Komunikaty PR

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – jakie są jego zalety?

2021-01-26  |  12:45
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.06 MB )

Rynek mieszkań deweloperskich w Polsce z roku na rok bije kolejne rekordy. W 2020 roku oddano do użytku najwięcej mieszkań od lat 80-tych, a w pierwszym półroczu 2021 roku padł historyczny rekord sprzedaży. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie portalu Gumtree.pl, dla Polaków już sam fakt, że będą mieszkać w nowym budownictwie, jest bowiem bardziej istotny niż cena. A zalet jest dużo więcej.

 

Polski rynek mieszkań deweloperskich od dwóch lat notuje historyczne wyniki. Według danych GUS, w 2020 roku w Polsce oddano do użytku niemal 222 tys. lokali mieszkalnych – najwięcej od 40 lat, a jak wynika z danych Eurostatu, już w 2019 roku nieruchomości z rynku pierwotnego stanowiły aż 49% wszystkich transakcji mieszkaniowych.

 

Z kolei miniony rok przyniósł rekordową sprzedaż. Firma JLL, która co kwartał zbiera dane w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce”, badając sześć największych rynków w kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź), policzyła, że w pierwszym półroczu 2021 roku deweloperzy sprzedali w tych miastach 39 tys. mieszkań i było to najlepsze półrocze w historii rynku pierwotnego w Polsce. Co w takim razie skłania Polaków do zakupu mieszkań deweloperskich?

 

Jakość mieszkania ważniejsza od ceny

 

Preferencje polskich konsumentów w tym obszarze zbadała w 2019 roku agencja SW Research na zlecenie portalu Gumtree.pl. Wśród danych zebranych w raporcie „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” znalazły się m.in. czynniki, które mają największy wpływ na decyzję o zakupie lokalu.

 

Okazało się, że wśród tych najważniejszych, Polacy wymieniają lokalizację i cenę, ale dla osób, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, od ceny ważniejszy jest już sam fakt, że będą mieszkać w nowym budownictwie. 45% ankietowanych wskazało, że jest to dla nich czynnik determinujący podjęcie decyzji. Co więcej, 33% respondentów przyznało, że ważna jest dla nich również lepsza jakość nowego budownictwa – zarówno instalacji, jak i wykończenia.

 

Energooszczędność nowych budynków i niższe rachunki za prąd

 

Lepsza jakość, na którą wskazują ankietowani, znaczy dziś dużo więcej niż tylko wysoki standard i przekłada się zarówno na komfort mieszkania, jak i koszty użytkowania budynku oraz mieszkania. Są one zasługą lepszej efektywności energetycznej nowych obiektów, a także inteligentnych technologii, które deweloperzy coraz częściej, wprowadzają do swoich projektów w standardzie.

 

- Wyższa energooszczędność budynków ma dla nabywców wymierne korzyści. Dzięki nowym technologiom i materiałom, jako deweloperzy, możemy projektować i budować takie osiedla i mieszkania, które pozwalają korzystać z energii w zrównoważony sposób. Oszczędności, które można poczynić na zużyciu prądu i ciepła, dzięki takim technologiom, jak chociażby system automatyki mieszkaniowej Appartme by Skanska, sięgają nawet kilkunastu procent w skali roku – tylko dzięki racjonalizacji konsumpcji energii. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza teraz, gdy ceny energii nie przestają rosnąć – podkreśla Artur Łeszczyński,  menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej  Skanska.

 

Elastyczne rozkłady mieszkań

 

Kolejną zaletą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest możliwość stosunkowo szybkiego wprowadzenia zmian lokatorskich w układzie pomieszczeń. Dzięki temu w łatwy sposób można dostosować rozkład zakupionego „M” do własnych potrzeb, a tym samym stworzyć funkcjonalną przestrzeń do życia. W przypadku lokali z rynku wtórnego – wprowadzenie tych zmian nie zawsze jest możliwe. A nawet jeśli rozkład mieszkania może zostać przearanżowany, bardzo często staje się to czasochłonnym i kosztownym procesem.

 

Własna aranżacja a remont mieszkania „z drugiej ręki”

 

Nabywcy, którzy dokonali już wyboru i zakupu własnego „M”, bardzo często, jako jedną z przesłanek decyzyjnych, podają „możliwość samodzielnego wykończenia wnętrz”. Odpowiedziało tak 26,8% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym dwa lata temu przez portal Morizon.pl. Inne, silne argumenty, które pomogły uczestnikom analizy zdecydować się na konkretne lokale to: fakt, że mieszkania były nowe (27,6%), nowoczesna infrastruktura na osiedlach deweloperskich (17,8%) oraz możliwość wykupienia miejsca parkingowego (11,9%).

 

- Fakt, że nabywcy wprowadzają się do pustego i nowego lokum, które mogą urządzić według własnego wyczucia stylu i własnych potrzeb, jest dla nich rzeczywiście niezwykle ważny z kilku powodów. Z jednej strony wiąże się to wyłącznie z możliwością całkowitej personalizacji wnętrza, a z drugiej – pozwala nowym właścicielom uniknąć ryzyka niespodziewanych kosztów remontu, które bardzo często pojawiają się podczas odnawiania mieszkań z rynku wtórnego. Są one oczywiście efektem dotarcia do mankamentów lokalu, których nie da się wykryć od razu – zaczynając od konieczności wymiany okien, prostowania ścian i sufitów, poprzez stare piony oraz zniszczoną instalację elektryczną lub wodno-kanalizacyjną, aż po konieczność wykonania wylewki podłogowej. To uszkodzenia, które nie tylko wydłużają czas remontu, ale sprawiają też, że staje się on znacznie bardziej kosztowny – tłumaczy Izabela Kucharska, Manager ds. Rozwoju Produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.

 

5 lat gwarancji, brak podatku, ułatwienia kredytowe

 

Gwarancja i rękojmia to kolejne zalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloper odpowiada za ewentualne wady nieruchomości przez okres pięciu lat od zawarcia transakcji. Ponadto, zakup dokonany na rynku pierwotnym zwalnia nabywców z podatku od czynności cywilno-prawnych, który w Polsce wynosi 2% wartości nieruchomości – to spora oszczędność.

 

Nabycie mieszkania z oferty dewelopera – zwłaszcza na ekologicznych osiedlach – to także korzystniejsze warunki kredytowe. Wynikają one z certyfikacji środowiskowych – np. odznaczenia BREEAM. Dzięki niemu, przyszli właściciele eko-mieszkań, mogą starać się o tzw. zieloną hipotekę.  Zakłada ona marżę niższą od standardowej o min. 0,1%, oferując aktualnie jedną z najniższych cen kredytów.

 

Nowe mieszkanie – inwestycja lepsza niż lokata

 

Mieszkanie w nowym budownictwie jest również po prostu dobrą inwestycją. Z danych szacunkowych Open Fince wynika, że mieszkanie pozwala zarobić średnio nawet dziesięć razy więcej niż lokata. Co więcej, autorzy raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce. III kwartał 2021” wskazują, że w ostatnich kilku latach udział zakupów o charakterze inwestycyjnym, dokonanych przez nabywców indywidualnych, wynosił w Polsce od 20% do nawet 40%. Na sześciu największych rynkach (w Warszawie, w Krakowie, we Wrocławiu, w Trójmieście, w Poznaniu i w Łodzi) przekłada się to na około 90-95 tys. mieszkań, które zostały oddane w latach 2016-2020 i są lub będą przeznaczone pod wynajem.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia? Biuro prasowe
2024-08-01 | 12:40

Strefy wejściowe w hotelach - projektowanie pierwszego wrażenia?

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/df5da596b95d2b7b77b8b6205a68ee9020240801065655/0a8a1ba96438821c06f4194c9a88cf6d20240801065757/c80605   Zmiany trendów w branży
Nieruchomości Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej
2024-08-01 | 10:00

Savills IM podsumowuje udane półrocze Galerii Katowickiej

Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, podsumował wyniki Galerii Katowickiej w pierwszej połowie 2024 r. Wiodące centrum handlowo-rozrywkowe w
Nieruchomości Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe
2024-08-01 | 01:00

Które projekty mieszkaniowe to hity sprzedażowe

W których, projektach w pierwszej połowie tego roku deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań? Czym te inwestycje przyciągają kupujących? Co najbardziej zachęca nabywców, jakie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Przemysł spożywczy

Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja

Biometan mógłby w przyszłości pokryć nawet połowę krajowego zapotrzebowania na paliwa gazowe oraz przyczynić się do wykreowania całego nowego łańcucha wartości w gospodarce. W Polsce potencjał produkcji tego gazu sięga nawet 16 mld m3 rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie ok. 9 mld m3 biometanu rocznie – pokazuje nowy raport Polskiej Organizacji Biometanu. Eksperci wskazują, że Polska mogłaby się stać europejskim potentatem w produkcji tego gazu, ale jak dotąd nie działa jeszcze żadna taka instalacja.

Ochrona środowiska

Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku

Budownictwo, które jest jednym z sektorów mających największy wpływ na środowisko i klimat, kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Trendy w branży ukierunkowane na ten cel skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technologii oraz udoskonalaniu istniejących i tworzeniu nowych, inteligentnych materiałów budowlanych, które lepiej odpowiadają na wyzwania środowiskowe związane z efektywnością energetyczną czy jakością powietrza. – Wydaje mi się, że w okolicach 2030 roku powinniśmy już widzieć wyraźną zmianę. Natomiast pełne zrównoważenie, pełna cyrkularność to moim zdaniem najwcześniej 2040 rok – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.