Z korzyścią dla wszystkich.
Wilczak 20 i Nowe Żegrze - to pierwsze osiedla zrealizowane przez dewelopera w Poznaniu, których mieszkańcy korzystają już z zalet paneli fotowoltaicznych. Inwestor, spółka Agrobex zapowiada kolejne projekty, gdzie rozwiązania proekologiczne będą odgrywać bardzo ważną rolę.
Fotowoltaika to nie tylko trend, ale też znak czasów, w których żyjemy. To troska o środowisko, naszą planetę i przyszłe pokolenia. Po kilku latach, kiedy beneficjentem były głównie domy jednorodzinne, spółka Agrobex rozszerzyła te korzyści na mieszkańców budynków wielorodzinnych i jako pierwszy deweloper w Poznaniu zrealizowała projekt wspierany energetycznie przez fotowoltaikę. Na dachach budynków, w ramach osiedla Nowe Żegrze, zamontowano 274 panele fotowoltaiczne (166 paneli PV monokrystalicznych 300W oraz 108 paneli Ecolik 3P M320). - Wprowadzając na rynek ten projekt, czyli już w 2017 roku, zdecydowaliśmy się na instalowanie paneli fotowoltaicznych. Teraz, kiedy już inwestycja została zrealizowana, lokatorzy chwalą sobie takie rozwiązanie, które zaspokaja zapotrzebowanie na prąd, na przykład w hali garażowej, klatkach schodowych czy przy oświetleniu terenów zielonych – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Z kolei pod koniec minionego roku deweloper zakończył realizacje osiedla Wilczak 20. Powstało 6 budynków wielorodzinnych z 545 lokalami łącznie. - To dla nas bardzo ważny projekt. Poza komfortem i bezpieczeństwem zapewniliśmy mieszkańcom również nowoczesne, w tym proekologiczne rozwiązania. Zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne, a także zaaranżowaliśmy przestrzeń pełną zieleni, które tworzą wyjątkowy klimat na terenie osiedla - dodaje Lucyna Jarczyńska.
Wspomniane osiedla to początek mariażu Agrobexu z fotowoltaiką. Deweloper wykorzysta energie płynącą ze słońca również w kolejnych projektach. Z zalet takiego rozwiązania skorzystają przyszli mieszkańcy realizowanego w powiecie poznańskim osiedla Kleszczewo Park oraz Osiedla Silesia, które powstaje na terenie Zielonej Góry. - W kontekście Kleszczewo Park nasz dział techniczny jest na etapie wyboru takiego produktu, takiego rozwiązania, aby efektywność i korzyści płynące z fotowoltaiki były jak największe. Natomiast w przypadku projektu w Zielonej Górze zamontujemy 126 modułów. Nie ukrywam, że ta technologia będzie wykorzystywana przy większości naszych planowanych projektach mieszkaniowych - podsumowuje Paweł Michalski, Dyrektor Działu Realizacji Inwestycji.
Branża deweloperska jest świadoma konieczności rozwiązań proekologicznych. Zrozumiała, że należy dbać o środowisko bardziej niż do tej pory. Z ramienia Polskiego Związku Firm Deweloperskich powstał specjalny Ekoprzewodnik czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. Spółka Agrobex jest z pewnością prekursorem takich działań, a pozostali uczestnicy rynku powinni brać z niej przykład. Oczekuje tego nasza planeta, oczekują tego klienci.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.