XILO MINI – moc światła w mikroskali
Rodzina opraw dekoracyjnych XILO marki LABRA zaprojektowanych przez Macieja Karpiaka wzbogaciła się o kolejne oprawy — tym razem w wersji mini. Choć ich rozmiar znacząco się zmniejszył, nie straciły na swoich walorach wizualnych ani na technicznych możliwościach. Dodatkowo dzięki nowym gabarytom perfekcyjnie łączą się ze zintegrowanym systemem liniowym MULTISYSTEM.
Zgodnie z filozofią Light thinking — w centrum każdego nowego projektu zawsze są trzy składowe: światło, forma i człowiek. Oznacza to, że LABRA robi wszystko by maksymalnie zwiększyć komfort człowieka i zmniejszyć wpływ na środowisko, dlatego korzysta z materiałów nadających się i pochodzących z recyklingu jak szkło i aluminium. Lampy marki LABRA mają neutralnie wpisywać się w wystrój wnętrz. Udaje się to osiągnąć dzięki redukcji elementów opraw do niezbędnego minimum. Taka myśl przyświecała również podczas pracy nad XILO MINI, w których aspekty dekoracyjne czy funkcjonalne, ale także ekologiczny, nie kłócą się z minimalistyczną dyscypliną. Nowe oprawy, choć w wersji mini, łączą w sobie rzemieślniczą pracę, z kojącą atmosferą kreowaną przez światło, w której kolor czy forma budują nastrój relaksu, spokoju i odprężenia.
Skąd pomysł, by nagrodzoną już wielokrotnie w polskich i międzynarodowych konkursach lampę zminiaturyzować?
– To nie był nowy pomysł, raczej realizacja wcześniej zaplanowanych projektów, które stanowią naturalny rozwój oraz uzupełnienie oferty sprzedażowej rodziny XILO. Mniejsza wersja jest dedykowana osobom, które nie posiadają gabarytowo tak dużej przestrzeni, żeby kupić i zamontować większą wersję. XILO MINI to swoisty kompromis i wypełnienie luki dla przedziału cenowego oferty całej rodziny – tłumaczy Maciej Karpiak.
– Xilo mini – to kontynuacja obranej przez nas drogi, na której konsekwentnie realizujemy nasze założenie, czyli tworzymy recyklingowane produkty w sposób lokalny, po to by zmniejszyć ślad węglowy i wspierać polskich przedsiębiorców, dlatego na co dzień produkujemy w naszym zakładzie w Babicach, a do produkcji szkła zaprosiliśmy Polskie Huty. Kolekcja została rozszerzona ze względów funkcjonalnych i jako dopełnienie rodziny, ponieważ zależy nam na holistycznym podejściu do wnętrz i potrzeb osób w nich przebywających – dodaje Tomasz Mucha CEO LABRA.
Czym wersja mini różni się od klasycznej?
– XILO MINI ma jedną zasadniczą różnicę. Ze względu na gabaryt nie mogliśmy wykonać go z transparentnego szkła barwionego w masie. Oprawa została znacznie pomniejszona, co na dzisiaj uniemożliwia zamontowanie klosza wewnętrznego — potrzebnego do przesłonięcia źródła światła. XILO MINI jest dostępne w wersji satynowanego szkła opalowego. Oprawki oraz zastosowane komponenty nie różnią się od tych stosowanych w dużej wersji, niemniej jednak ze względu na gabaryty nie mamy tu dostępnych wszystkich możliwych do zastosowania w dużym XILO opcji. Mieliśmy kilka celów do zrealizowania. M.in. wybrane modele rodziny XILO MINI posiadają atest IP65 — co w zasadniczy sposób odróżnia ją od większej wersji. Dzisiaj można w swobodny sposób zamontować ją w domu w pomieszczeniach mokrych oraz na zewnątrz – tłumaczy projektant. Jakie są więc możliwości nowej oprawy? – To co oferuje to: bardzo wysoka sprawczość świetlna, dzięki zastosowaniu szkła opalowego, wysokie CRI (oddawanie barw) bardzo ważne podczas wykonywania makijażu w łazience. Zastosowane w kloszu szkło opalowe doskonale rozprasza światło i sprawia, że jest go więcej i jest dobrze dystrybułowane w całym pomieszczeniu. Dzięki temu, ograniczamy ilości opraw w pomieszczeniu, a tym samym projektujemy z myślą o poszanowaniu zasobów naszej Planety. – dodaje Tomasz Mucha.
XILO MINI można podpiąć do systemu liniowego. — Wszystkie trzy wielkości kloszy XILO MINI można zamontować do systemu liniowego MULTISYSTEM. Parametry oświetleniowe dopasowaliśmy do wielkości opraw i mogę bez obaw stwierdzić, iż XILO MINI świeci tak samo dobrze, jak jej większa siostra. – tłumaczy Maciej Karpiak.
XILO MINI dzięki swojemu nowemu rozmiarowi, nadaje się do zamontowania w wersji zwieszanej do MULTISYSTEMU. – Występuje także w wersji natynkowej i jako kinkiet w wersji IP65. Z mini rozmiaru udało się wyciągnąć — maksimum możliwości. Nowością jest dostępność XILO MINI tylko w wersji opalowej oraz nowy sposób montażu: kinkiet oraz zwis kompatybilny z naszymi produktami z serii systemów liniowych — MULTISYSTEM. Dzięki łatwemu montażowi można za pomocą zakliknięcia podłączyć ją do zintegrowanego systemu, a w razie potrzeby dowolnie zamieniać z innymi oprawami. – doprecyzowuje Tomasz Mucha CEO LABRA.
LABRA - polska rodzinna marka produkująca nowoczesne architektoniczne oprawy oświetleniowe, otwarta na ludzi, pomysły i kreatywne rozwiązania.
Wierzymy, że dobre relacje stanowią fundament rozwoju, sukcesów i dobrej energii.
Jako producent czujemy się odpowiedzialni za to, w jaki sposób wpływamy na otoczenie. Dlatego nasze projektowanie, produkcja i dystrybucja odbywają się w duchu fair trade i less waste. Naszą filozofią jest Light Thinking. To oznacza, że w centrum naszej pracy jest światło, forma i człowiek. Nasze działania projektowe mają na celu zwiększenie komfortu człowieka i zmniejszenie wpływu na środowisko. Dlatego korzystamy z materiałów nadających się i pochodzących z recyklingu jak PETFelt, szkło i aluminium. Wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby jeszcze lepiej panować nad światłem, jak również świadomie zmniejszamy ślad węglowy poprzez współpracę z lokalnymi dostawcami.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.