Komunikaty PR

Wyniki działalności Grupy Murapol po trzech kwartałach 2023 roku

2023-10-09  |  12:30
Biuro prasowe

GK Murapol po trzech kwartałach 2023 r.: stabilna sprzedaż do klientów detalicznych, szeroka oferta lokali mieszkalnych oraz rozbudowany portfel projektów w realizacji

  • 3 080 lokali w 15 miastach przekazanych klientom detalicznym oraz na rzecz PRS – czyli o ponad 16% więcej r/r.
  • Sprzedaż netto do klientów detalicznych oraz na rzecz PRS na poziomie 2 478 lokali, w tym do klientów detalicznych 2 229 wobec 2 215 w analogicznym okresie 2022 r.
  • Szeroka oferta mieszkań i apartamentów inwestycyjnych udostępniona
    do dyspozycji klientów – blisko 3,2 tys. lokali w ofercie na dzień 30.09.2023 r.
  • Rozbudowany portfel projektów w realizacji obejmujący na dzień 30.09.2023 r. ponad 6,5 tys. lokali w 64 budynkach w 15 miastach.
  • Duży i regularnie odnawiany bank ziemi pod budowę ponad 20,6 tys. lokali na dzień 30.09.2023 r.

 

SPRZEDAŻ NETTO

Sprzedaż netto do klientów detalicznych  GK Murapol, zrealizowana w ciągu trzech kwartałów br. wyniosła 2 229 lokali (umowy deweloperskie, przedwstępne oraz opłacone umowy rezerwacyjne, po wyeliminowaniu rezygnacji). W samym 3Q 2023 r. GK Murapol podpisała z klientami detalicznymi 887 umów deweloperskich, przedwstępnych i opłaconych rezerwacji (po wyeliminowaniu rezygnacji) wobec 825 w 3Q 2022 r. Ponadto, deweloper dokonał sprzedaży w segmencie PRS (na rzecz instytucjonalnego najmu lokali) 249 lokali w formule design&build, co łącznie daje sprzedaż netto na poziomie 2 478 lokali w ciągu trzech kwartałów 2023 r. wobec 2 789 w analogicznym okresie 2022 r.

PRZEKAZANIA

W okresie od stycznia do września 2023 r. GK Murapol wydała 3 080 lokali wobec 2 649 w analogicznym okresie minionego roku. Klientom detalicznym przekazane zostały klucze do
2 234 mieszkań wobec 2 205 lokali wydanych w analogicznym okresie ub.r. (wzrost o 1,3%). Ponadto, na rzecz PRS/PBSA 2023 r. zostało przekazanych 846 lokali, wobec 444 rok wcześniej.

WPROWADZENIE DO OFERTY

W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. GK Murapol wprowadziła do oferty 2 615 lokali mieszkalnych w 12 miastach, w tym m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie oraz miastach aglomeracji śląskiej. Nowa oferta obejmuje mieszkania oraz apartamenty inwestycyjne zaprojektowane zarówno w nowych projektach nieruchomościowych, jak i kolejnych etapach realizowanych już inwestycji. Na dzień 30 września 2023 r. oferta GK Murapol obejmowała blisko 3,2 tys. lokali w 15 miastach. 

LICZBA LOKALI W BUDOWIE

Na dzień 30 września 2023 r. portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował 6 543 lokale w 64 budynkach powstających w ramach 34 projektów na terenie 15 miast Polski.

BANK ZIEMI

GK Murapol systematycznie odnawia i rozbudowuje aktywny bank ziemi. Tylko w pierwszym półroczu 2023 r. uzyskała decyzje o pozwoleniu na budowę ponad 5,1 tys. lokali na gruntach
w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie, Gliwicach, Toruniu i Bielsku-Białej. Na dzień 30 września 2023 r. GK Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę ponad 20,6 tys. mieszkań w 17 miastach.

- Z satysfakcją podsumowujemy minione trzy kwartały 2023 r., które potwierdzają stabilizację wyników operacyjnych naszej działalności. Stoi za tym nasza sprawność w realizacji każdego etapu procesu inwestycyjnego w pełni zintegrowanego w organizacji, począwszy od akwizycji gruntów i pozyskiwania pozwoleń na budowę, po produkcję i regulowanie procedur finalizujących projekty nieruchomościowe. Zaprezentowane parametry operacyjne pokazują, że rozwijaliśmy każdy etap procesu inwestycyjnego równocześnie w kilkunastu lokalizacjach. Taka skala działalności zdywersyfikowanej geograficznie jest możliwa tylko w dojrzałej organizacji, z wypracowanym i sprawdzającym się przez lata oraz skalowalnym modelem biznesowym. To także efekt elastyczności w działaniu oraz umiejętności dostrzegania szans rynkowych. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A. – Naszą przewagą, potwierdzaną przez stabilne wyniki sprzedażowe, jest także strategia produktowa, oparta o uniwersalną ofertę, czyli kompaktowe lokale odpowiadające na potrzeby najszerszego segmentu rynku, dostępną w kilkunastu miastach na terenie całej Polski – dodaje Nikodem Iskra.

W ciągu ponad 22 lat działalności (do 30 września br.) GK Murapol zrealizowała 81 wieloetapowych inwestycji, w ramach których powstało 411 budynków obejmujące łącznie blisko 27,2 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1,21 mln mkw.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości BRAK ZDJĘCIA
2024-07-24 | 11:32

Guess w Elektrowni Powiśle z większym biurem

Guess Poland jest najemcą biurowym Elektrowni Powiśle od 2018 roku. Po 6 latach od podpisania pierwszej umowy, globalna marka lifestyle’owa zdecydowała się przedłużyć najem o kolejne lata, a także dokonać ekspansji na większą
Nieruchomości Skyliner w 100% wynajęty
2024-07-24 | 11:00

Skyliner w 100% wynajęty

Karimpol Polska podpisał właśnie umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. W ramach porozumienia najemca - jeden z czołowych deweloperów
Nieruchomości Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym
2024-07-24 | 08:00

Szymon Marciniak i dodatkowa oferta promocyjna na Mieszkaniowym Dniu Otwartym

Niewiele czasu pozostało, by skorzystać z lipcowej promocji Grupy Murapol, w ramach której deweloper postawił do dyspozycji klientów 260 mieszkań i apartamentów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Od przyszłego roku akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75 proc. To trzy razy więcej niż na tradycyjne papierosy

 Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – mówi Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Infrastruktura

Zielone zamówienia publiczne stanowią dziś zaledwie kilka procent rynku. Rządowy zespół ma opracować specjalne kryteria dla nich

Zielone zamówienia publiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej powszechną praktyką, choć w Polsce odpowiadają za kilka procent ogólnej liczby zamówień. Duży nacisk na ten aspekt, w postaci nowych regulacji i wytycznych, kładzie także Unia Europejska. Dlatego też w maju br. zarządzeniem prezesa Rady Ministrów został powołany specjalny rządowy zespół, którego zadaniem będzie uwzględnienie aspektów środowiskowych w polskim systemie zamówień publicznych oraz opracowanie wytycznych dla zamawiających. – Ważne, żeby te opracowywane kryteria były dostosowane do realiów polskiego rynku – wskazuje Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

IT i technologie

Boom na sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia ma dopiero nastąpić. Wyzwaniem pozostają regulacje i zaufanie do tej technologii

Sztuczna inteligencja ma potencjał, żeby zrewolucjonizować podejście do profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów, jednocześnie redukując ich koszty. W globalnej skali wartość rynku rozwiązań opartych na AI w opiece zdrowotnej rośnie lawinowo – w ub.r. wynosiła ponad 32 mld dol., ale do 2030 roku ta kwota ma się zwiększyć ponad sześciokrotnie. Również w Polsce narzędzia bazujące na AI zaczynają być wdrażane coraz szerzej, choć – jak wynika z lipcowego raportu SGH – prawdziwy rozwój potencjału sztucznej inteligencji w polskiej branży ochrony zdrowia ma dopiero nastąpić. Warunkiem jest stworzenie stabilnego i bezpiecznego środowiska dla rozwoju tej technologii, opartego na regulacjach prawnych i zaufaniu wszystkich interesariuszy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.