwie
Robert Stachowiak, Prezes Zarządu spółki deweloperskiej SGI
Już od kilku lat, wiele na znaczeniu, nie tylko w budownictwie, ale i w innych branżach, zyskują ekologia, funkcjonalność i energooszczędność. Deweloperzy na bieżąco analizują panujące trendy i dostosowują swoją ofertę do potrzeb potencjalnych klientów. Czasem starają się je wyprzedzać, zostając pionierami w danej dziedzinie. Wiedza i oczekiwania klientów w zakresie nowoczesnych rozwiązań w budynkach wielorodzinnych stale rosną, co przekłada się także na ich decyzje o zakupie wymarzonego mieszkania.
Rekuperacja, czyli odzyskane ciepło
Odpowiednia wentylacja w budynku to niezwykle istotna kwestia, znacząco wpływająca na komfort przebywania w pomieszczeniach. Wejście w życie nowych przepisów oraz wymagań dotyczących warunków technicznych będzie się wiązało między innymi z obowiązkiem zapewnienia nowego poziomu energii pierwotnej (EP), czyli pozyskiwanej bezpośrednio z zasobów naturalnych. Po 2021 r. praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie wskaźnika EP na wymaganym poziomie bez zastosowania rekuperacji.
Jest to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w budownictwie mieszkaniowym, traktowane na równi z tematem ogrzewania. Głównym zadaniem rekuperatora jest odprowadzanie zużytego, wilgotnego powietrza o obniżonej jakości i zastępowanie go nowym, przefiltrowanym. Sprawia to, że powietrze wewnątrz budynku jest zawsze świeże i wolne od zanieczyszczeń. Dzięki takiemu działaniu rekuperatorów możliwe jest także zaoszczędzenie sporej ilości energii. Cieszy się dużym uznaniem klientów zainteresowanych naszą najnowszą warszawską inwestycją – Ustronie Mokotów.
Funkcjonalność i inteligentne zarządzanie
W ostatnich latach ogromne znaczenie zaczęły mieć innowacyjne i nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwalają między innymi na automatyzację i zdalne zarządzanie mieszkaniem. Zainteresowanie tego typu funkcjami wśród kupujących jest stale widoczne, a postępująca cyfryzacja sprzyja ich rozwojowi. Najbardziej popularne są tutaj systemy typu smart home. Dzięki nim możliwe jest np. automatyczne zamykanie, otwieranie okien i drzwi, sterowanie oświetleniem, pracą urządzeń elektrycznych czy regulacją temperatury. Systemy te pomagają również oszczędzać pieniądze. Inteligentny dom ma wpływ na redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewaniem, a także zabezpiecza zainstalowane sprzęty przed awariami związanymi np. z przepięciem czy zalaniem. Zakres możliwych udogodnień związanych ze smart home zależy od wykorzystywanej do tego aplikacji lub sprzętu. W przypadku inwestycji Ustronie Mokotów, w ramach standardowego wyposażenia domu nabywcy otrzymują system automatyki domowej KNX firmy ABB.
Odnawialna energia na dachach
Kolejnym przykładem popularnych rozwiązań jest stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwalających na pozyskiwanie zielonej energii. Ich działanie polega na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnych modułów zwanych panelami słonecznymi, montowanych na stabilnym podłożu, najczęściej na dachu. Są zbudowane z połączonych szeregowo ogniw, dzięki którym wytwarzają prąd. W związku ze zmianami przepisów dotyczących warunków technicznych, to rozwiązanie również będzie jeszcze mocniej zyskiwało na znaczeniu i popularności. Co ważne, stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na utrzymywanie odpowiednich wskaźników energii pierwotnej.
***
SGI to firma deweloperska, która specjalizuje się w budowie wysokiej jakości mieszkań i apartamentów. Działa na polskim rynku jako podmiot z prywatnym kapitałem od 1990 roku. Wielokrotnie nagradzana w konkursach branżowych. Do tej pory zrealizowała 47 projektów deweloperskich, w których oddane zostało 5.500 mieszkań, 41.000 m2 powierzchni biurowej i 24.000 m2 powierzchni handlowej. SGI skupia się obecnie na realizacji inwestycji mieszkaniowych w Warszawie oraz inwestycjach na rynku kapitałowym.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.